Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖRÜNTÜ KILAVUZLUGUNDA RADYOTERAPI

Yogunluk Ayarli Radyoterapi, çevre saglikli organlari koruyarak kompleks tümör volümlerine yüksek doz verilmesine olanak tanimis ve böylece modern radyoterapide yeni bir çagin baslangicinin habercisi olmustur. Bilgisayar ve görüntüleme teknolojilerindeki hizli gelismeyle beraber tümörün ve risk altindaki organlarin lokalizasyonu daha iyi belirlenmis ve kompleks radyoterapi planlari daha çabuk olusturulmaktadir. Yogunluk Ayarli Radyoterapi ile beraber radyoterapinin temel basamaklarinda da büyük degisiklikler olmus, dozun tanimlanmasindan tedavi planlamasina, tedavinin uygulanmasindan verifikasyonuna kadar yeni konseptler dogmustur.

Planlama fazinda bilgisayarli tomografi, manyetik rezonans görüntüleme teknikleri tedavi pozisyonunda kullanilarak hedef volümlerin belirlenmesinde yardimci olmaktadir. PET/CT tomografiden alinan anatomik bilgiye tümör metabolizmasi hakkinda fonksiyonel bilgiyi de ekleyerek hedefin daha da iyi belirlenmesine yardimci olmaktadir. Özellikle akciger, özafagus ve serviks kanserlerinde PET/CT sadece tomografiye göre tümör hakkinda daha spesifik bilgi vererek radyoterapi alanlarinda anlamli küçülmelere neden olmustur. Böylelikle çevre saglikli doku daha az isina maruz kalacagindan radyoterapiye bagli yan etkilerin görülmesinde de azalmalar beklenmektedir.

Görüntüleme teknikleri radyoterapinin sadece planlama fazinda tümörün belirlenmesi için degil, ayni zamanda tedavinin de görüntü rehberliginde verilmesine yardimci olmaktadir. Böylelikle tedavinin her seansinda hedef tedavi öncesi görüntülenmekte, plana göre kaymalar varsa bunlar düzeltilmekte ve hergün tedavi dogru hedefe yönlendirilmektedir. Bunun için ultrason sistemleri, elektronik portal görüntüleme cihazlari ve tedavi cihazina takilan tomografi cihazlarindan faydalanilmaktadir. Klinigimizde de 2.5 senedir elektronik portal görüntüleme cihazlari ile görüntü kilavuzlugunda yogunluk ayarli radyoterapi uygulanmaktadir. Özellikle prostat kanserli hastalarin tedavisinde prostat içine tedavi öncesi ultrason esliginde biopsiye benzer bir prosedürle üç adet altin isaretleyici yerlestirilmekte ve bu isaretleyicilerin lokalizasyonu elektronik portal görüntüleme sisteminin yardimiyla her tedavi öncesi tespit edilmekte ve isinlar bu hedeflere göre yönlendirilmektedir. Bu sayede daha küçük marjlarla çalisilmakta ve yan etki potansiyeli asagiya çekilmektedir.

Tomoterapi gibi daha yeni radyoterapi cihazlarinda görüntü alma ve tedavi verme özellikleri eszamanli gerçeklestirilebilmektedir. Bu sayede organlarin durumu tedavi boyunca takip edilebilmekte ve tedavi nedeniyle küçülen tümörlerde ek bir planlama yapilarak saglam organlar daha iyi korunmaya çalisilmaktadir.

PET/CT kilavuzlugunda yapilan Yogunluk Ayarli Radyoterapi ile ayni seansta farkli bölgelere farkli dozlar vermek mümkün olmaktadir.

Prostat içersine yerlestirilen altin isaretleyicilerin konumu tedavi öncesi belirlenerek isinlar hedefe dogru yönlendirilmektedir

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası