Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GRIP ASISI

Grip asisi uygulandigi insanlarda %70 ile %90 oraninda gribe karsi bir bagisiklilik saglar %10 ve %30 arasinda da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir.

Çogu kez düsündügümüz olmustur grip asisi gerçekten gerekli midir diye... Milyonlarca insanin 1 yil içinde bu hastaliga yakalandigi ve özellikle çocuklarin ve de yaslilarin ciddi biçimde etkilendikleri düsünülürse grip asisinin gerçekten gerekli oldugu ortaya çikar

Grip Asisi Ne Tür Bir Korunma Saglar?

Grip asisi uygulandigi insanlarda %70 ile %90 oraninda gribe karsi bir bagisiklilik saglar %10 ve %30 arasinda da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir. Bu kisinin burada verilen asiya karsi bagisiklik olusturabilme yetenegiyle iliskilidir. Grip asisi her ne kadar bagisiklik olusturmasa da özellikle yasli bireylerde etkinligi gribe bagli olusacak komlikasyonlar üzerinde çok belirgindir. Özellikle yaslilarda görülen zatüre, kalp krizi, felç ve ölüme kadar götüren hastaliklar için önemli ölçüde koruma saglar.

Grip Asisi Neden Her Yil Tekrarlanmaktadir?

Bize o yil için uygulanan grip asisi son bir yil içinde gelismis grip virüslerine karsi olusturularak hazirlanmis grip asisidir. Normalde grip virüsü çok hizli biçimde mutasyona yani bölünmeye ugrayarak kendinin seklini ve yapisini degistirir Her yil degisik bir varyasyonda karsimiza çikabilir. Dolayisiyla bir yil öncesinde saptanmis ve olusabilecek grip virüslerine karsi hazirlanmis asilar ancak o yil için etkili olabilir bir sonraki yilda grip virüsü degisik bir yapiya bürünecegi için yeniden grip asisina gereksinim vardir.

Grip Asisi Kimlere Yapilmalidir?

Grip asisi grip virüsüne karsi korunmak isteyen herkese karsi uygulanabilir ama özellikle uygulamasi gereken hastalik gruplari sunlardir:

1. Hamileler

2. 50 yas veya daha yasli kimseler ve

3. Kronik hastaligi bulunan kisiler

4. Saglik alaninda çalisan doktor, hemsire ve saglik personelin tümüne uygulanmalidir.

Kimlere Grip Asisi Uygulanmamalidir?

1. Grip asisina karsi daha önce alerjik reaksiyonu oldugu saptanmis olan kisiler

2. Yumurtaya karsi alerjisi olan kisiler

3. Grip asisi uygulandiktan sonra 6 hafta içinde bir otoimmün sinir sistemi hastaligi o lan guillian - BARRE sendromu adi verilen hastaliga yakalananlar kisilere 2. kez grip asisi uygulanmasi çok tehlikeli sonuçlar dogurabilir

4. Atesli dönemde iken grip asisi uygulanmamasi ve bu dönemin üzerinden tam iyilesme saglandiktan ve 1 hafta geçmesinden sonra grip asisi uygulanmasi uygundur.

Çocuklarda Grip Asisi Neden 2 Dozda Uygulanir?

9 yasin üzerindeki çocuklarda eger ilk kez grip asisi uygulaniyorsa grip asisinin 2 ayri dozda uygulanmasi gerekir. Bunun nedeni de çocuk yaslarda gribal enfeksiyona karsi bagisiklik sisteminin uyarilmasinin ve buna karsi olusacak bagisiklamanin gecikmesinden kaynaklanmaktadir.

Grip Asisinin 65 Yasin Üzerindekilerde Yeterince Etkin Olmadigi Dogru Mudur?

65 yas üstü bireylerde grip asisinin istenilen düzeyde etki göstermedigi dogrudur. 65 yasin üzerinde bagisiklik sisteminin yaniti çok yavas olusmaktadir. Buna ragmen grip asisinin 65 yasindaki kisilerde uygulamasinda her ne kadar bagisiklik sistemi geç olussa da bu yasta olusacak gribal enfeksiyonlarin agir komlikasyonlarindan 65 yasin üzerindeki kisilerde ciddi bir koruma sagladigi gösterilmistir.

Grip Asisi Olmasamda Gribe Karsi Kendimi Koruyabilir Miyim?

Grip asisi olsak da olmasak da her sikta gribe karsi ve diger virüslere karsi kendimizi koruma olasiligimiz mevcuttur. Bunun en temel uygulamasi hijenik sartlara iyi uymamizdan geçer. Iyi bir hijyenik uygulama bizim bulasici hastaliklara karsi en önemli defansif mekanizmamizdir.

Bunun için

1.Ellerinizi sabunla yogun biçimde yikamaliyiz.

2.Gözlerinize, burnunuza ve agizimiza çok fazla ellerimizle dokunmamaliyiz.

3.Gribal enfeksiyonun salgin oldugu dönemlerde kalabaliklarin içinde bulunmaktan kaçinmaliyiz

4.Öksürürken veya hapsirirken mutlaka agiz ve burnumuzu bir mendil ile kapatmaliyiz.

Grip Asisi Olmus Olmama Ragmen Hastaliga Yakalanma Olasiligim Var mi?

Grip asisi yapilmis olsa dahi vücüdumuzda gribe karsi bagisiklik olusmus olsada vücüdumuza giren grip virüsünun grip asisinda kullanilanlardan farkli tipte olmasi halinde gribe yogun biçimde yakalanma sansimiz mevcuttur.

Gribe Yakalanirsam Ne Yapmaliyim?

Gribe yakalanmis bir kisi isine ve okuluna gitmemelidir. Bulasici bir hastalik olmasi dolayisi ile gribal enfeksiyonun yayilmasinda önemli bir rol oynarsiniz. Belirtileri hafifletmek amaciyla;

1.Bol miktarda sivi gida aliniz

2.Gripli iken alkol ve sigara kullanmayiniz.

3.Gribal enfeksiyonda tedavinin çok büyük bir anlami olmadigi için belirtilere yönelik tedavi uygulanmaktadir. Bununda en önemli belirtileri genelde agri ve ates düsürücü olarak aseteminofen çok siddetli eklem agrilari ve kas agrilari varsa bu durumda da içinde ibubrufen ihtiva eden ilaçlari kullanabilirsiniz.

4.Antivirütik ilaçlarin kullanimi ancak doktor denetimi altinda olacagi için bu ilaçlarin rasgele kullanilmamasi gereklidir.

Gribe Bagli Ne Tür Komplikasyonlar Olusabilir?

Gribe bagli komplikasyonlarin basinda bakteriyal enfeksiyonlar, zatüre ve ciddi sivi kaybi gelir. Eger kronik bir tibbi probleminiz varsa bu kronik tibbî problemin daha da kötülesmesi söz konusudur. Çocuklarda genelde sinüzit ve kulak enfeksiyonlari gelisir.

Grip Asisi Uygulandiktan Sonra Hemen Koruma Baslar Mi?

Grip asisi uygun aldiktan sonra yaklasik 15 gün ile 21 gün sonrasinda gerçek anlamda koruma saglayabilir. Bu dönemde asinin korumasi altinda olmadiginiz için gribe yakalanabilirsiniz.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası