Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginizi emzirmenin dogru yollari

0 - 2 aylik dönemde bebekler ihtiyaçlarinin aninda karsilanmasini isterler. Içgüdüseldir, acikinca agizlarini açip memeyi ararlar. Bebek sadece aç oldugu için degil; annesinin kucagina gitmek için de aglar. Kendini onun yaninda güvende, rahat ve iyi hisseder. Kadiköy Sifa Suadiye Poliklinigi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Günay Ermergen annelere bebeklerini daha rahat ve kolay emzirmeleri için bilgi veriyor.

Emzirme; sadece fiziksel - biyolojik beslenme degil, ayni zamanda ruhsal bir beslenmedir. Bebekle anne arasinda karsilikli duygusal bir beslenme söz konusudur. Emme sirasinda anneyle bebek arasinda duygusal bir alisveris olur. Anne sütüyle beslemek, bebekle anne arasindaki psikolojik bagi güçlendirir. Bebeginizi ilk yarim saat içinde emzirmeye baslamak ve bebeginizle birlikte ayni odayi paylasmak; bebeginizle aranizda bir bag olusmasini saglar. Sevgi dolu bir iliskiyi kolaylastirir.

En önemlisi anne ile bebek birbirlerinin sicakligini ve sevgilerini daha yakindan hissederler. Bedensel temas ilk aylarda çok önemlidir. Bedensel temas; annenin kalp ritmi, teninin dokusu ve kokusu, sicakligi bebegin yatismasina, sakinlemesine ve kendini güvende hissetmesine yarar. Bebegini kucaginda tutan annenin sicakligi, gülümsemesi, rahatligi ve gücü bebegin rahatlamasina yardimci olur.

Anne - bebek ilk bastaki zorluklardan sonra birbirlerine alisir ve emzirmek daha da kolaylasir. Emzirmek rahat ve kolay oldugu gibi, güzel bir duygu da verir. Emerken yalniz bebek degil anne de çaba harcar. Annenin bebegini emzirmek için zamana ve sessizlige gereksinimi vardir.

Ayrica annenin bebegini emzirirken tüm dikkatinin bebegine vermesi önem tasimaktadir. Emzirirken aklinin ve dikkatinin farkli yerlere, düsüncelere kaymamasi gerekmektedir.

Emzirirken bebegini nasil tuttugu (güvenli, güvensiz, endiseli, sakin, huzurlu, huzursuz vb...) ve hangi duygularla bunu gerçeklestirdigi de önemlidir. Bebek bunu hisseder, annenin olumsuz duygularindan etkilenir ve huzursuzluk yasayabilir, bunu tepkileriyle de çevresine yansitir.

Bu nedenle anneyle bebegin birbirine alistigi ilk günlerde; anne ve bebek açisindan güvenli ve sakin bir ortam olusturulmasina ihtiyaç vardir. Anneyle bebegin bas basa kalmaya ve dinlenmeye olan ihtiyaçlari mutlaka karsilanmalidir.

Kadinlar, bir dizi hormonun salgilanmasi sayesinde dogum yapmaya programlanmislardir. Ayni zamanda bu hormonlar süt salgilanmasinda da rol oynar.

Sütün salgilanmasi, bebegin dogumundan önce baslar

Dogumun fizyolojisi ile süt salgilama fizyolojisi arasindaki baglantilara verilebilecek birçok örnek vardir.

Genel olarak memeliler, özel olarak da kadinlar endorfin adi verilen agri kesici maddeler salgilayarak dogum sancisini kontrol ederler. Bu endorfinlerin, süt salgilanmasinda ki anahtar hormon olan prolaktinin salgilanmasini uyardigi bilinmektedir.

Ayni hormon – oksitosin - dogum sirasinda rahmin kasilmasinin yani sira, annenin bebegini emzirdiginde süt salgilama refleksi esnasinda memenin kasilmasi için gereklidir.

Isveç'te yapilan bir çalisma, oksitosinin etkili olabilmesi için sik kasilmalarla salgilanmasi gerektigi göz önüne alinarak bu soruya yanitlar sunmaktadir. Bebek anneyi emmeye basladiginda da süt salgilama ve hormonlar harekete geçebilmektedir.

Genel olarak yeni dogmus insan yavrusu ilk kez memeyi bulabildiginde, annenin ve bebegin davranisinin dogum kasilmalari ve dogum esnasinda salgilanan sayisiz hormondan etkilendigini söylemek mümkündür. Dogum sürecinde anne - bebek tarafindan salgilanan farkli hormonlar hala mevcuttur veya dogumu izleyen saatlerde geri çekilmislerdir. Bu hormonlarin hepsi de anne - bebek arasindaki etkilesimde ve böylece de süt salgilanmasinin baslatilmasinda da belirleyici bir rol oynamaktadir.

Süt vermeye baslamak, sezaryen dogumla normal dogum için ayni degildir. Vajinal yolla ilaçsiz dogumun ardindan emzirme daha kolay gerçeklesiyor; çünkü anne daha rahat hareket edebilir, anne bebege daha hizli adapte olur ve sütü daha erken gelir. Anneyle bebegin birbiriyle temasi daha rahat ve güvenli basliyor. Sezaryenin ardindan ise anne ve bebek daha fazla yardima gereksinim duyar. Kadinlar bebeklerini kendilerine verecek, yastiklari düzeltecek ve bebegini yerlestirecek birine ihtiyaç duyarlar. Bebegi getiren yardimci annenin rahat etmesine ve diger memeden emzirmek için dönmesine yardimci olabilir. Sezaryenle dogum yapmis annelerin sütü de hemen gelmekte ve 3 - 4 gün sonra daha aktif hale geçmektedir. Ilk günlerin ardindan anneler daha fazla cesaret kazanir kendileri için en rahat emzirme pozisyonlarini denerler.

Burada hatirlanmasi gereken, her annenin sütü gelir. Doga kadinlari buna göre en iyi sekilde programlamistir. Anneler ilk günlerde çesitli nedenlerle gerginlik, kaygi ve güvensizlik yasayabiliyor. Bu durumda sütün azalmasina, bebegin emmeyi reddetmesine, isteksizlik göstermesine hatta karsilikli bir güç savasina, öfkeye yol açabiliyor. Bu süre uzarsa saglikli ve güvenli bir anne - bebek iliskisinin tekrar saglanmasi için bir uzmandan yardim alinmasinda fayda vardir. Bu dönemde kurulan saglikli, güvenli anne - bebek iliskisi ayni zamanda bebegin gelecekteki iliskilerinde de belirleyici rol oynadigindan anne - baba tarafindan dikkate alinmalidir.

Ilk emzirmelerde nelere dikkat edilmelidir:

Sakin ve sessiz bir ortam saglanmasi
Annenin kendini sakin, huzurlu ve güvenli hissetmesi
Yapabilirim ve bu donanima sahibim bilgisi ve duygusu
Emzirmede uygun pozisyonun belirlenmesi, gerekirse uzman ebe, hemsire ya da doktordan yardim alinmasi

Emzirmenin püf noktalari

Emzirme birçok durumda basarili olacaktir
Annenin kendini iyi hissetmesi
Bebegin memeyi etkili biçimde emecek sekilde yerlestirilmesi
Bebegin istedigi kadar sik ve istedigi süre emzirilmesi
Çevrenin destek olmasi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası