Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KURUYEMIS VE OYUNCAK PARÇALARI ÇOCUGUNUZ IÇIN BÜYÜK RISK

Anne babalarin yasadigi en büyük korkulardan biri hiç kuskusuz bebeklerinin agizlarina etraftan bulduklari herhangi bir materyali atmalari sonucu ölüme dahi neden olabilen solunum durmalaridir.

1 yasin altindaki çocuklarda ölüm nedenleri arasinda 5. sirada yer alan çocuklarda yabanci cisim yutma sirasinda yapilmasi gerekenler ile ilgili Memorial Hastanesi Organ Nakli ve Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Turan Kanmaz bilgi verdi.

Küçük çocuklar yapilarindaki meraklilik ve arastirma özelliklerinden dolayi her türlü yabanci cismi agizlarina götürmeye ve yutmaya egilimlidir. Ayrica dis sayisi ve yapilarinin yetersiz olmasi besinleri çignemeden daha büyük lokmalar halinde yutmalarina yol açar. Agizlarinda bir seyler olmasina ragmen konusmaya, gülmeye, kosmaya ve oynamaya devam edebilirler.

KURUYEMIS VE OYUNCAK PARÇALARI RISK OLUSTURUR

Özellikle 1 ile 2 yas arasi çocuklarda yabanci cisim yutma ve buna bagli solunum sorunlari siktir. Solunum yollarina kaçan yabanci cisimler arasinda en sik saptananlar; çekirdek, findik, fistik gibi kuru yemisler, kuru üzüm, çignenmemis besin artiklari ve oyuncak parçalaridir. Bu tür besinler ve küçük parçali oyuncaklar/cisimler 3 yasin altindaki çocuklara verilmemelidir. Unutmamak gerekir ki; 1 yasin altinda çocuklarda yabanci cisimler ölüm nedenleri arasinda 5. siradadir. Solunum sistemine kaçan yabanci cisimler ani solunum sikintisi, morarma, öksürme ile kendini gösterirler. Bu durumda saniyeler içinde çocuk kaybedilebilir; acil servise ulasincaya kadar hizli bir sekilde agiz içi parmakla kontrol edilip cisim çikartilmaya çalisilmali, çocuk ayaklarindan bas asagi tutulup sirtina elle vurularak cismin çikartilmasina yardimci olunmali ve solunum durmasi söz konusuysa agizdan agza yapay solunuma baslanilmalidir.

PILLER VE MIKNATIS PARÇALARI BAGIRSAK DELINMELERINE NEDEN OLABILIR

Sindirim sistemine kaçan yutulan cisimlerin çok büyük kismi ise çocuga zarar vermeden bagirsaklar yoluyla atilir. Özellikle zehirlenmeye ve bir yerde takilmaya neden olabilecek yabanci cisimler tanimlanmali ve erken çikartma islemi yapilmalidir. Çocuklar genellikle oyuncak parçalari, metal para, çivi, vida, pil gibi maddeler yutarlar. Temizlikte kullanilan kireç çözücü, deterjan, yumusatici gibi sivi yabanci cisimler içerdikleri asidik ya da bazik madde oranina göre yemek borusu ve midede hasar yapabilir ya da zehirlenmelere yol açarlar. Yutulan kati yabanci cisimlerin çok büyük kismi ise yemek borusunun baslangiç kismina takilir. Yemek borusunu geçip mideye ulasan cisimler genellikle sorunsuz olarak kendiliginden çikarlar. Nadiren uzun/genis cisimler mide çikisinda ya da ince bagirsak kalin bagirsak birlesim yerinde takilabilirler. Sindirim sisteminde takilan cisimlerin ise kimyasal ya da mekanik yollarla sikinti yaratma riskleri vardir. Özellikle piller ve miknatis parçalari bagirsak delinmeleri gibi önemli sorunlar yaratabilirler, bu nedenle acilen çikarilmalidirlar. Yabanci cisim yutma sikligi %4’lere kadar varan yükseklikte saptanirken, en sik metal para yutma olayiyla karsilasilir. Bu durum 6 ay ile 4 yas arasi çocuklarda sik olarak görülmektedir.

ANI MORARMA, ÖKSÜRME VE SOLUNUM SIKINTISINA DIKKAT

Yemek borusunda takilan yabanci cisimlerde; yutma güçlügü, yemegi reddetme, asiri salya olusmasi, kilo kaybi, kusma, gögüs agrisi, bogaz agrisi, öksürük, açiklanamayan ates ve bilinç degisikliklerine kadar varan bulgular saptanir. Çocugun muayenesinde bir sey saptanamayabilir, en önemli tani araci süphelenmektir, özellikle oynarken ani morarma, öksürme, solunum sikintisi gibi öyküler önemlidir.

Yabanci cisim yutma öyküsü ile basvuran hastaya hastane kosullarinda anestezi altinda girisim yapilir. Isikli bir kamera sitemiyle çocugun solunum yollari veya yemek borusu incelenip özel cihazlarla yabanci cisim çikarilir. Erken tani almis ve yabanci cismi çikarilmis çocuklar hemen taburcu olabilirken, geç basvuran hastalarda ya da sisteme hasar veren yabanci cisim olgularinda uzun süreli hastane yatisi ve tedaviler gerekebilir.

Çocuklari yabanci cisimlere bagli sorunlardan korumanin yolu çocuklarin hareketlerini kisitlamak degil, yabanci tehlikeli cisimleri çocuklardan uzaklastirmaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası