Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLAR IÇIN BÜYÜK TEHLIKE: BÜYÜME KIKIRDAGI YARALANMALARI

Yaz tatilinin gelmesi ve çocuklarin daha çok açik alanlarda zaman geçirmeye baslamalariyla oyun kazalari ve yaralanmalarin sayisinda bir artis oluyor. Bisiklet kazalari, duvardan ya da agaçtan düsme ve araba kazalari, çocuklarin dis dünyada yaralanmalarina yol açan nedenler arasinda ilk siralarda yer aliyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji hekimlerinden Doç Dr. Levent Eralp konuyla ilgili detayli bilgi verdi:

Yaralanmalar Uzuvda Kisalik Ya da Egrilige Yol Açabilir!

Yaz aylarinda yogun olarak karsilasilan çocuk yaralanmalarinin önemli bir kismi kemik ve eklem yaralanmalari olur. Çocuk kiriklarinin yetiskin kiriklarindan önemli farklari vardir. Bunlarin en önemlisi, ‘büyüme kikirdagi’ olarak adlandirilan, kemigin uzamasini saglayan bölgesinin yaralanmasidir. Bu bölgelerdeki yaralanmalar, geç ya da uygun olmayan yöntemlerle tedavi edilirse sonraki yillarda o uzuvda kisalik ve/veya egrilige sebep olur.

Büyüme kikirdagi yaralanmalari, hayati tehlike tasiyan yaralanmalar degildir; ama çocugun ileriki yillarda saglikli uzuvlara sahip olmasi için büyük önem tasir. Eger yapilacak cerrahi girisimle büyüme kikirdagi dogru tamir edilmezse, bacak hem kisa kalabilir hem de düz degil açili, yani egri bir bacak olur. Daha da önemlisi çocugun boyu uzamaya devam edecegi için, kemik büyümesini tamamlayana kadar kisalik ve egrilik miktari da artar. Büyümenin 17–18 yasina kadar devam edecegini düsünürsek, 8–10 yas grubundaki çocuklarin, önünde 8–10 senelik bir büyüme potansiyeli oldugu için, hem kisalik hem de egrilik uzun bir süre artmaya devam eder. Bu nedenle çocuklarin kemik yaralanmalari, mutlaka bu konuda deneyim sahibi kisiler tarafindan degerlendirilmeli ve tedavileri vakit kaybetmeden yapilmalidir.

Birçok çocuk kiriginda güncel tedavi yöntemi, kirik bölgesi hiç açilmadan ‘skopi’ denilen bir röntgen cihazi altinda, kirik parçalarinin hiç yaralanma olmamis gibi eski haline getirilmesi ve yine kirik bölgesi hiç açilmadan teller ya da vidalar yardimiyla tespit etmektir. Yani hastanin vücudunda ameliyat sonrasinda sadece 4–5 tane küçük delik izi kalir.

Çocuklar Yetiskinlere Oranla Daha Çabuk Iyilesiyor!

Bu tür yaralanmalarda kemigin çesidine göre iyilesme süresi 4 ila 8 hafta arasinda degisir. El bilegi kirigi ortalama 4 haftada iyilesirken, kalça kirigi 6-8 haftada iyilesir.

Çocuklarin eriskinlere göre hem ruhsal hem de bedensel olarak adaptasyon yetenekleri daha yüksek oldugu için, tedavi süreleri daha kisa olur. Çünkü çocuklarin bütün dokulari çok elastiktir, alçili tedavide eriskinler gibi kolayca eklem sertligi gelismez. Bu nedenle hem tedavi sonrasi alçi yapilacaksa alçiya çok çabuk alisirlar, hem de alçi çiktiktan sonra hayata geçis döneminde çok çabuk uyum saglarlar. Buna bagli olarak çocuklarin fizik tedavi süresi de çok daha kisa olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası