Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HPV ASISI (RAHIM AGZI KANSERI ASISI)

Human Papiloma Virus (HPV) ABD’de en sik görülen cinsel temasla bulasan hastaliklar arasindadir. Bu ülkede HPV virusu her yil 6.2 milyon insana bulasmaktadir. HPV’nin kadin nüfusta her ne kadar bazi önemli hastaliklara sebep oldugu bilinmekte ise de erkeklerde de hastaliklara neden olmakta veya kadinlara bulastirilmaktadir.

Gardasil (HPV asisi) canli virus tasimayan bir asi olup 6 aylik süre içerisinde 3 doz seklinde uygulanmaktadir. Rahim agzi kanseri ve genital sigillere neden olan 4 tip viruse karsi yüksek derecede etkin bir asi olarak kabul edilmektedir.

1) Asi hangi yas araliginda yapilmalidir?

HPV asisi 12-26 yas arasinda genç kizlara ve en erken 9 yas baslangiç olarak yapilabilmektedir.

1.a-Neden bu kadar genç yasta önerilmektedir ?

Cinsel yasam baslamadan önce ve HPV tiplerinden her hangi biri ile karsilasmamis olmak asidan en yüksek korunmayi saglamaktadir.

1.b-Cinsel aktivitesi olanlarda asi faydali midir ?

Cinsel yasami baslamis olan kadinlarda asi koruyucu olmasina ragmen, cinsel temasi olmamis kisilere göre daha az korunmaktadirlar. Bunun nedeni cinsel yasami baslamis olanlarda bazi HPV tipleri bulasmis olabileceginden asinin koruma gücünde azalma olusmaktadir. Buna ragmen herhangi bir HPV tipinde bulasma olsa dahi diger 3 tipe karsi korumanin devam ettigi görülmektedir.

1.c- Neden 9-26 yas arasi gibi bir aralik sözkonusudur ?

HPV asisinin etkinligi ile ilgili çalismalar baslangiç olarak bu yas araligini kapsamis ve yetkili ilaç kontrol kurumlari tarafindan sertifiye edilmistir. Yakin zamanda 26 yas üzerine çalismalar baslamis, bazi sonuçlar elde edilmistir. Halen ilaç izin komisyonlari 9-26 yas araligini esas almaktadir. (CDC guidelines 2006).

1.d- Erkeklerde asi yapilabilinir mi?

Kanita dayali tip açisindan erkeklerde HPV asisina ait kesin bir kanit henüz yeterli degildir. Dolayli veri ve bulgularin isigi altinda penis, anüs kanseri ve genital sigil gibi patalojiler üzerinde yararlari olacagi düsünülmektedir. Bilimsel çalismalarin seyrine göre erkeklerin asilanmasinin, kadinlari da bazi kanser tiplerinden dolayli olarak koruyacagi düsünülmektedir. Fakat elimizde kesin kanitlar olmamasi nedeni ile henüz erkekler üzerinde asilama protokolleri söz konusu degildir.

1.e- Gebe kadinlar asi olabilir mi?

HPV asisi halen gebelerde önerilmemektedir. Gebelerde ve anne karnindaki bebekler üzerinde, asinin yan etkileri üzerine yeterli kanit ve arastirmalar yoktur. Bugüne kadar yapilan çalismalar, gebelerde ve yeni dogan üzerinde istenmeyen etkilerini göstermemis olmasina ragmen ,mevcut çalismalar kesin kanit açisindan yetersiz kalmaktadir. Mevcut bilgiler, gebeligin sona ermesinden sonra asilarin baslamasini veya eksiklerin tamamlanmasini önermektedir. Asinin ilk dozu yapildiktan sonra gebeligini fark eden gebelerin diger asilarini gebeligin sonlanmasindan sonra devam etmesi gerekmektedir.

2) HPV asisinin etkinligi ne kadar?

HPV asisi 4 tip viruse karsi yüzde yüz koruma saglamaktadir. Bu 4 tip virüsün olusturabilecegi serviks, vulva ,vagina prekanseröz olusumlarini ve genital sigillerini engellemektedir. Yukarida belirtilen bu yüksek oranli koruma 9-26 yas arasinda 4 tip HPV enfeksiyonu ile hiç karsilasmamis kisileri kapsamaktadir. HPV’ nin 4 adet tipinden her hangi biri ile karsilasmis bireylerde bu koruma oranlari düsmektedir. HPV asisinin mevcut prekanseröz lezyonlari veya genital sigilleri tedavi edici özelligi kesinlikle yoktur. Koruyucu etki ile tedavi edici etkileri karistirmamak son derece önemlidir.

2.a- HPV asisi kaç yil süre ile koruyuculugunu devam etmektedir?

Asinin kaç yil süre korudugu kesin olarak bilinmemektedir. Bugüne kadar yapilan bilimsel çalismalar, asinin koruyuculugunun en az 5 yil oldugunu kanitlamistir. Koruyuculugun 5 yil üzerinde olabilecegi düsünülmektedir fakat yeterli çalismalar henüz elde yoktur.

2.b- HPV asisinin yetersiz kaldigi noktalar nelerdir?

Asinin bütün HPV virüslerine karsi koruma saglamamasi nedeni ile genital kanser ve sigillere karsi tam bir koruma saglamamasi mümkün olmamaktadir. Rahim agzi kanserlerinin %30 oranina karsi koruma saglanmamaktadir. Bu nedenle asi sonrasi kadinlarin rahim agzi kanserine karsi tarama testlerine (Pap Smear testi gibi) devam etmeleri sarttir. Ayni zamanda genital sigillerinin %10 orani kadari asiya ragmen korunulmamaktadir. Bu nedenle diger cinsel temasla bulasan hastaliklara ve koruma çatisi disinda kalan HPV türlerine karsi kisilerin gerekli duyarlik ve korunmayi göstermesi gerekmektedir.

2.c- Genç kizlarda yeterli koruma için asinin her üç dozunun yapilmasi gerekli midir?

HPV asisinin yeterli koruma saglamasi için genç kizlarda bir veya iki doz yapilmasi yeterliligi hakkinda yeterli kanit yoktur. Bu sebeple eldeki bilgiler isigi altinda her üç dozun tamamlanmasi, gerekli koruma için sart görülmektedir.

3) HPV asisinin güvenilirligi nedir?

HPV asisinin FDA (Federal Drug Administration) kurumu tarafindan yaslari 9-26 arasi olan 11.000 kadin üzerinde emniyet ve güvenirlik çalismalari yapilmistir. Bu çalisma, asiya ait ciddi bir yan etki olmadigini göstermistir. En sik görülen yan etki, asi yerinde bazen görülen yanma hissidir. CDC (Central Disease Control) ve FDA halen asi güvenilirligi ile ilgili çalismalarini ortaklasa devam ettirmektedir.

4) Rahim agzi kanseri ve HPV virusundan korunmanin diger yollari nelerdir?

Rahim agzi kanserlerinin %70 oranina neden olan bir baska asi henüz deneme ve çalisma sürecindedir. Yakin zamanda bu asi saglik hizmetine sürülecektir.

Yillik ve düzenli yapilan pap smear testleri rahim agzi kanserlerinin büyük bir kisminin erken ve tedavi edilebilinir dönemde yakalanmasini saglamaktadir. Amerika Birlesik Devletlerinde rahim agzi kanserine yakalanlarin büyük çogunlugu ya hiç ya da son 5 yil içerisinde Pap Smear testi yaptirmamis kadinlardan olusmaktadir.

Prezervatif kullaniminin, rahim agzi kanserinden koruma sagladigi ve genital sigilleri azalttigi belli bir oranda bilinmektedir. Ayni zamanda prezervatif kullanilmasinin AIDS ve cinsel temasla bulasan birçok hastaligi belli bir oranda engelledigi bilinmektedir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası