Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her unutkanlik Alzheimer belirtisi midir?

ALZHEIMER’A YAKALANMA RISKINIZI BIR KAN TESTIYLE ÖGRENEBILIRSINIZ

Genç yasli herkes unutkanliktan sikayet ediyor ve Alzheimer hastasi olmaktan kaygi duyuyor. Bu kaygi nedeniyle keyfiniz kaçiyorsa, size bir haberimiz var: “Alzheimer Risk Belirleme Testi” ile günlük unutkanliklar ve Alzheimer belirtilerini birbirinden ayirmak mümkün. Türkiye’de ilk kez Anadolu Saglik Merkezi’nde yapilmaya baslanan Alzheimer testi ve konuyla ilgili sorularimizi Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner yanitladi.

Alzheimer hastaliginin daha sik gündeme gelmeye baslamasi ile birlikte, günlük basit unutkanliklar dahi endise kaynagi olmaya basladi. Genç nüfusun agirlikta oldugu toplumumuzda çok sayida kisinin Alzheimer’a yakalanma endisesi tasimasi, hastalikla ilgili risk analizi ve tani yöntemlerini daha önemli kiliyor. Alzheimer hastaligiyla iliskisi kanitlanan “A Beta 42” adli proteinin, beyin hücresi olan nöronlarda birikerek hücrenin normal çalismasini bozdugu biliniyordu. 2008 yilinda bilim adamlarinin elde ettigi veriler, bu proteinin çok erken dönemlerde ailesinde, özellikle birinci dereceden yakinlarinda Alzheimer olan kisilerde daha yüksek oldugu tezini güçlendirdi. Bu veriden yola çikan bilim adamlari A Beta 42 proteinine kan (plazma) testiyle bakarak, hastalik riskini ölçmek ya da erken dönemde tani koymak için önemli bir avantaj saglanacagini ortaya çikardilar. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, uygulamaya basladiklari “Alzheimer Risk BelirlemeTesti” ve hastalik hakkinda önemli bilgiler verdi.

Alzheimer’in nedenleri hakkinda bilgi verir misiniz?

A Beta 42 proteinin Alzheimer hastaligiyla iliskisi 1990’li yillarin basinda ortaya çikti. Beyin hücresi zarinda kullanilan A Beta 42, aslinda beynin ve ayni zamanda tüm vücudun saglikli çalismasi için gerekli olan birçok proteinden biri. Alzheimer hastalarinin ölümünden sonra yapilan arastirmalarda bilim adamlari, bu hastalarin beyninde biriken ve “plak” adi verilen yapilarda A Beta 42 proteinine bol miktarda rastladi. Plaklar içindeki bu proteinin zamanla çogalarak beyin hücrelerinin yavas yavas ölümüne, dolayisiyla Alzheimer’a yol açmasi, kisinin tasidigi protein degerine bakilarak hastalik riskinin ölçülebilecegi tezini dogurdu. Geçen yil yapilan arastirmalarda da ailesinde birinci derecede Alzheimer olan kisilerde A Beta 42 proteininin yüksek oldugu görüldü. Türkiye’de ilk kez Anadolu Saglik Merkezi’nde uygulamaya baslanan Alzheimer Risk Belirleme Testi, kandaki A Beta 42 proteininin seviyesinin belirlenmesini sagliyor. Bu proteinin yüksek olmasi, kisinin hastaliga yakalanma olasiligiyla ilgili önemli bilgiler veriyor. Ancak bu bir tarama degil, risk faktörü belirleme testi. Bu test sonucunda A Beta 42 proteini yüksek olan kisiler mutlaka Alzheimer’a yakalanacak anlamina gelmiyor.Testin yani sira uzman tarafindan önerilebilecek olan MR, Pet-CT ve EEG gibi görüntüleme teknikleri ve nörolojik muayene ile unutkanliklarin, herkesin yasadigi basit unutkanliklar mi yoksa Alzheimer belirtisi mi oldugu anlasilabiliyor.

Bu testi kimler yaptirmali?

Hafif bilissel bozukluk yasayan kisiler Alzheimer Risk Belirleme Testi yaptirabilir. Bu gruptaki kisiler günlük yasam aktivitelerini ve her tür sosyal iliskilerini kolayca sürdüren ancak unutkanlik nedeniyle yogun kaygi yasayan kisilerdir. Unuttuklari için ayni isi birden fazla kez yapmak ve isleri sürekli not etmek ihtiyaci duyarlar.

Alzheimer’e yakalanma yasi var mi, gençlerde de görülebilir mi?

Unutkanlik sadece yaslilarin sorunu degil. Günümüzde ögrencilerden her kademedeki çalisanlara kadar bu sorundan sikayetçi olmayan kimse yok gibi. Bununla birlikte Alzheimer ileri yaslarda daha çok görülüyor. 85 yasinda yüzde 40 -50 oranina (her 2 kisiden biri) dek variyor. 65 yasinda görülme orani yüzde 10 (her 10 kisiden biri). Beyninde bahsettigimiz mutasyona sahip olan ya da ailesinde çok sayida Alzheimer hastasi olan kisilerde ise 45-50 yaslarinda görmek mümkün. Daha erken yaslardaki demansi Alzheimer disindaki nedenlerde arastirmak gerekiyor. Bütün demanslar Alzheimer degildir. Damarsal nedenli, tümöre, travmaya ya da vitamin eksikliklerine bagli demanslar olabilir.

Risk cinsiyete göre degisiyor mu? Erkeklerde ve kadinlarda Alzheimer’e yakalanma orani nedir?

Alzheimer, 3’te 2 oraninda kadinlari daha fazla tercih ediyor. Her ne kadar bunun nedenleri henüz kanitlamamis olsa da hormonal sebepler üzerinde duruluyor. Öte yandan ayni kalp gibi, beyinde de damarsal tikaniklara neden olabilecek sigaranin, hatta stresin ve çevresel sartlarin da Alzheimer’a yakalanma sürecinde göz ardi edilmemesi gerekiyor.

Alzheimer riski belirlendiginde hastalik engellenebiliyor mu?

Alzheimer Risk Belirleme Testi, kisinin kan plazmasinda A Beta 42 proteinine bakilarak yapiliyor. Bu proteinin yüksek olmasi kisinin Alzheimer’a yakalanma olasiligiyla ilgili ciddi bilgiler veriyor. Testin sonucu ve uzmanin önerebilecegi diger tetkikler sonucunda kiside Alzheimer riski çiktiginda maalesef hastaligin önüne geçilemiyor. Ancak bazi koruyucu vitaminler, ilaçlar verilerek hastaligin daha geç yaslarda ortaya çikmasi ve daha hafif seyretmesi saglanabiliyor. Böylece kisi, hastaliga karsi kendisini önceden hazirlayabiliyor.

Unutkanliga karsi yapilabilecekler

Yasiniz kaç olursa olsun, unutkanligi hayatinizdan çikarmak için beyni çok çalistirmak gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, unutkanliga karsi önerilerini su sekilde siraliyor:

Spor yapin: Spor sadece vücut sagligi için degil, beyin için de güçlü bir uyarici. Hem kan ve oksijen dolasimini sagliyor hem de beyin, spor esnasinda kontrol ve dikkat mekanizmasini ayakta tutarak daha çok çalisiyor.

Emekli olup kenara çekilmeyin: Yapilan arastirmalar emeklilik sonrasi birden bire her tür çalismayi bir kenara birakip, hayattan elini ayagini çekenlerin Alzheimer ve diger demans hastaliklarina daha çok ve daha çabuk yakalandigini ortaya çikariyor. Bu nedenle, emekli olsaniz bile zihninizi emekli etmeyin. Emeklilikte de çalismayi ve zevk aldiginiz zihinsel aktiviteleri yapmayi birakmayin.

Bulmaca çözün, çiçek ekin, dans edin: Hangisini severseniz sevin ama mutlaka bir hobiniz olsun, hatta birden fazla hobiniz olsun. Böylece beyin nöronlarina çok farkli uyaranlar göndermis olup, beyninizi aktif tutabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası