Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SARI NOKTA HASTALIGI (TIBBI ADI: MAKULA DEJENERESANSI)

70 Yas üstü nüfusun, yaklasik 1/3’ünü etkileyen ve görmeyi birkaç metreden parmak sayma seviyesine kadar düsüren bir rahatsizliktir. Her ne kadar, tamamen körlük yapmasa da görme, yasal olarak körlük sayilabilir bir seviyeye iner ve hastalar baktigi noktayi göremez hale gelir, yani karsisinda duran bir sahsin yüzünü göremez ama kolunu bacagini görebilir. Bu tür hastalar tek basina sokaga pek çikamaz. Evde kendi islerini görebilirler ama yine de bazi isleri yapmada baskalarindan yardim almak zorunda kalirlar. Göremedikleri için okuyamaz ve yazamazlar.

Bu rahatsizlik, kuru ve yas tip olmak üzere iki çesit olarak gözlenir. Kuru tip, bu tür hastalarin %80-85‘inde görülür ve görme yavas yavas ve seneler süren bir periodda azalir. Bu hastalara tedavi olarak koruyucu, antioksidan haplar önerilir. Diger yas tipte ise, görme noktasinda kanama ve ödem gelisir ve görmeyi hizla düsürür. Günümüzde tedavi ettigimiz, bu yas tip sari nokta dejeneresansi gösteren hastalardir.

2000’li yillara kadar bu hastalikta biz göz hekimleri, bu tür hastalara tedavi konusunda pek yardimci olamiyorduk ama 2000’li yillardan sonra, günümüze kadar çesitli tedavi yöntemleri gelismeye basladi. Öncelikle fotodinamik tedavi (hastaya damardan ilaç vererek laser uygulamasi) ile baslayan bu gelismeler, sirasiyla göz içine injekte edilen bazi maddelerin uygulanmasiyla günümüze kadar geliserek devam etti. Son olarak birkaç ay önce Türkiye’ye gelen ve hastalara uygulama firsati buldugumuz, tüm dünyada uygulanan ilaç disinda, halen hizla devam eden sayisiz arastirmalar, sorunun yakin gelecekte çok daha etkili ilaçlarin ve yöntemlerin bulunmasiyla bu rahatsizliktan kör olma olasiligi, minimum seviyeye inecektir.

Kesin olarak, nedeni belli olmayan ama heredite ve metabolizma bozuklugunun en önemli etken olarak düsündügümüz bu hastalikta, erken yasta yapilacak tetkiklerle, gelecekte bu rahatsizliga yakalanacak kisiler tespit edilip, gen veya baska tedavi metodlari ile hastalik ortaya çikmadan tedavi edilebilecektir.

Op. Dr. Ercan SAGLAM
Bashekim
Göz Nurunu Koruma Vakfi
Bayrampasa Göz Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası