Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes keyfiniz kabusa dönüsmesin

Deniz, kumsal ve günes tatilin vazgeçilmezleri arasinda yerini aliyor. Yil boyunca sabirsizca bekledigimiz kisitli tatil döneminde denizden ve günesten mümkün oldugunca yararlanmaya çalisiriz. Ancak her seyin fazlasi zararli oldugu gibi günesin de fazlasi bedenimize ciddi zararlar verebilir. Kadiköy Sifa Hastanesi Dermatoloji uzmani Dr. Havva Güngör günesten nasil dogru faydalanabilecegimizi anlatiyor.

Günesin yasamimiz için yararli etkileri oldugu kadar zararli etkileri de vardir. UV-A, UV-B, UV-C isinlarindan olusan günes isinlari derinin üst ve alt tabakalarini etkileyerek çesitli degisimlere neden olur. UV-A yil boyunca mevsimlere bagli olmaksizin etkili olurken, UV-B ise yaz aylarinda ve yüksek rakimli bölgelerde daha yogundur.

Günes isinlari deride zamanla incelme, elastikiyetin bozulmasi, kuruluk, renk degisikligi, kilcal damarlarin belirginlesmesi, isiga bagli yaslanma ve deri kanserinin olusma riskini artirirlar. Derinin üst tabakasi günes isinlarinin etkisinden yansitma yoluyla kismen korunmasina ragmen bu etki günümüzde yeterli olmamaktadir. Bu yüzden, günesten koruyan ürünlerin kullanimi büyük önem arz eder.

Günes isigi, yanik, bagisiklik sistemi baskilanmasi, isiga duyarli cilt hastaliklarinin alevlenmesi, kirisiklik, lekeler, gözde katarakt olusumu, deri kanserlerine yol açar. Cilt kanseri daha çok kronik olarak günese maruz kalanlarda görülür. Günes isinlarinin deride olusturdugu etkiler deri tiplerine göre farklilik gösterir. Açik tenliler bu zararli etkilere daha fazla maruz kalirlar. Bütün bunlarin disinda alerjiye meyilli bireylerde günese çok az çiksalar dahi döküntülü hastaliklar gözlenebilir. Bazi agizdan alinan ya da sürülen ilaçlar, parfüm ve bitkisel ürünler bu alerjik reaksiyonlarin ortaya çikmasinda destekleyici olabilirler.

Günesten korunmak için isinlarin en siddetli oldugu öglen saatlerinde disari çikmamaya özen gösterilmelidir. Semsiye, sapka kullanilmali, açik renk kiyafetler tercih edilmelidir. Eriskinler deri tiplerine göre farkli koruma faktörü içeren ürünler kullanabilirler. Ancak çocuklarda deri tipine bakilmaksizin yüksek faktörlü ürünler kullanilmalidir. Günesten koruyan ürünler, günese çikmadan yarim saat önce deriye uygulanmalidir. Bu ürünler deriye esit miktarda yedirilerek ve gerekirse; sik havuza girmek, havlu ile kurulanmak ve terlemek gibi durumlarda gün boyunca sik sik uygulanmalidir.

Günes koruyucular etki mekanizmalarina göre kimyasal, fiziksel, kombine koruyucular olmak üzere üç grupta incelenir. 6 aydan küçük çocuklarda titanyum dioksit içeren günes koruyucular daha az tahris yaptiklari için tercih edilirler. Iyi bir günes koruyucu ayni anda UV-A ve UV-B’ye karsi yüksek koruma faktörü içermelidir. Kokusuz, renksiz, suya ve terlemeye dayanikli ve hipoalerjenik olmalidir.

Son yillarda günes koruyucularin deri kanseri riskini artirdigina dair bir takim söylentiler ortaya atilmistir. Bu, ürünleri kullananlarin üründen aldiklari cesaretle günes altinda kalis saatlerinin artisinin sonucu gibi düsünülmektedir.

Deri kanserlerinde erken teshis önemlidir.

3 - 4 hafta içinde iyilesmeyen yaralar
Kasinan kabuklanan, kanayan leke ve yaralar
Büyüklügü, kalinligi, yapisi degisken, kenari düzensiz benler
Rengi çok kisa koyulasan, büyüyen ve üzeri pürüzlü benler, fark edildigi zaman acilen bir cilt doktoruna görünmek erken tani ve tedavi açisindan önemlidir.

Solaryum da zararli isinlar içerdigi için kaçinilmasi gereken bir bronzlasma yöntemidir. Solaryum suni UV-A lambalari içerir. Bu da kronik günes etkileri olan foto yaslanma ve deri kanserine neden olur. Bir diger bronzlastirici yöntem olan dihidroksiaseton içeren kremlerin (otobronzan) kullanimi da tartismalidir. Bu ürünlerin günesten koruma özellikleri yoktur. Kullanimi halinde ilave günes koruyucu kullanilmasi önerilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası