Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNELERE 20 SORUDA “BEBEKLERI ANLAMA” REHBERI

Anneler, bebekleri dogdugunda ne kadar kitap okurlarsa okusunlar, hatta anneleri, kayinvalideleri, arkadaslari ve kiz kardeslerinden bebek bakimi konusunda destek de alsalar, bebeklerini büyütürken onlarca soruyla karsi karsiya kalirlar. Bu sorularin yanitlanmamasi endiseye dönüsür.

Acibadem Bakirköy Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ibrahim Çelik, annelerin bebek bakiminda artik halk efsanesine dönüsmüs bilgilerin dogrularini anlatarak, annelere bir mini rehber olusturdu.

1- Emziren Anne Üsütünce Kendi Karni Agrir, Bebege Bir sey Olmaz!

Anne üsütürse en fazla kendi karni agrir, zira sogukta bagirsak kasilma ve hareketleri hizlanir, bu da karin agrisi olarak hissedilir. Ancak bu fiziksel durumun süt yoluyla bebege geçmesi söz konusu degildir.

2- Anne Gazli Içecek Tüketirse Bebekte Gaz Olmaz

Gazli içecekler, sikistirilmis karbondioksit içeren sivilardir. Bunlar içildiginde açiga çikan serbest karbondioksit midede gaz baloncuklari seklinde siskinlige yol açar. Ancak bu gaz baloncuklarinin süt yoluyla bebege geçmesi fiziksel olarak imkansizdir. Benzer sekilde gaz yapan yiyecekler yendiginde annenin bagirsaklarinda bulunan bakteriler, bu yiyecekleri (yogun probiyotik ve prebiyotik içeren gidalar) fermente ettiginde açiga çikan gazlar annede gaz olarak hissedilebilir. Ancak bu gaz baloncuklarinin da süt yoluyla fiziksel olarak bebege geçmesi söz konusu degildir. Annenin yedigi yiyeceklerin içinde bulunan bazi alerjik protein ve kimyasallarin süt yoluyla bebege geçip, bebekte alerjik reaksiyon ve karin agrisi olusturma potansiyeli vardir. Ama bu sadece duyarli bebeklerde ve nadiren olusur.

3- Bebek Yesil Kaka Yapiyorsa Arastirmak Gerekir

Bebegin kakasinin yesil olmasina neden olan çok sayida sebep vardir. En temel neden bagirsak pasajinin hizlanmasidir. Bagirsak hareketini artiran her türlü fiziksel ve kimyasal etken bebegin kakasinin yesil olmasina neden olur. Bu, çogunlukla da belirgin bir sebep olmadan olur.

4- Anne Strese Girince Sütü De Etkilenir

Geleneksel olarak süt salgisini artirdigi düsünülen sayisiz gida, içecek ve bitki çaylari tanimlanmistir. Ancak bilimsel olarak kanitlanmis ve her annede ayni derecede etki gösteren özel bir gida ya da içecek ne yazik ki bulunmamaktadir. Anne sütü üzerine etkili olan temel faktörler sunlardir: Annenin yapisal ve genetik özellikleri, emzirmeye moral motivasyon, arzu ve inanci, normal dogum yapip en kisa sürede bebegin anne memesiyle bulusmasi, annenin agri, sanci, yorgunluk ve stresinin olmamasi, dogru teknikle ve sik araliklarla bebegini emzirmesi, bol sivi almasi ve dengeli beslenmesi

5- Tirnaklarini Kesmek Için Kirkinin Çikmasini Beklemeyin

Bebegin tirnaklari, tirnak yatagini ne zaman geçerse o zaman kesilir, bunun için kirkini beklemeye gerek yoktur. Bazen bebek dogdugunda bile kesilebilecek kadar uzun olabilir.

6-Hava Sikisinca Hiçkirik Olur

Bebegin hiçkirmasi temel nedeni midede sikisip kalan bir hava cebininin mideden disari diyafram kasina dogru bir baloncuk olusturup bu kasi uyarmasidir. Sikisan bu hava kitlesi gegirilip çikincaya kadar hiçkirik devam eder.

7- Göz Yasarmasi, Göz Zarinin Tahris Olmasi Demektir

Bebegin göz yasarmasi çogunlukla mikrobik, alerjik ya da fiziksel bir etkenin göz zarini tahris etmesine tepkisel olarak ortaya çikar. Bazen de gözyasi kanallarinin dogustan tikali olmasi nedeniyle gözyasinin buruna drenajindaki zorluk nedeniyle olur.

8- Aglayan Bebegi Sik Sik Kucaklayin

Yenidogan bebegin, dünyada yapayalniz, savunmasiz ve çaresiz olarak, kendini güvende ve huzurlu hissedecegi tek ortam olan anne kucagindan simaracagi gerekçesi ile mahrum kalmasi ne aci! Bebeklerinizi her agladiklarinda kucaklayin.

9- Yer Yemez Kaka Yapmasindan Korkmayin

Tüm canlilarda var olan bir refleksin yenidogandaki görünümü gastrokolik refleks, mideye bir gida maddesi girdiginde, es zamanli olarak kalin bagirsaklar da harekete geçerek bagirsak içinde bulunan diskinin disari atilmasi hadisesidir. Son derece saglikli ve fonksiyonel bir süreçtir; kesinlikle sindirim ya da emilim bozuklugunun isareti degildir.

10 - Sekerli Suya Alisinca Memeyi Reddeder

Yenidogan sariliginda bebegin beslenmesinin çok büyük bir rolü oldugu kesin. Anne sütü yetersiz olan bebeklerde sarilik daha erken ve daha uzun sürmektedir. Formula mama çagindan önceki yillardan kalma bir aliskanlik olarak, aç kalan bebegin en azindan sekerli suyla beslenmesi kulaga mantikli gelebilir; ancak günümüzde anne sütüne yakin formül mamalar varken sekerli suyla bebegin beslenmesi gereksiz hatta zararli bir davranis olabilir. Zira sekerli suyun tadina alisan bebek anne memesini reddedebilir.

11- Ilk 3 Ay Bebege Yalanci Meme Vermeyin

Anne-babalarin en büyük istegi bebeklerinin bir an önce yalanci emzige alistirip bebegin aglama krizlerinden kurtulmaktir. Gerçekten de bebegin yalanci emzikle avutulmasi kisa süre de olsa aileye nefes alma firsati verir. Ancak bebegin yalanci emzigi tutmak için yaptigi dil damak dudak hareketleri anne memesini emerken yaptigindan çok farklidir. Bu nedenle ilk günlerde bebekler yalanci emzigi tutmakta çok basarili görünmezler. Ancak bir kere bu isi basardiklarinda bu sefer de anne memesini kavramakta zorluk çekerler. Bu da memenin birakilmasi, formül ve biberon beslenmeye geçis anlamina gelir. Bu nedenle mümkünse ilk 3 ay bebeklere yalanci meme verilmemelidir.

12- Bebek Annesinin Memesini Bulunca Rahatlar

Bebekleri hayata baglayan, güçlü arama refleksleridir. Bu refleks sayesinde bebek, anne memesini arar, bulunca da emer. Böylece hem karni doyar, hem de kendini güvende hisseder. Çünkü henüz görme yetenegi tam gelismemis bebegin çevresinde olan biteni anlama algilama kapasitesi sinirlidir. Tek bildigi sicak anne kucagi ve anne memesidir. Ona kavusunca dogru yerde oldugunu hisseder, rahatlar. Dolayisiyla karni tok bile olsa yenidogan bebek, sürekli dogru yeri bulana kadar aranmak durumundadir.

13- Bebegin Sik Hapsirmasi Reflekstir

Yenidogan bebekler genellikle dogum sirasinda burunlarinda bulunan salgi ve mukusu atmak için sik sik hapsirirlar. Bu tamamen refleks bir olay olup üsütme ile ilgili degildir.

14- Bebegin Memesinde Süt Toplanirsa Geçmesini Bekleyin

Anneden gecen hormonlarin etkisiyle yenidogan bebegin memelerinde bazen süt toplanabilir, buna hiç el sürmemek en iyisidir. Bu, bir kaç hafta içinde zaten kendiliginden geçecektir. Masaj, memede enfeksiyon ve apseyle sonuçlanabildiginden önerilmemektedir.

15-Göbeginde Fitik Varsa Kendiliginden Geçer

Göbek fitiklari, degil ceviz portakal büyüklügünde bile olsa genellikle kendiliginden geçen olusumlardir. Üzerine baglanacak cisimlerin bu sürece olumlu ya da olumsuz etkisi olmaz.

16- Göbegi Düssün Diye Toz Kullanmayin

Göbek tozu çok eski yillarda kullanilan bir çesit antibiyotik olup günümüzde kesinlikle kullanilmamaktadir. Göbege kullanilacak en iyi madde %70’lik alkol solüsyonlaridir.

17-Gözündeki Çapaga Anne Sütü Damlatmayin

Evet anne sütü içindeki antimikrobial maddeler yüzeysel göz enfeksiyonlarinda ise yarayabilir. Ancak en dogrusu hekimin görüp karar vermesidir.

18- Bitki Çaylari Gazi Gidermiyor

Bu tarz bitki çaylarinin ya da geleneksel gaz gidericilerin bilimsel olarak bir faydasi oldugu gösterilememistir. Bu içeceklerin temelde zarari içlerinde bulunan seker nedeniyle bebegin anne sütünden sogumasi ve biberona alismasidir. Ayrica bitkisel kökenli olsalar da hangi bebekte ne tür yan etkiler yapacaginin önceden kestirilmesi de güçtür.

19- Her Gün Yikamak Büyümesini Kolaylastirir

Bazi bebekler banyodan sonra çok rahatlar ve güzel uyur. Büyüme hormonu uykuda salgilandigindan indirekt yolla banyo, bebegin büyümesine katki saglayabilir.

20- Bebegi Tuzlamanin Ölümcül Sonuçlari Olabilir

Anadolu'da halen yaygin olarak kullanilan yenidogan bebegin tuzlanmasi adeti, son derece tehlikeli ve ölümcül sonuçlari olabilecek çagdisi bir uygulamadir ve asla yapilmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası