Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES VE DERI KANSERI ILISKISI

Günes isiginin dergi kanseri yapici etkisi 1890’li yillarin sonlarindan beri bilinmektedir. Güneste uzun süre kalanlarda, kisa sürelerle ve çok sayidaki maruziyetlerde, tedavi amaciyla veya estetik amaçli ultraviyole (UV) uygulanan kisilerde, günes yanigi olan deri bölgelerinde ve meslekleri nedeniyle(denizci, çiftçi gibi) günes altinda fazla durmak zorunda olanlarda deri kanserlerinin daha sik görülmesi UV’nin kanserojen etkisinin delilleridir.

Günes isinlarinin 290 – 400 nm. arasindaki dalga boylari, ozon tabakasini geçerek yeryüzüne ulasan UV isinlaridir. UV-C ise ozon tabakasinin normal oldugu bölgelerde yeryüzüne ulasamamaktadir. Camdan da geçemeyen UV – C, bronzlastirmamakla birlikte, deride kizarma yapabilmekte ve kanserojen etkisi de bulunmaktadir. Derinin yalniz en üst tabakasini etkilemektedir. UV-B, yeryüzüne ulasan UV’nin yüzde 1 – 10’unu olusturur. Deride orta tabakalara kadar ulasabilir. Camdan geçemez. Kizarma, bronzlasma ve kanser yapma etkileri bulunmaktadir.

UV-A ise camdan geçebilen, tüm gün bizi etkileyen, yeryüzüne ulasan UV’nin yüzde 90 – 99’unu olusturan, kizarma, bronzlasma ve kanser yapma etkisi olan, derinin derin tabakalarina kadar inebilen günes isigi grubudur.

UV isinlari, deri üzerinde akut(kisa süreli) ve kronik(uzun süreli) degisikliklere neden olmaktadirlar.

Akut olanlar: Günes yanigi, immünolojik supresyon(direncin baskilanmasi), pigmentasyon(koyulasma) ve derinin kalinlasmasidir.

Kronik olanlar: Deri yaslanmasi ve kanser olusumudur.

Deri kanserlerinin en sik görülenleri ve günesle iliskilendirilenleri melanom, bazal hücreli karsinom(BHK), skuamöz hücreli karnisom(SHK)dur.

Tüm melanomlarin yüzde 95’i beyaz irkta görülmektedir. Melanomlarin yüzde 70 – 80’i normal görünen deride, yüzde 20 – 30’u ise önceden olan bir benden degisimle olusmaktadir.

UV, hem ben olusumunda hem iyi huylu benlerden riskli ben dönüsümünde hem de melanom olusumunda etkili olmaktadir. UV’ye aralikli maruz kalmak melanoma dönüsme riski olan benlere neden olur. Bu sekildeki günese maruziyet sonucu görülen melanomlar, daha çok erkeklerde sirtta, kadinlarda alt bacakta görülmektedirler.

Normal deriden olusan melanomlar ise uzun süre günese maruz kalan bas ve boyun bölgelerinde daha çok görülmekte ve UV’nin birikimiyle ortaya çikmaktadirlar.

Melanom disindaki deri kanserlerinin yüzde 80’i bazal hücreli karsinom(BHK), yüzde 20’si ise skuamöz hücreli karsinom(SHK)dur.

BHK, çok görülmesine ragmen metastaz yapmaz ve tedavisi daha kolaydir. SHK ise metastaz yapar ve ölümcül olabilir. Yasam boyu SHK gelisme riski son 20 yilda 2 kat artmistir. Bu artis, öncelikle toplam UV maruziyetinin artmasi ile iliskilidir. Açik hava aktivitelerinin artmasi, ozon tabakasindaki incelme, bronzlasma egilimi ve solaryum kullaniminin artmasi UV maruziyetini artirmaktadir.

Yasanan cografik bölge Ekvator’a yaklastikça UV yogunlugu ve SHK gelisme riski de artmaktadir. Deri rengi koyulastikça günesten etkilenme güçlesmekte ve SHK gelisme riski azalmaktadir.

Kadinlarda uzun saç ve ruj kullanimi nedeniyle kulak ve dudakta SHK erkeklerden daha az görülmektedir.

Günes, kanseri nasil olusturmaktadir?

UV, immüniteyi baskilayarak tümöral hücrelerin yok edilmesini zorlastirmakta ve kanser hücrelerinin artisina neden olmaktadir.

UV, DNA tarafindan emilerek DNA’da hasara yol açmakta ve hücre ölümüne neden olmaktadir.

UV, reaktif oksijen türevleri açiga çikarmaktadir. Bunlar ise hücrenin zarini hasara ugratarak hücrelerde mutasyona(olumsuz, kalici degisiklik) neden olmaktadirlar.

Tümör baskilayici genlerde degisiklik yaparak normal hücrelerin tümör yapmalarina yol açan UV, bu sekilde de deri kanserlerinin olusumuna neden olabilmektedir. Deri kanserlerinde UV ile baskilandiklari gösterilmis olan tümör engelleyici genler: p53 geni, PTCH geni ve p16 genidir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası