Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BIRÇOK RAHATSIZLIK BEHÇET HASTALIGININ HABERCISI OLABILIR

Genetik mirasin etkili oldugu Behçet hastaligi, genellikle 20- 30’lu yaslarda belirti göstermeye basliyor. Halk arasinda Ipek Yolu hastaligi olarak da bilinen Behçet hastaligi, toplumda yeterince taninmadigi için çogu zaman ihmal ediliyor. Erken taninin tedavide büyük sans yarattigini belirten uzmanlar, hastaligin belirtilerine karsi uyariyor. ASM Iç Hastaliklari ve Romatoloji Uzmani Dr. Selda Öktem, cilt yakinmalari, görme kusurlari, eklem rahatsizliklari gibi belirtilerle kendini gösteren Behçet hastaligi ile ilgili sorularimizi yanitladi.

Behçet hastaligi nasil bir hastalik?

Behçet hastaligi (BH) vücuttaki birçok doku ve organ sistemini etkileyebilme özelligi olan, kronik romatolojik bir hastaliktir. Türkiye’de erkeklerde daha sik görülüyor. Hastalik, çogunlukla 20- 30’lu yaslarda basliyor. Bu hastalarda birçok organ isin içine girdigi için, hasta ilk önce ilgili organlarla iliskili hekimlere gidiyor. Behçet süphesi dogmussa hastalar hem taninin konmasi hem de tedavinin düzenlenmesi için romatoloji uzmanina yönlendiriliyor. Behçet hastaligi aslinda birçok hekim grubunun ortak çalismasini gerektiriyor. Ancak, izlemlerin ve tedavi takibinin mutlaka romatolog tarafindan yapilmasi gerekiyor.

Behçet hastaliginin belirtileri neler?

En belirgin yakinmalar agiz içinde sik ve çok miktarda olan aft, cinsel organlarda tekrarlayan yaralar, büyük ve yaygin sivilceler ile agrili, sicak cilt alti bezeleri gibi cilt yakinmalaridir. Gözde kizariklik, agri ve bulanik görmeyle kendini gösteren, görme tabakasinda iltihaplanma (üveit) önemli bulgular arasinda yer aliyor. Geç fark edilirse ve iyi tedavi edilmezse körlüge neden olabiliyor. Daha çok diz ve ayak bilek ekleminde görülen sislik ve agri gibi belirtiler yasanabiliyor. Behçet hastalarinda kimi zaman karsilasilan standart tedavilere dirençli eklem iltihabi, sakatliga neden olabiliyor.

Hastalarda, omurga boyunca ve kuyruk sokumu bölgesinde, özellikle sabah agrilari ve tutukluklari ortaya çikabiliyor. Siklikla omurgayi ilgilendiren romatizma sorunlari ile birlikte görülüyor. Bazen bacak ve kol damarlarinda, bazen iç organlari besleyen damarlarda, bazen de beyin içindeki damarlarda pihti olusmasi ve tikanikliklar olabiliyor. Eger tikaniklik beyin damarlarinda ise ani bilinç kaybi ve felç bulgularina yol açabiliyor. Barsaklari besleyen damarlar etkilendiginde karin agrisi, kanli ishal gibi yakinmalar olusabiliyor. Akciger ve kalpte daha hafif bulgular yaratir.

Yakinmalar her hastada görülür mü?

Behçet hastaligi birçok sistemde yakinmaya neden olurken tüm bulgular ayni anda ve ayni kiside olmayabiliyor. Bazi hastalar hafif cilt bulgulariyla yillarca sorunsuz yasayabilirken, bazi hastalar görme kaybi ve damar tikanikliklari nedeniyle yasami tehdit eden sorunlarla karsilasabiliyorlar. Bu nedenle hiçbir Behçet hastasi bir digerine tam anlamiyla benzemiyor. Her insanda hastalik çok farkli seyir gösteriyor. Ilginç olarak, hastalik ilk basladigi yillarda daha siddetli yakinmalara yol açarken, ilerleyen yillarda daha selim olma egilimi gösteriyor. Yillar içinde hastalik aktivitesinde degiskenlik olabiliyor. Ilkbahar mevsiminde yakinmalarin arttigi görülüyor.

Agiz içi yaralari her zaman Behçet hastaligina mi isaret eder?

Agiz yaralarinin genetik durum, alerji, ilaç, beslenme ve viral enfeksiyonlar gibi çok nedeni olabiliyor. Behçet hastaliginda ayda bir veya daha sik, birkaç adet, dudak ve dilde uzun sürede iyilesen büyük yaralar dikkat çekicidir. Ama agiz yarasina genital yara da eslik ediyorsa, mutlaka Behçet hastaliginin arastirilmasi gerekiyor. Ailesinde Behçet hastaligi oldugu bilinen bir kiside sik sik agiz yarasi çikiyorsa, hasta dikkatle sorgulanmali.

Hastaligin nedenleri neler?

Behçet hastaliginin bilinen ve kanitlanmis en önemli nedeni genetik bir yatkinlik tasinmasidir. Özellikle HLA-B5 ve HLA-B51 denen bir genetik molekülün Behçet hastaligina yakalanma riskini artirdigi saptandi. Hastaligin diger adini aldigi Ipek Yolu üzerindeki ülkelerde daha sik rastlanmasinin nedeninin de, bu ülkeler arasinda evliliklerin sik olmasi ve genetik yapinin karismasi oldugu düsünülüyor. Genetik yatkinligi olan ve ailesinde Behçet hastaligi olan kisilerde geçirilen enfeksiyonlar hastaligi baslatici faktör olabiliyor.

Nasil tani konur?

Bu hastaligin tanisini koymak bazen kolay, bazen ise zordur. Hastanin yakinmalari ve ayrintili sorgulama büyük önem tasiyor. Çünkü hastalar, bazi bulgulari dikkate almadiklari için söylemeyebiliyorlar. Tek tek her bulgunun olup olmadiginin sorulmasi gerekiyor. Tani koymak için bir takim kriterler degerlendiriliyor. Maalesef genetik molekül tespiti disinda tani koydurucu özel bir laboratuvar testi bulunmuyor. Paterji testi olarak isimlendirilen bir deri testi taniya yardimci olabiliyor. Bu testin pozitif olmasi taniyi destekliyor ama negatif bulunmasi hastalik yok anlamina gelmiyor. Yani bu hastaligin tanisinin konmasi bu konuda mutlak deneyimli bir uzman gerektiriyor.

Nasil tedavi edilir?

Tedaviyi belirlerken tamamen hastaligin siddetine ve organ tutulumlarina göre hareket ediyoruz. Cilt bulgulari ile sinirli hafif bir hastalik varsa tekli ve basit ilaçlar kullanmak yeterli oluyor. Beyin, damarlar, göz gibi organlarda yakinma varsa o zaman çok daha karmasik ve özel ilaçlar kullanmak gerekiyor. Çünkü tedavi edilmeyen göz iltihaplari körlüge neden olabiliyor. Damar tikanikligi ve beyin tutulusu yasami tehdit edebiliyor ve daha ciddi bir tedavi gerektiriyor. Böyle durumlarda birkaç ilaci bir arada kullaniyoruz. Burada kullanilan ilaçlar çogu kez kortizon ve bagisiklik sistemini baskilayan ilaçlardir. Hastanin yakin ve sik izlenmesi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası