Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNESLENIRKEN CILDINIZDEKI RENK DEGISIKLIKLERINE DIKKAT EDIN

Memorial Etiler Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, “Ciltte güneslenme ile ortaya çikan renk degisiklikleri ve korunma yollari” hakkinda bilgi verdi.

Güneslenmenin yararlari yillarca konusulmus olup, yapilan bilimsel ve klinik çalismalar bunun dogru olmadigini artik ispatlamis bulunmaktadir. Günesin zararli etkileri uzmanlarca sürekli vurgulanmasina ragmen, insanlarin günese hayranlik duymasi, bronzlasma için çaba harcamasi vazgeçilmez bir tutku haline gelmis bulunmaktadir. Güneslenmenin yanisira; bronzlasmak için üretilmis suni isik kaynaklarina talep de her gün artmaktadir. Günesin zararlarini söyle özetleyebiliriz:

Deri kanseri olusmasina neden olur
Deri yaslanmasina hizlandirir
Deri yaniklarina neden olur
Bazi romatolojik hastaliklarin ortaya çikmasini saglar
Benlerin ve günes lekelerinin artmasina neden olur
Günes alerjisi, günes zehirlenmesi (fototoksik) reaksiyonlarina yol açar
Bazi deri hastaliklarina zemin hazirlar
Ciltte renk degisikliklerine neden olur.

Broznlasma deri hücrelerindeki bozulmanin habercisidir

Bahsedilenden daha fazla zarari olan günes isinlarinin yarari ne kadardir? Bu sorunun cevabi kisiden kisiye degismekle birlikte ortak karar günes turizminden hoslanildigi yönündedir. Tatil yazin yapilir, deniz, havuz, kum üçlüsü yaz tatilinin olmazsa olmazlaridir. Tatil dönüsünde bronz ve saglikli gibi görünen deri aslinda hasara ugramis deridir. Derinin maruz kaldigi günes isinlari, hücrelerin ölümüne neden olurken, deri savunma mekanizmasini çalistirir. Savunma mekanizmasi deri renk hücrelerini ve bagisiklik hücrelerini daha fazla çalismaya sevk eder, bunu yapmazsa daha fazla hücre ölümü olacaktir. Bronzlasmak denilen ve hos görüntü saglayan sistem aslinda DNA’si yavas yavas bozulan hücrelerin habercisidir. Bunlarda uzun vadede kanser hücresi gelistirmeye elverisli hücrelerdir. Bu mekanizmada renk degisiklikleri bize kisinin ne kadar etkilendigini gösteren bir ipucudur.

Alacali görüntü, kisinin daha fazla etkilendigini, özellikle çocukluk ya da gençlik döneminde sulu yanik geçirdiginin göstergesidir ki deri kanseri riskleri yüksektir. Bu kisiler genelde açik tenli ya da sarisin deri tipine sahiptir. Özellikle genetik olarak nevitik (benli ) yapiya yatkinlik varsa kanser riskleri daha da artar. Her yil tatil sonrasi yeni benleri gelisir, ya da mevcut benlerinde büyüme olusur.

Çillenme, açik tenli, kizil, sarisin ten rengine sahip kisilerde olusur. Genç yaslarda sadece kozmetik problem olarak rahatsizlik olusturur. Fakat ileriki dönemlerde daha büyük lentigo solaris dedigimiz sekle bürünür. Çok nadiren de olsa bu lezyonlar üzerinden kanser gelisimi gözlenmistir.

Lentigo senilis, bu tablo daha ileri yaslarda direk olarak günesin etkisiyle ortaya çikan, koyu kahverengi, siyah, homojen olmayan, deri yüzeyinden kabarik olamayan, 0,5-3 cm çaplarinda olabilen ben görüntüsünde lezyonlardir. Siki takibi gerekir. Malignlesme riski çok yüksektir.

Idiopatik guttat hipomelanoz, nedeni bilinmeyen, genellikle kol ve bacaklarin ön yüzünde görülen toplu igne basi büyüklügünde, deri renginden açik düz yuvarlak lezyonlardir. Sir agda, kil batmasi, lazer epilasyon, ya da genetik özelliklere bagli olarak gelistigi, güneslenmenin bunlarin ortaya çikmasina katkida bulundugu düsünülmektedir. Zarar teskil etmez.

Pitriazis alba, özellikle çocukluk döneminde, güneslenmeden sonra ortaya çikan, yüzde, kollarda ve boyunda daha sik yerlesen, deri renginden açik, üzeri hafif kepegimsi, yuvarlak, para seklinde görülen lezyonlardir. Daha çok atopik (hassas) deriye sahip olan esmer çocuklarda görülür.

Vitiligo, derinin renk hücrelerinin ölümüyle karakterize bir hastaliktir. Aslinda güneslenme ile baglantili gelismez. Fakat bazi kimselerde bronzlasma ile belirgin hale geldigi için güneslenme sonrasi gelistigi düsünülür. Özellikle günesten korunulmasi gereken bir tablodur. Yoksa günesin zararli etkilerinden daha fazla etkilenirler.

Civatte nin poikilodermasi, boyun, ense, gögüs bölgesinde yer yer kilcal damar genislemesi, yer yer sütlü kahve görünümünde haritamsi görüntüde yaygin lezyonlardir. Erkeklerde sik görülür. Daha çok günes altinda çalisanlarda görülen bir tablodur. Derinin haraplandigini, buna bagli kilcal damarlarda genisleme ve deri içine kanama olusumuyla alakali bir tablodur. Tedavisi yoktur. Gittikçe siddeti artar. Bazen üzerinden deri kanseri gelisebilir.

Melazma, özellikle yüzde, koyu renkli maske görünümü yaratan, kozmetik olarak kisiyi çok rahatsiz eden, siddeti kisiden kisiye degisebilen, tedavisi çok zor, hatta olmayan bir tablodur. Farkli nedenlerle ortaya çikabilir, fakat günes kesinlikle artirici, tabloyu defalarca tekrarlatici bir faktördür.

Bu tablolarin disinda nadir görülen baska renk degisiklikleri de mevcuttur. Tüm bunlar bir yana, kurtulmak isteyecegimiz sonuçlara maruz kalmamak adina günesten mutlaka korunmamiz gerekmektedir. Daha genç görünmek, daha pürüzsüz görünmek, alacali, bulacali olmamak, en önemlisi deri kanserine yakalanmamak adina günesten ve suni isik kaynaklarindan korunmamiz gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası