Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIPERTANSIYON TESHIS VE TEDAVISINDE SON YENILIKLER

Tansiyonun tanimini yapar misiniz, tansiyon nedir, büyük tansiyon, küçük tansiyon nedir, gizli hipertansiyon var midir? Nedir?

Tansiyon kalbin vücuda kani dagitmak için kullandigi güçtür. Sol kalbin kani vücuda atarken kullandigi güce birinci veya büyük tansiyon denir.Kalbin kan akimi bittikten sonra damarlarda olusan durgun basinca da ikinci veya küçük tansiyon denir.Kan basincinin normalden yüksek olmasina da hipertansiyon denir.Bazen bu konuda kavram kargasasi yasanabiliyor.Bir çok kisi benim hipertansiyonum var derken,kendilerinde mevcut kalici ve sürekli kontrol altinda tutulmasi gereken bir hastalik yerine zaman zaman stres ve üzüntüye bagli tansiyonlarinin yükseldigi; bunun hastalik degil geçici bir durum oldugu yanlis anlayisini benimseme egilimindedir.Normal kan basinci artik 120/80’in alti olarak kabul edilmektedir.140/90’in üstü hipertansiyon, aradaki degerler yüksek-normal olarak tanimlanir ve izlenmesi, bazi durumlarda da tedavisi gereken degerlerdir. Gizli tansiyon belki bu grubu ifade etmek için uygundur. Tansiyonun yasla birlikte görülme sikligi artar.

Hipertansiyon bildigimiz kadariyla önemli bir halk sagligi problemi, Türkiye’de görülme sikligi nedir?

Çesitli çalismalarda Türkiye’de 30 yasin üstünde insanlarin %12 ile 16’sinda büyük tansiyonun 140, küçük tansiyonun 90mmHg’nin üzerinde oldugu, daha ileri yaslarda oranin arttigi, 50 yasin üstündeki kimselerde her 4-5 kisiden birinde tansiyonun bu sinirlarin üzerinde oldugunu göstermektedir.

Hipertansiyon tanisini nasil koyuyorsunuz, ne tür tedaviye ihtiyaç olduguna nasil karar veriyorsunuz?

Ense kökenli dolgunluk seklindeki bas agrisi, kulaklarda basinç hissi, ugultu, bulanti, burun kanamasi sikayetleri ile bakilan tansiyon ölçümlerinde yükseklik tespit edildiginde kisi doktora basvurur.Bu tür hastalar azinliktadir, çünkü yüksek tansiyon çogu zaman belirti vermez.Bu nedenle özellikle ailesinde hipertansiyon hikayesi olan, 40 yasin üstünde olan, sismanlar (özellikle karinda belirgin yaglanmasi olanlar), seker hastalari, kronik bronsit hastalari, uyku apnesi olan kisilerin sik tansiyon kontrolü yapmalari önerilir. Hipertansiyonun kronik hastalik olmasi ömür boyu bununla yasam çogu kez hastayi tedirgin eder ve bu tanidan kaçmaya çalisir. Ara ara gördügü normal degerler ona rahatlik verir, taninin yanlis olduguna inanmaya egilimlidir. Hasta baslangiçtan itibaren bu konuda bilinçlendirilmelidir. Hipertansiyona ait tibbi deliller arastirilmali ve anlatilmalidir. Ilk bulgu efor testinde tansiyon yanitinin yüksekligidir. Hem hipertansiyonun varligini arastirmak hem diger risk faktörleri varsa koroner kalp hastaliginin arastirilmasi amaciyla yapilir.Yine ekokardiyografi dedigimiz kalbin ultrasound yöntemiyle incelenmesi, kalp kasini göstererek kalbin yüksek basinca karsi çalisip çalismadigini dolayisiyla hipertansiyonun mevcut olup olmadigi hakkinda bulgu verir.Göz dibi incelemesi göz damarlarinda hipertansiyona ait bulgu olup olmadigi konusunda bilgi verir.Bunlardan da daha degerlisi 24 hatta 48 saate kadar hastanin üstünde kalabilen çok pratik kisinin 15 dakika aralarla ölçüm yaparak günlük yasami içinde tansiyonunu belirlememize olanak veren tansiyon holteridir.

Her vakada tansiyon holteri gerekli mi? Hangi durumlarda kullaniyorsunuz?

Özellikle tansiyonu yüksek normal grupta olan herkese takmayi öneriyoruz. Holterle ilaç seçimi daha basarili oluyor. Tansiyon ilaçlarinin en büyük yan etkisi ayakta tansiyon düsmesi oldugu için yeni holter cihazlariyla bu yan etkiyi belirleyebiliyorsunuz ve gerekli düzenlemeleri yaparak tansiyon ilaci kullanan hastalarin günlük performanslarini daha iyi kontrol edebiliyorsunuz.

Hipertansiyona sebep olan hastaliklardan bahseder misiniz?

Böbrek hastaliklari – nefritler, polikistik böbrek, böbrek yetmezligi, böbrek atar damarinda tikaniklik, Hormon ve metabolizma hastaliklari, seker hastaligi, tiroid hastaligi, böbreküstü bezi hastaligi, kalp hastaliklari, kalp kapak hastaliklari, bazi ilaçlar-romatizmal agri kesiciler, kortizon, soguk alginligi grip ilaçlari, hormon ilaçlari-östrojen, antidepresanlar, istah kesiciler hipertansiyona sebebiyet verebilir.

Kolesterolle hipertansiyon arasindaki baglanti nedir? Kalp hastaliklarinda hangisi daha önemlidir?

Kolesterol, hipertansiyon ve seker hastaligi kardes hastaliklardir.Hepsi damarla savasir,is birligi yapar ve harabiyet olusturur. Sonuç damar sertligi ve buna bagli kalp damar hastaliklaridir. Sigara da ayni hasari yapar ve arttirir. Tüm bu faktörlerin tek basina bulundugu durumlarla birlikte bulunduklari durumlarda tedavi stratejileri degisir. Modern tedavi semalari mevcut risk faktörlerine göre düzenlenmektedir.

Hipertansiyon tedavisinde kullandiginiz solunum egzersizi tedavi programiyla ilgili bilgi verir misiniz ?

Bu yöntem normal tedavi programi ile birlikte uygulanan hastanin özel bir cihazla solunum egzersizi yapmasini içerir. 1990’lardan itibaren düzenlenmis solunumun bu üç ana sistemin hem kendi iç islevlerinde hem de birbiriyle iliskilerinde, hasta lehine, son derece olumlu ve dikkate deger ölçüde degisiklikler meydana getirdigi ortaya çikarilmistir. Solunumun dakikada 10 nefesin altina indirilmesiyle vücuttaki sempatik sinir aktivitesi yavaslamaktadir.Bu durumda ince kan damarlarini çevreleyen kas tabakasi gevsemekte ve damar hafifçe genislemekte damar içi kan dolasimi rahatlamakta ve tansiyon düsmektedir. Evde, is yerinde uygulanabilen, küçük, tasinmasi kolay kullanimi pratik, yan etkisi olmayan FDA onayladigi bir cihazla her seansta en az 5 dakika, bir haftada en az 45 dakika süreyle yavas solunum hizinda (10 solunum /dakika ‘dan yavas) derin ve yavas soluk alma yavas ve olabildigince uzun soluk verme egzersizi esasina dayanir. Bizim bu teknigi uyguladigimiz hastalarda elde ettigimiz sonuçlar son derece olumludur.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası