Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE BABA ILE YATMA ALISKINLIGI ÇOCUGUN KISILIK GELISIMINI OLUMSUZ ETKILEYEBILIR

Anne baba ve çocuklar, birçok nedenle bir arada yatabiliyor. Bebegin gereksinimlerinin daha kolay karsilanmasindan kültürel alisknliklara kadar çesitli faktörler çocuklarin anne babayla birlikte yatmasina yol açabiliyor. Bu durum özellikle çocuklugun ilerleyen dönemlerinde bazi sorunlari beraberinde getirebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zafer Atasoy konuyla ilgili sorularimizi yanitlarken, çocuklarin anne babalari ile birlikte yatmalarinin nedenlerinin belirlenerek ortadan kaldirilmasinin önemine dikkat çekiyor.

Çocuklarin anne babalari ile uyumasi ülkemizde sik görülen bir durum. Erken bebeklikten baslayarak, çocuklugun ilerleyen dönemlerine kadar devam edebilen bu aliskanligin, gelisim üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Anne baba ile birlikte yatmanin çok çesitli nedenleri var. Anadolu Saglik Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zafer Atasoy’a göre, bu aliskanligin olumsuz etkilerinden korunmak için öncelikle bu nedenleri tespit edip ortadan kaldirmak önemli.

Çocugun, yasinin ilerlemesine ragmen hala ebeveynleriyle yatmasi bir sorun mudur?

Bazi ebeveynler çocukla birlikte yatmayi çok normal bir davranis olarak görüyorlar. Ancak büyümesine ragmen çocugun annesiyle ya da babasiyla yatmasi bir sorundur. Bu nedenle bu durumu gözden geçirirken öncelikle ebeveynlerin birlikte yatmayi sorun olarak görüp görmediginin degerlendirilmesi gerekir.

Uyurken anneden ayrilamama kiz çocuklarinda daha çok mu görülür?

Bu konuda bilinen bir arastirma olmamasi sebebiyle anne ile birlikte ayni yatakta uyumanin bebegin cinsiyeti ile dogrudan bir iliskisi bulunmadigini söyleyebiliriz. Kiz çocuklar kadar erkek çocuklar da anneleri ile birlikte yatiyorlar. Birlikte yatma davranisi daha siklikla tek ebeveynli ailelerde görülüyor. Anneler tek kaldiklarinda ya da esleri yokken çocuklari ile birlikte yatma davranisini daha siklikla sergiliyorlar.

Çocukta olusan hangi duygu bu durumun olusmasina neden olur?

Birlikte yatmak anne bebek iliskisinin içerdigi alanlardan bir tanesi olarak ele alinabilir. Bu davranisin altinda öncelikle anne tutumunun ve duygusunun önemli yer aldigini aklimizda tutmamiz gerekiyor. Birçok anne bebegin gereksinimlerini daha kolay saglamak ve bu arada ekonomik davranmak için bebegi ile ayni yataga giriyor. Ilerleyen zaman içinde de bu tutum bebek için bir aliskanlik haline gelebiliyor. Bebeklik süresi içinde anneden ayri yatma aliskanligi kazandirilmamis bir çocugun ilerleyen yaslarda anne ile birlikte yatmak istemesi ise çocugun bir huzursuzluk içinde oldugunu aklimiza getirmeli. Huzursuzluk çocuga ait olabilecegi gibi anneye, aileye, hatta daha genis anlamda sosyal çevreye ait olabilir.

Daha çok hangi yaslarda görülmeye baslanir?

Birlikte yatma erken bebeklik dönemlerinde baslayabilecegi gibi okul çagindaki çocuklarda da görülebilen bir davranistir. Erken bebeklik döneminde baslayan birlikte yatma davranisinda anne baba tutumlari rol oynarken, daha ileri yaslarda çocugun huzursuz oldugu etkenler öncelikle karsimiza çikiyor.

Ebeveynler, böyle bir durum karsisinda nasil hareket etmelidir?

Eger çocuktan birlikte yatma teklifi geldiyse, hemen kabul edilmesi ya da reddedilmesi öncesinde hangi nedenle birlikte yatma istendiginin sorusturulup aydinlatilmasi gerekiyor. Bir kez ortaya konduktan sonra bu nedenin ortadan kaldirilmasi için çaba gösterilmeli.

Anne babanin ne tür hareketleri yanlis sonuçlara yol açabilir?

Siklikla korkan çocuklarinin korkularini yenmeleri için kendilerini öne süren anne babalarin bu tutumlari birlikte yatma aliskanligini baslatabilir. Korku gidermek için birlikte yatmak yerine biliniyorsa korkuyu ele almak ve konusmak daha saglikli sonuç verecektir. Geçici olarak korku ile bas etmekte yardimci olabilen birlikte yatma davranisi, korkuyu gidermeyecegi gibi pekismesine de yol açacaktir. Bu süreçte çocugun güven duygusu zedelenecek, kendisini güçsüz ve yetersiz hissetmesine yol açacaktir.

Ne zaman bir hekime basvurmak gerekir?

Birlikte yatma davranisi çocugun kisilik gelisimine olumsuz etki edebilir, ailenin dengesini bozabilir; anne babanin iliskilerinde sorunlar ortaya çikmasina, cinsel sorunlarin dogmasina neden olabilir. Diger birçok sorunda oldugu gibi aile içinde kisa süre içinde çözüm bulunamazsa bir uzmandan yardim almanin zamani gelmis demektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası