Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ne zamandir ve nasil oturuyorum?

Is dünyasi için takim ruhu ve motivasyon, ergonomik çözümlerde ve sportif aktivitelerle saglaniyor. Teknolojik yapinin hizli ilerleyisi masa basinda daha uzun süre vakit geçirmemize neden oluyor. Iste burada saglik sorunlari basliyor. Ofis çalisanlarinin farkinda olmadan kas iskelet sisitemi hastaliklari tehditi altinda.

27 Avrupa birligi ülkesinde çalisan kisilerin;

%25’i sirt agrilarindan sikayetçi,
%23’ü kas agrisindan sikayetçi,
%62’si çalisma sürelerinin en az dörtte birinde tekrarlayici hareketlere maruz kalmakta,
%46’si agrili veya zorlayici hareketlere maruz kalmakta,
%35’i agir yük tasimak zorunda kalmaktadir.

Biliyoruz ki insan kas iskelet sistemi belli araliklarla hareket ettikçe kendini yenilemekte, dolasimini düzenlemekte ve adele atrofilerinin olusmasini engellemektedir. Aksi takdirde bel, boyun, sirt agrilari el bilek ve dirsekte sinir sikismalari olusmaktadir. Es zamanli hareketsizlik diger organ ve sisitemler üzerinde olumsuzluklarda olusturur. Örnegin böbrek taslarinin olusmasi, sindirim sisteminin yavaslamasi, solunum fonksiyon kapasitesinin azalmasi, ruhsal kimligin depresif karakter kazanmaya baslamasi gibi.

Ofis çalisanlarinin karsilasabilecegi saglik sorunlari elbette sadece bilgisayar basi çalisma ile kisitli degildir. Ofiste kisitli da olsa agir yük kaldirma, dosya tasima ve tasnifi gibi islerde uygun olmayan postürde çalismanin getirdigi saglik sorunlari da görülebilir. Bunlarin yaninda bilgisayarli yasam ve çalisma kosullari kas gerilme ve zedelenmelerinden öte mental streslere de neden olabilmektedir (Avrupa Birligi ülkelerinde is günü kayiplarinin %50-60’i, stres kaynakli isle ilgili hastaliklar nedeniyle olmaktadir).

Masa basinda uzun zaman geçiren kisilerde sorgulanmasi gereken en önemli iki soru: Nasil oturuyorum? ve ne zamandan beri oturuyorum? olmalidir. Bu iki sorunun cevablari ise uygun bir ergonomik düzenek içerisinde hazirlanmis masa, sandalye, uygun yükseklikte yerlestirilmis monitör ve klavye ile mause durumu, masa üzerindeki düzen ki burada telefonun yeri, sik kullanilan yardimci cihazlara uzanim mesafeleri (makas, ataç gibi). Ortamin bir o kadar isik miktari, isisi ve gürültüsüde önemlidir. Süre ile ilgili ise her 40-45 dakikada bir kez yerimizden kalkmamiz oda içerisinde kisa bir yürüyüs yapmak veya 1 kat merdiven inip çikmak gibi molalarin verilmesi seklinde olmalidir.

Artik birçok kurum çalisanlarinin saglik sorunlarini azaltmak amaciyla binalarinda ufakda olsa spor salonlari olusturmaya basladi. Is yerinde çalisanlarin yaptiklari ise yönelik belli bir analiz yapildiktan sonra ortak hedefte bir egzersiz salonlari yapilmaktadir. Bu ünitenin amaci ayni zamanda motivasyonuda tetiklemektedir.

Mesaiye baslamadan önce ya da mesai çikisinda ayni kurumdan insanlarin klasik is disiplini disinda spor kiyafetleri ile birlikte spor yapmalari kurum kimligi ve kültürü açisindan önemlidir. Biliyoruz ki bu ortamlar çalisanlar arasinda iyi bir beyin firtinasi yapmak içinde uygundur.

Çalisan sagligi açisindan egzersin önemi

Bunu lokal yani bölgesel ve genel olarak iki baslik altinda inceleyebiliriz. Lokal etkiler hareketin yapildigi yerde meydana gelen degisiklerdir ki burada kaslar büyür, gelisir ve yag dokusu azalir. Genel fizyolojik etkisi ise vücut isinir metobolizma hizi artar, kalp artis hizi süratlenir, bunun sonucu kan dolasimi artar. Böylece kas, beyin ve tüm vücut organlari bol kan alirlar. Vücutta hormonlar dengeli dagilir, artan akciger fonksiyonu sonrasi kan iyi temizlenir böylece bol oksijen tüm vücuda yayilir. Kalp ve akciger sistemine ait degisiklikler özellikle organizmanin oksijen düzeyindeki artisina neden olur. Bu da kan hacmi ve oksijen tasima kapasitesindeki artisla olur. Sindirim sistemine etkisi ise özellikle midede olusan asitin ve mide hareketleri üzerine azaltici etkisinden kaynaklanir. Sindirimi bozucu etkisi yoktur ancak yemek sonrasi dans mide gerginligini arttiracagindan kisinin rahat hareket etmesini önler. Internasyonel kalp, akciger ve kan enistitüsü, egzersiz yapmanin korener kalp hastaligi riskini azalttigi, kan basincini düsürdügü ve uygun kilo devamliligi konusunda faydali oldugunu göstermislerdir.

Kas Iskelet Sistemi hastaliklari için risk gruplari

Tarim, orman, balikçilik,
Insaat,
Halicilik,
Madencilik,
Makine operatörleri,
El sanatlari,
Terzilik,
Otel, restoran ve yemek servisleri,
Soför,
Hemsire,
Temizlikçi,
Tezgahtar,
Sekreter-Daktilo,
Yükleyici.

Sonuç olarak ise bagli kas iskelet sisteminin rahatsizliklari su sekilde kategorize edilebilir;

Bireysel sonuçlar
Mutsuzluk,
Motivasyon kaybi

Hukuki boyut
Tibbi teshis ve tedavi harcamalari,
Tazminat
Idari giderler,
Indirekt masraflar.

Isyeri boyutu
Verim düsüklügü
Ise devamsizlik

Amerikan Hastanesi
Dr. Önder Çerezci
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Klinik Sefi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası