Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEL AGRILARININ YÜZDE 95'I BEL FITIGI DEGIL!

Omurga ve bel sagligini genç yaslarimizdan itibaren korumamiz gerekiyor. Bu konudaki yetersiz bilgilenme, sigara aliskanligi, durus ve oturus bozukluklari, hareketsiz yasam tarzi gibi nedenlerle olusan bel agrilari günlük yasami zorlastiriyor.

Acibadem Maslak Hastanesi'nde kurulan “Omurga Sagligi Merkezi”nde omurga rahatsizliklari, bel agrilari, bel fitiklari, bel kaymalari ve dejenere omurga hastaliklariyla ilgili tedavi hizmeti veriliyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Omurga Sagligi Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Serdar Özgen, tüm bel agrilari içinde yüzde 3-5'inin bel fitigindan kaynaklandigini, yüzde 95'inin sebebinin bel fitigi olmadigini söyledi.

Omurgamizda belirli bir düzende bulunan ve omurlar arasinda yastikçik görevi yapan disklerin su tutma yetenegi vardir. Bu özellik sayesinde elastik hale gelen diskler tüm vücudun yükünü emerek omurgaya hareket imkani saglar. Çocuklarda disk son derece elastiktir. Bu sebeple çocuklarda bel fitigi olma olasiligi son derece düsüktür. Omurgayi günlük yasamda kötü kullanmak, geçirilmis travmalar, asiri zorlamalar, genetik ve omurganin yapisal faktörleri, yaslanma, çesitli çevresel faktörler diskin su tutma özelligini kaybettirebilir. Diskler, su tutma özelligini yitirince elastikiyetini, kalitesini ve fonksiyonunu kaybeder. Üstüne binen yükü tasiyamamaya baslar. Bu da MR’da siyahlasmis hafif tasan bir görünümle ortaya çikabilir. Bu duruma halk arasinda fitik veya fitik baslangici olarak adlandirilmaktadir.

Aslinda bu nitelendirmenin yanlis olduguna deginen Doç. Dr. Serdar Özgen söyle konustu:

“Çünkü biz biliyoruz ki bütün bel agrilari içinde yüzde 3 ve 5’i gerçek bel fitigi nedeniyledir. Yüzde 95’inin sebebi bel fitigi degildir. Sonuç olarak disk, üstüne binen yükü iyi kaldiramadigi zaman omurlar arasindaki diger dokulara yüklenme olur. Iki omur arasindaki hareket ve düzen bozulabilir. Faset eklemleri asiri yüklenir. Omurganin dizilimi, egrilikleri degisir. Instabilite dedigimiz “fizyolojik olmayan oynaklik meydana” gelebilir. Ileri durumlarda bel kaymalari da ortaya çikabilir. Bunlar da bel agrisina sebep olabilir. Salt bozulmus, MR’da siyahlasmis gözüken dejenere disk hastaligi ise yüzde 5-10 arasinda cerrahi müdahale gerektirir. Bel fitigi ise iki omur arasindaki yastikçik görevi yapan diskin, kendisini sinirlayan ve disari çikmasini engelleyen dokuyu itmesi ve kendisini sinirlayan dokunun oldugu yerden çikarak bacaklara giden sinirlere basi yapmasi demektir. Tüm gerçek bel fitiklarinin da sadece yüzde 15’ine cerrahi tedavi gereklidir.”

Yüzmek Omurgayi Hafifletiyor

Su kaldirma gücünden dolayi insanin omurgasini hafifletiyor. Omurganin üzerinde bir baski olusmuyor. Bu sayede omurganin çevresindeki tüm destekleyen kaslar ahenkli bir sekilde çalistirarak rahatlamaniz mümkün olabilir. Su ayni zamanda insanlarin gerginligini de ortadan kaldirir. Ruhsal stres kas gerginligini artirarak agrilara neden oluyor. Bunun için sicak su kas gerginligini çözer. Masaj, dingin ortamlar, motivasyon saglayan her sey kas agrilarini hafifletirken, ruhsal gerginlik, sicak soguk degisimleri, cereyanda kalmak, asiri kötü kullanmak kas spazmini artirir. Buna maruz kalanlarda genel vücut ve bel agrilari da artar. Bu tip hastalara kas gevsetici verilmesi gerekir, agri kesicilerden yeterince fayda görmez, kas gevsetici, masajdan fayda görür.

Sigara Omurgaya Zarar Veriyor

Omurgadaki disklerin damari yoktur. Diskler komsu kemikteki maddelerin damar yapisindan sizmasiyla beslenir. Içilen sigara bu geçis islemini bozdugundan dejenere disk hastaligina sebep olur. Bu nedenle bel agrisi olanlarin tüm saglikli insanlarin diskin kalitesini bozmamasi için sigarayi kullanmamasi öneriliyor. Üstelik sigaranin cerrahi tedavi sonrasi kemik kaynamasini engelledigi biliniyor. Doç. Dr. Serdar Özgen, dejenere disk hastaliginda diskin elastikiyetini kaybetmesi sonucunda, üzerine binen yükü iyi tasiyamadigi için ani yük artislarinda kikirdak ve jölemsi dokunun hapsoldugu yerden disari çikarak gerçek bel fitiklarina neden oldugunu söylüyor. Dejenerasyon, yürümeye basladiktan itabaren olusur. Ancak MR bulgulariyla degerlendirildiginde 30’lu yaslardan sonra daha sik görüldügü bilinmektedir.

Sismanlarda Omurga Daha Hizli Yipraniyor

Uzun boylularda kas yapisinin güçlü olmamasi, omurganin mekanigi açisindan agriya neden olabilir. Bu hastalar sadece boylari uzun oldugundan özellikle boyun, sirt, bel kaslarina çok önem vermek zorundadir. Sismanlarda ise durum daha farklidir. Çünkü omurgaya binen her kilo, omurga, disk ve bag dokusunun zamanindan önce yipranmasina neden olur. Sisman hastalar belli bir düzende zayiflatilirken, kaslarinin hacim ve gücünün artirilmasi lazim. Sadece kilo vermek yetmez. Kas yogunlugunu da artirmak lazim. Sismanlarda bozulmaya bagli sikayet görülürken, osteoporoz riski az olur, kemik üstüne binen yükle dogru orantili olarak güçlenir.

Diskin Içindeki Basinç, Ayaktayken 225 Kat Artiyor

Disk içi basinci insan yattigi zaman 25, yürüdügü zaman 100, oturdugu zaman 225 kat oluyor. Bunun için bel agrilari siklikla masa basinda çalisanlarda görülüyor. Basincin ani artislarinda bel fitigi daha çok oluyor. Bunun için kisilerin ayni pozisyonda 15 dakikadan fazla kalmamasini önerdiklerini belirten Doç. Dr. Serdar Özgen, “Eger 15 dakikadan fazla ayni pozisyonda kalirsaniz sikayetleriniz de, disk içi basinciniz da artar, omurganin tasima yeteneginde bozulmalar olur. Ofis çalisanlarinin en siklikla yapacagi sey, ayni pozisyonda kalmamaktir. Yürüyecekler, hareket edecekler, konum degistirecekler” dedi.

Neler Yapilmali?

Ergonomik sartlarin degistirilmesi gerekiyor, omurgaya uygun çalisma sartlari yaratilmali.

Otururken kisinin mutlaka sirtini yaslamasi gerekiyor.

Bel bosluguna uygun, çukura girecek küçük yastiklar kullanilmali.

Otururken saga sola egilmeyeceksiniz, egilirseniz basinç 300-350 ye çikiyor.

Öne egilmis durumda -yüz yikarken- saga sola egilmek yanlis. Çünkü bu hareket disk içi basinci artiriyor, omurganin balansini bozuyor.

Omurgada egrilmeler oldugu takdirde, kasilmalar ve dolayisiyla boyun, bel ve sirt agrilari artiyor.

Saglikli beslenme, dinamik yasam ve düzenli egzersiz unutulmamali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası