Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GRIP NEDIR?

Grip, Influenza adi verilen bir virüs tarafindan olusturulan, ani olarak 39˚C üzerinde ates, siddetli kas ve eklem agrilari, halsizlik, bitkinlik, titreme, bas agrisi ve kuru öksürük gibi belirtilerle baslayan bir enfeksiyon hastaligidir.

Özellikle çocuklarda, yaslilarda ve kalp hastaligi akciger hastaligi, böbrek hastaligi, seker hastaligi gibi kronik hastaligi olan kisilerde çok daha agir seyretmekte ve ölüme kadar varilabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadir. Bu kadar ciddi tablolar yol açan grip, halk arasinda çok sik olarak soguk alginligi ile karsilastirilmaktadir.

Soguk alginligi, ates yükselmeden, hafif kirginlik, burun akintisi, hapsirma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizlige yol açmadigi için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastaliktir ve grip ile kesinlikle karsilastirilmamalidir.

GRIP NASIL BULASIR?

Gribe yol açan Influenza virüsü çok kolay ve hizli bulasir. Baslica bulasma yolari, öksürük ve hapsirik ile etrafa saçilan damlaciklarin hava yolu ile bulasmasi, hasta kisiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kisilerin agiz-burun akintilari ile temas etmis esyalar ile bulasmadir.

GRIP HASTALIGININ TEDAVISI

Grip hastaliginin tedavisi, ortaya çikan belirtilerin tedavisi seklindedir. Atesin düsürülmesi, burun akintisinin giderilmesi, halsizlik ve kirginligin giderilmesi seklinde tedavi düzenlenir ve yatak istirahati önerilir.

GRIPTEN KORUNMA

Gripten korunmanin baslica yolu vücut direncinin düsmesini engellemekten geçer. Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyilmeli, bol sulu gidalar, taze meyve ve sebze tüketilmelidir. Hastalar ile yakin temastan, ortak esya kullanimindan kaçinilmalidir.

KIMLER RISK ALTINDA?

Dünya Saglik Örgütü,TC. Saglik Bakanligi tarafindan, çesitli gruplar gribin olumsuz etkileri açisindan risk grubu olarak tanimlanmaktadir. Saglik otoriteleri, asagidaki gruba giren kisilerin her yil asilanmasini “mutlak” önermektedir.

Gribin yasamsal risk olusturdugu ve tibbi açidan mutlaka asilanmasi önerilenler:

65 yasindan büyük kisiler
Seker hastalari (diyabet)
Astim hastalari
Kronik akciger hastalari (Bronsit v.b)
Kronik kalp ve damar sistemi hastalari (koroner arter hastalari)
Bagisiklik sistemi baskilanmis kisiler ( kronik kan hastaligi- hemoglobinopati- olanlar, kanser hastaligi, immunsupresif kullananlar)
Huzurevi, bakimevi v.b ortamlarda yasayanlar

Bazi kisilerin grip asisi olmasi gerekir. Bunlar:

6 aydan küçük bebekler
Yumurtaya karsi anafilaktik tarzda alerjisi olanlar (yumurta yediginde alerjik soka girenler)
Hamileligin ilk 3 ayi içinde olan bayanlar (ancak doktor tarafindan kesin gerekli oldugu tespit edilirse grip asisi olabilirler)

Grip asisi Dünya Saglik Örgütü’nün koordinasyonu ile bir yil önce salgin yapan virüs tiplerinin belirlenmesi sonucu gelistirilmekte ve asinin tipi de bu uygulamaya bagli olarak her yil degismektedir. Grip asisi, vücutta 1-2 hafta içinde koruyucu düzeye erisir. Eger asi, içerdigi virüs tgipleri, salginlara neden olan virüs tipine benzerse, saglikli eriskinlerde yaklasik %70 oraninda etkilidir. Yukarida saydigimiz riskli grupta ise, hastaliktan korunma orani %50’ye düsmektedir.

Bu nedenden dolayi Grip Asisi bütün dünyada oldugu gibi ülkemizde de sadece risk tasiyan kisiler ve temaslilari için önerilmektedir!

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası