Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ MEVSIMI VE MEYVE TÜKETIMI

Günesin sicakligini hissettirdigi su günlerde, kisin kalin kazaklar altina ustalikla sakladigimiz kilolarimizi hala tiril tiril elbiseler içinde kamufle mi ediyorsunuz? Her sene kendinizi bu çarkin içinde mi buluyorsunuz? Yanlis bildiginiz dogrulariniz mi var yoksa bir yerde hata mi yapiyorsunuz? Yanlis diyetlerin kurbani olmayin. Yazin sebze ve meyve agirlikli bir beslenme programiyla saglikli kilo verebilirsiniz.

Evet yaptigimiz büyük bir hata var. Içimize düsen kilo derdini bir an önce halletmek için kulaktan dolma, hiçbir tibbi açiklamasi olmayan kisa zamanda çok kilolar verdirmeyi vadeden ancak sagliktan hiç bahsetmeyen diyetlerin kurbani oluyoruz. Hatta bu ugurda aç kalmayi bile göze alarak, ayaklarimiz birbirine dolanana kadar spor yapiyoruz. Sonra hedefimize ulastigimizi zannedip, tartinin da bizi dogruladigini görünce kendimizi kutluyoruz. Peki bu kilolari nereden verdik; fazla olan yaglardan mi, vücut suyundan mi yoksa kas kitlemizden mi kaybettik? Diyetlerde yaptigimiz hatalardan ilki bu. Bir digeri ise tarti hedefimize ulastigimizi gösterir göstermez eski beslenmemize geri dönüyoruz ki bu da verilen kilolarin iki kati olarak bize geri dönmesi anlamina geliyor.

Yaz aylari, fiziksel aktivitemizin arttigi bir dönemdir. Ancak bu dönemde sosyal aktivitelerin de arttigini düsünürsek, kisilerin besin tüketimlerinde küçük artislar olabilir. Bu nedenle kisilerin enerji alimlarina dikkat etmeleri gerekir. Aksi taktirde çok hizli bir kilo artisi görebilirler. Bu nedenle besin tüketimindeki artislarin daha çok sebze ve ilimli miktarda meyve olarak yapilmasi kilo kontrolü için daha uygun olacaktir.

Yazin meyve grubu; vitamin, mineral, posa ve antioksidan içerigiyle mükemmel bir besin grubudur. Ayni zamanda içerisinde bulunan meyve sekeri de denen fuktoz sayesinde tatli bir tada da sahip oldugundan sekerli gidalara alternatif olarak da kullanilabilir. Ancak burada unutulmamasi gereken bir nokta günlük seker tüketimi üzerine yapilan çalismalarda diyetteki karbonhidrat türünün degil, miktarinin önemli oldugu belirtilmistir. Yani tüketilen karbonhidrat grubu meyve dahi olsa bunun belli bir siniri olmalidir. Bununla beraber meyve, içerisindeki sagliga katkida bulunan bilesiklerden dolayi sekerle kiyaslandiginda çok daha iyi bir besin grubudur. Basit karbonhidrat olarak da adlandirilan seker ise yüksek enerji gereksiniminin oldugu durumlar haricinde vücudun ihtiyaç duydugu bir besin degildir.

Kilo kontrolünde unutmamamiz gereken en önemli nokta ve amaç; saglikli beslenmek olmalidir, hiçbir zaman yapilan kisa süreli diyetler bizi saglikli zayifliga ve kesin çözümlere ulastirmaz. Diger önemli nokta ise beslenme plani hazirlanirken, hazirlanan bu planin mutlaka bir beslenme uzmaninin yardimiyla kisiye özel olarak hazirlanmis olmasidir. Cinsiyet, yas, boy, kilo, gereksinimler, yasayis sekli hazirlanacak beslenme plani için oldukça önemli verilerdir ve kisiye göre bu veriler degisiklikler gösterir. Aksi taktirde standart olarak hazirlanan ve bu verileri gözardi eden listeler hem sagliksiz hem de uygulanamayan bir plan olur ki bu da hedefe götürmez.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Ayça Ilica
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası