Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KLIMALAR SAGLIGIMIZI TEHDIT EDIYOR

Yaz aylari ile artan sicakliklar nedeniyle serinlemek için ev, isyeri ve araçlarda kullanilan klimalar, yarar yerine zarar getirebiliyor.

Memorial Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, dikkatsiz ve yanlis kullanildiginda zararli etkileri kaçinilmaz olan klimalarin yol açtigi hastaliklar hakkinda bilgi verdi.

Klimalar yolu ile ortaya çikan hastaliklar nelerdir?

Klimalar; gribal enfeksiyonlar, bazi viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlari, kas agrilari, kas tutulmasi, yüz felci ve klimalardaki bakterilerin yol açtigi zatürreye neden olur. Özellikle çocuklar, yaslilar, üst ve alt solunum yolu ile ilgili kronik sinüzit ve bronsiti olanlar klima kullaniminda tehlike altindadir.

Klimalarin direkt olarak kisinin üzerine soguk hava üflemesi, yüzdeki sinir kilifi üzerine etki ederek, ödem ve yüz felci olusturabilir. Klimalarin üfledigi soguk hava ve ortama yaydigi tozlar, özellikle alerjik bünyeli kisilerin sikayetlerini ve krizlerini tetikleyerek, astim krizlerinin ortaya çikmasina ve siddetli kuru öksürüklerin olusmasina yol açabilir. Bu nedenle alerjik bünyesi olan kisilerin, ani isi degisikliklerinden kaçinmalari gerekir.

Lejyoner Hastaligi

Klimalar yolu ile bulasan hastaliklarin en önemlisi, “Legionella pnömonisi” olarak adlandirilan zatürredir. Bu hastalik ilk kez, 1976 yilinda Pensilvanya lejyonerlerinin yaptiklari bir toplantida, salonda bulunan kisilerde görülmüs ve bunun havalandirma sisteminden kaynaklandigi anlasilmistir. Hastaligin taninmasi ile birlikte bu zatürre tipinin alisilagelmis zatürre belirtilerini göstermedigi fark edilmistir. Hastaliga neden olan ise klima sistemindeki bir bakteridir. Bu bakteri klimalarin filtre sistemlerinde uygun nem ve isida üremekte buradan da ortam havasina dagilmaktadir. Hastalik, insandan insana bulasmamaktadir.

Çocuklar ve yaslilar risk altinda

Klimatize isyerleri ve büyük otellerde çalisanlar ve havalandirma isçileri riskli gruplardir. Bakteriyi alan kisinin vücut direnci de çok önemlidir. Bebek, çocuk ve yaslilar, seker hastalari, alkolikler, kortizon tedavisi alanlar, kemoterapi görenler, böbrek yetersizligi ve kronik akciger hastaligi bulunanlarda hastaligin olusumu daha yüksek orandadir. En yaygin, kolaylastirici faktör ise sigara içimidir.

Lejyoner hastaliginin belirtileri nelerdir?

Hastalarda tipik zatürreden farkli olarak, akcigere ve solunum sistemine ait sikayetler ön planda degildir. Ilk 24-48 saat içinde halsizlik, kirginlik, yaygin kas agrilari, siddetli bas agrisi ve huzursuzluk vardir. Daha sonra ates ve ilk iki günde yogun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulanti, kusma, karin agrisi gibi sindirim sistemi bulgulari ortaya çikabilir. Hastalarin yüzde 20’sinde, sinir sistemi bulgulari, ajitasyon, konsantrasyon bozukluklari hatta koma hali görülebilir.

Hastaligin tanisi nasil konur?

Hastanin muayenesi ve akciger grafisinde, hastaligin kesin tanisi konulamayabilir. Grafide, akcigerin alt kisimlarinda iltihapli alanlar görülebilir. Akciger zarinda sivi birikimi olabilir. Hastalik genellikle tek taraflidir. Bilgisayarli akciger tomografisi ile daha detayli inceleme yapilmasi gerekebilir. Bazi laboratuvar testleri de tani için yararli olabilir.

Hastalik nasil tedavi edilir?

Hastaligin tedavisinde 15-21 gün süreyle, hastalik yapici bakterilere yönelik antibiyotikler kullanilir. Uygun antibiyotigin uygun dozda ve sürede kullanimi ile hastalik tamamen iyilesmektedir. Ates, öksürük, halsizlik sikayeti olan kisiler, bu bulgulari basit bir gribal enfeksiyon gibi degerlendirmek yerine zatürre baslangici olabilecegini düsünerek gögüs hastaliklari uzmanindan yardim almalidir.

Klimalarin zararli etkilerini en aza indirmek için ne gibi önlemler alinmalidir?

Klimalarin bakimi ve temizliginin her yil ciddi ve düzenli olarak yapilmasi çok önemlidir.

Bakteri filtresi kullanilmalidir. 25 derecelik sicaklik en uygun isi derecesidir. Ortamin asiri sogutulmamasina dikkat edilmelidir. Klimalarin üfledigi havaya direkt maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası