Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkekler için göbege veda etme yöntemleri

Erkekler genellikle evlendikten sonra ki bu çogu zaman ‘düzenli yasama geçmek’ anlamina geliyor, belirgin sekilde sismanlar. Bu yaglar da genellikle karin ve bel bölgelerinde birikir. Pantolonun belinden tasan bu fazlaliklara ‘ask simidi’ adi verilerek, sempatik gösterilmeye çalisilir. Ama saglik açisindan o kadar sevimli olduklari söylenemez. Baslangiçta basit bir kilo alma problemi gibi görünse de ilerleyen dönemlerde agir sonuçlara sebep olabilir. Seker hastaligi, yüksek tansiyon ve kalp krizi ihtimalini yükseltir. Kadiköy Sifa - Atasehir Tip Merkezi Kaliteli Yasam Poliklinigi’nden Medikal Estetik Uzmani Dr. Hüseyin Atalay erkeklerin göbek sorunundan nasil kurtulabilecegini anlatiyor.

Sismanligin tanimi artik farkli bir biçimde yapiliyor. Yapmaniz gereken su: Kalçanizin çevresini bir mezurayla ölçün ve sonra bunu belinizin kalinligiyla oranlayin. Bu rakam bayanlarda 0,8 üzerinde, erkeklerde 0,95 ve üzerindeyse tehlike sinyalleri çalmaya baslamistir.

Aklimizda tutmamiz gerekenler ;
. Birçok arastirma karin bölgesinde biriken yaglarin, kalça ve bacakta toplanan yaglardan daha tehlikeli oldugunu ortaya koyuyor.
. Kaslarimiz fazla çalisip enerjiye gereksinim duydugu zaman yag hücreleri yedek enerji deposu olarak harekete geçer.
.Yag asitleri yakit saglamak için çalisan kaslara dogru yola çikar.
. Ancak karin bölgesindeki yaglar kana karisinca önce karacigere ugrar.
. Karacigere gelen yag asitleri karacigerin kandan insülini temizlemesini engeller. Bu durumda kandaki insülin yüksek kalir. Kas ve diger hücrelerde insüline karsi direnç olusur.
. Bu direnç sonucu kandaki seker yükselir. Kandaki yüksek sekeri düsürmek için pankreas bezi daha çok insülin üretmek ve salgilamak zorunda kalir.
. Bu islem otomatik sinir sistemi dedigimiz kan basincini, kalp ve diger hayati islevleri kontrol eden sistemi uyarir.
. Sonuçta kana fazla adrenalin salgilanir.
. Bu olaylar zinciri seker hastaligi, yüksek tansiyon ve kalp sorunlarini ortaya çikarir.
. Ayni sekilde menopozdan sonra hormon kullanmayan kadinlarda da göbekte yaglanma artar ve kalp krizi riski yükselir.

Ingiliz bilim adamlarinin 9 Avrupa ülkesinde 360.000 kisi üzerinde yaptiklari bir arastirma, karin bölgesindeki her 5 santimetrelik genislemenin, erken ölüm olasiligini yüzde 13 ile 17 arasinda artirdigini göstermistir. Arastirma sirasinda vücut kitle endeksi normal, ancak bel çevresi kalinligi ortalamanin üzerinde olanlarin erken ölüm olasiliginin arttigi gözlendi. Arastirma, bel çevresi erkeklerde 119, kadinlarda 99 santimetreyi geçenlerin erken ölüm olasiliginin, bel çevresi erkeklerde 80, kadinlarda 64.7 santimetrenin altindakilerden iki kat fazla oldugu kaydedildi.

Karin ve bel çevresindeki yaglardan kurtulmak için diyet ve egzersizin yani sira, erkeklerde artik Liposuction gibi cerrahi yöntemlere basvurabiliyor.

Eger cerrahi yönteme sicak bakmiyorsaniz, o taktirde kadinlarin yillardir kullandigi ve etkisini gördükleri mezoterapi ve lipoliz gibi yöntemler artik erkeklere de uygulaniyor.

Bu yöntemler sayesinde iki ay içinde karin ve bel çevresindeki fazla yaglardan kurtulmak mümkün.

Lipoliz yöntemi, mezoterapi uygulamasina benzer bir sekilde fazlaliklarin yok edilmesi istenilen bölgelerde çok ince uçlu bir igne ile ilaç enjeksiyonu seklinde gerçeklesir. Soya lesitinden elde edilen "fosfatidilkolin" maddesi vücuda enjekte edildiginde hücre içindeki yag vücut tarafindan eritilir. Bu da belli bölgelerdeki yaglarin ortadan kalkmasina yardimci olur. Aslinda insan vücudu bu maddenin tamamen aynisini, özellikle yag metabolizmasinda kullanmak üzere, sentezlemektedir. Yöntem kilo vermeyi degil bazi bölgelerde yerlesmis ve fazla görünen yag depolarinin eritilmesini amaçlar. .

Lipoliz enjeksiyonu özellikle diyet veya spor ile azaltilamayan yag hücrelerinin eritilmesini saglamaktadir. Yag dokusuna enjeksiyon yapildigi zaman verilen bölgedeki depo yaglar parçalanir ve vücuttan normal metabolik yollarla uzaklastirilir

Lipoliz yöntemi sistemik herhangi bir yan etkisi olmayan uygulamalar sinifina dahil edilebilir. Geçici olarak siskinlik, hassasiyet, kasinti ve kizariklik olabilir. 48 saat içinde geriler. Uygulama uzman bir hekim tarafindan yapildiktan sonra yöntemin hasta için herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadir.

Lipoliz dünya çapinda yapilmis 2000 arastirmanin sonrasinda hastalarda uygulanmaya baslanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemle basarisiz sonuçlar elde etme imkani %5’ten azdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası