Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAHIMDEKI URLAR ILAÇLA YOK EDILEMEZ

Rahimde görülen iyi huylu kitlelere 'myom' adi veriliyor. Myomlar dogurganlik çagindaki her dört kadindan birinde görülüyor. Rahmin birçok bölgesine yerlesebiliyor. Myomu bulunan kadinlarin, hekimlere en sik sorduklari sorularin basinda bu iyi huylu urlarin ilaçla yok edilip edilemeyecegine iliskin oluyor.

Acibadem Bakirköy Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Myom ilaçla küçültülemez ve yok edilemez. Tek tedavisi cerrahidir.

Myom tedavisinde kullanilan bazi ilaçlar myomlarin sadece büzüsüp küçülmesini saglayarak damarlanmasina engel olabilir” diye konustu.

Prof. Dr. Ünlü, önceden ilaç verilerek küçültülen ve damarlanmasi önlenen myomlarin cerrahi operasyonu kolaylastirdigini, ancak 'bir ilaç içeyim myomlarimdan kurtulayim' seklindeki bir yaklasimin gerçek olmadigini belirtti.

Myomun baslica belirtileri arasinda sunlar yer aliyor:

Adet kanamasinin fazla ve sik olmasi.
Alt karin bölgesinde agrilar görülmesi.
Çok sik idrara çikmak.
Alt karin bölgesinde baski hissi.
Kabizlik ve gaz sorunu görülmesi.

Büyük ve kanamaya neden olanlari aliyoruz

Myomlarin yol açtigi belirtilere göre ameliyat edilmesi gerektigini anlatan Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Myom eger büyükse, ciddi baski ve siddetli kanamalar varsa ameliyat ediliyor. Rahmin iç boslugunda yerlesen myomlar var. Adetle dökülen endometrium tabakasina komsui myomlari da ameliyat ediyoruz. Rahim tabakasinda oldugundan, rahim iç zarina baski yaptigindan ciddi kanama oluyor, kisirliga neden olabiliyor” diyor. Günümüzde pek çok myom karin hiç açilmadan göbek çukurundan girilerek yani laporoskopik yöntem ile ameliyat ediliyor.

Kadinlari kisir birakabiliyor

Rahim içi myomlar kisirlik nedeni olabiliyor, digerlerinin kisirlik nedeni olma ihtimali yüzde 10-20 arasinda bulunuyor. Myom ameliyatindan önce daha basit yöntemlerle hastanin hamile kalmasina yardimci olmak gerekiyor. Bebegin yuvalandigi bölgenin seklini bozuyorsa çikarmak lazim. Myomlar genel anlamda kisirligin tek basina sebebi degil. Rahim içinde yerlesen küçük ama çok belirti veren, bebegin yerlesecegi bölgedekiler çikariliyor.

Vajinadan da girerek çikarabiliyoruz

Rahim iç tabakasinda yerlesen myomlarin cerrahisinde, “Histeroskopi Yöntemi” uygulaniyor. Hiç karni açmadan vajinal yoldan rahme girilerek myom ekranda görülerek çikariliyor. Hasta ayni gün evine gidebiliyor.

Prof. Dr. Cihat Ünlü, bazi myomlarin rahmin disinda bulunduklarini, rahim kas tabakasi ile iliskisi olmayanlarin ameliyat edilmesinin gerekmedigini söyledi. Myomlarin tedavisinde belirtilere ve hastanin durumuna göre karar veriliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası