Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Otizmin En Önemli Belirtileri

Çocuguna yeterince zaman ayirdigi, onunla konustugu halde, bakislari ve mimikleriyle bekledigi karsiligi alamayan anne ve babalarin, çocuklarinin otistik olup olmadiklari konusunda duyarli olmalari gerekiyor.

Konusmada gecikme, kendisine gösterilen ilgiye cevap vermekte güçlük çekme, mekanik ve devinimi olan hareketlere ilgi duymanin, otizmin en önemli belirtileri arasinda yer aldigi bildirildi.

Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü ögretim üyesi Prof. Dr. Yanki Yazgan, Bursa'da verdigi ''Otistik Çocuklar'' konulu konferansta, otizmin teshisinde gözlemin büyük önem tasidigina dikkati çekerek, bu rahatsizligin ilk tespitinin, gözlemlersonucunda aileler tarafindan yapildigini belirtti.

Normal bir çocugun, 2 yasina geldiginde en az 10 kelimeyi söyleyebiliyor, 50 kelimeyi anlayabiliyor ve adiyla çagrildiginda bakiyor olmasi gerektigini anlatan Yazgan, otistik çocuklarda bu gelismenin gözlenmedigini, karsisindakini dikkate aldigina yönelik birisaret alinamadigini ve takintili davranislar sergiledigini kaydetti.

Prof. Dr. Yazgan, belirtilerin her çocukta farkli düzeyde ortaya çikabildigine isaret ederek, ailelerin bu konuda daha hassas olmalari ve bu tip bulgular ile karsilastiklarinda bir uzmana basvurmalari gerektigini söyledi.

Otizmin ortaya çikisinda genetik faktörün son derece belirleyici oldugunu ve birden fazla genin bu rahatsizliga yol açtigini anlatan Yazgan, bu durumun hastaliga müdahale edilemez anlamina gelmedigini belirtti.

Prof. Dr. Yazgan, ailelerin genellikle doktorlardan, hastaligi tamamen ortadan kaldiracak, o çocugu normal hale getirecek mucize tedaviler bekledigini anlatarak, söyle konustu:

''Hastaligi yok edecek bir tedavi yöntemi söz konusu degil. Bunun iyi bilinmesi gerekiyor. Mevcut tedavi yöntemlerinde, hastaligin etkilerini azaltmaya yönelik tedbirler uygulaniyor. Bu klasik tedavi yönteminin disinda, diyet gibi nörofeedback gibi bazi alternatif yöntemlerde uygulaniyor. Ancak otizmin tedavisinde en yararli olan seyözel egitimdir.

Otistikler hiç iliski kurulamayacak insanlar degildirler. Özel bir egitim ve ilgi ile o kisiye ulasacak uygun kapi bulunmasi gerek. Müteahhit kapiyi dama yapmis, kapidan içeri girebilmek için özel ugras gerek.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası