Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZ TEMBELLIGI (AMBIYOPI) NEDIR?

Bebekler dogduklarinda tam ve iki gözle birden üç boyutlu görmeleri yoktur. Yas ilerledikçe görme güçleri ve beyinde üç boyutlu algilama özelligi gelisir. Ilk 7–9 yas içinde görme sistemi tam olarak gelisir ve daha sonra belirgin bir degisiklik olmaz.

Eger bir göz, gözlükle ve ameliyatla düzeltilmesine ragmen tam göremiyorsa ve iki göz arasinda 2 sira ve daha fazla görme gücü farki varsa göz tembelliginden ( AMBIYOPI ) bahsedilir, kisinin üç boyutlu görmesi bozulur. Bazi mesleklerde (askerlik, pilotluk gibi) göz tembelligi olanlar yer alamazlar.

GÖZ TEMBELLIGININ NEDENLERI NELERDIR?

Amblyopinin nedenleri:

Gözlerin normal kullanilmasini engelliyecek ve gelisimini engelleyecek durumlarda ortaya çikmaktadir. Birçok vakada amblyopi nedeninde genetik bir yatkinlik bulunmaktadir. Bu yüzden ailesinde amblyopi hikâyesi bulunan çocuklarin erken yaslarda göz doktorunca muayene edilmesi önemlidir. En önemli dört nedeni sunlardir:

Sasilik: En sik görülen sebepdir. Kayan gözden gelen görüntü çift görmenin önlenmesi amaciyla yok sayilir ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Bu kayan gözün görmesinin düsmesine neden olur.

Refraktif farklilik: Refraktif bozukluklar gözlükle düzeltilmektedir. Amblyopi tek gözün digerine göre daha fazla myopik, hipermetropik ya da astigmatik olmasiyla olusmaktadir. Bulanik gören göz yok sayilir ve amblyopi gelisir. Gözler normal gözükmektedir ama tek göz digerine göre daha az görmektedir. Bu en zor tani konan amblyopi nedenidir ve siki takibin yapilmasi gerekmektedir.

Göz dokularinin geçirgenliginin bozulmasi: Katarakt yada görüntünün net olarak odaklanmasini engelleyecek her türlü durumda amblyopi gelismektedir. Bu en agir amblyopi tipidir.

Her iki gözde ileri derecede yüksek kirma kusuru: Her iki gözde 3 dereceden fazla hipermetrop veya 7-8 derece miyopi varligi her iki gözün birden tembelligi ile sonuçlanir.

GÖZ TEMBELLIGI NASIL TESHIS EDILIR?

Bu çogu kez oldukça zor bir durumdur. Çünkü çocuklarin görme muayeneleri 3-4 yas öncesinde oldukça güçlük arz eder. Daha küçük çocuklarda ve bebeklerde saglam gözün doktor tarafindan elle kapatilmasi halinde tepkiyi degerlendirmek gibi bir takim yöntemlerle göz tembelligi olan göz tespit edilmeye çalisilir. Gözlerde herhangi bir kayma olup olmadigini muayene edilir. Daha sonra kirici ortamlarinda (kornea, göz mercegi gibi) herhangi bir bulaniklik olup olmadigina bakilir, göz bebegini damla ile genisletilerek, her iki gözün refraksiyon (kirma) degerlerini ölçülür. Burada önemli olan nokta özellikle bir gözde, digerinin çok üzerinde bir kirma kusuru olup olmadigidir. Bunun disinda her iki gözdeki yüksek kirma kusurlari da dikkate alinir. Kirma kusuru muayenesi disinda retina (gözün arkasindaki ag tabaka) ve optik sinir (görme siniri) muayenesi de yapilarak muayene tamamlanir.

GÖZ TEMBELLIGI NASIL TEDAVI EDILIR?

Göz tembelliginde tedavinin esasi gözdeki görmeyi bozan patolojinin en erken zamanda ortadan kaldirilmasidir. Gözlük verilebilir. Sasilik gözlükle düzeltilebilir. Eger katarakt varsa veya görmeyi engelleyen bulanik ortam mevcutsa, sasilik gözlükle düzelmiyorsa bunun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Ayrica zayif gözün daha çok çalismasi saglanmaya çalisilir. Bu, saglam gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatilmasi ile yapilir. Önce gerekli olan reçete edilir. Çocuk bunu kullanmaya baslar ve kapama tedavisi yapilir. Sasilikta eger bir cerrahi müdahale yapilacaksa genellikle önce göz tembelligi giderilmeye çalisilir. Ameliyat öncesi belli bir dönem kapama tedavisi yapilir, ameliyat uygulanir, daha sonra bir müddet daha kapama yapilmaya devam edilir. Bundan sonrasi ise tamamen sizin sabriniza kalmistir. Çocuklar kapama yapilmasindan hiç hoslanmazlar ve bunu reddederler. Ancak ebeveyn olarak bu dönem, sizin ilgi ve sabrinizla, basarili bir sekilde yasanabilir. Yasamlari boyunca göz tembelliklerinin mevcudiyeti nedeniyle yasayacaklari sikintilari düsünerek sabirla yaklasilmalidir.

GÖZ TEMBELLIGI NEDEN TEDAVI EDILMELIDIR?

Gözlük vermekle veya cerrahi yapmakla göz tembelliginin nedeni düzeltilebilir. Fakat göz doktorunuz göz tembelliginin kendisini de tedavi etmelidir. Eger göz tembelligi tedavi edilmezse çesitli problemler görülebilir:
1. Ciddi ve kalici görme kusuru gelisebilir,
2. Derinlik algilamasinda kayip olur.
3. Eger normal gözde hastalik veya yaralanma olursa, ömür boyu az görmeyle sonuçlanabilir.

Aileler çocugunun bu tedaviyi gerçeklestirmesinde yardimci olmalidir. Çocuk gözlerinin kapatilmasindan hoslanmayacaktir. Fakat ebeveyn olarak, yapilan her seyin onun iyiligi için olduguna inanmali, sizi anlayacak çagda ise ona da anlatmalisiniz.Basarili bir tedavi için ailenin ilgi ve isbirligi gereklidir.

GÖZ TEMBELLIGIYLE ETKILI MÜCADELE IÇIN NE GEREKIR?

Basarida en önemli nokta göz tembelliginin teshis zamanidir. Eger erken teshis ve düzenli tedavi yapilirsa çogu kez normal görmeye ulasabilir. 9 yas sonrasinda yapilacak kapamanin herhangi bir faydasi olmaz. Katarakt gibi sebeplerle ortaya çikan göz tembelliklerinde erken bebeklik döneminde cerrahi ve kapama tedavileri ile müdahale yapilir.

GÖZ MUAYENESI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Tüm çocuklar dogumda, 1 yasinda, 4 yasina gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafindan muayene edilmis olmasi gerekir. Bu arada dogumdan itibaren hem ailenin hem de çocuk doktorlarinin bazi tespitleri ile gerekli hallerde, çok erken dönemlerde de göz muayenesi yapilabilir.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası