Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CILDE ÜÇ BOYUTLU GENÇLESTIRME TEDAVISI

Cilde renk, yapi ve esneklik ayari

Günes isinlarinin zararli etkileri, hava kirliligi, yaslanma etkileriyle lekelenmeler, kirisikliklar, elastikiyet kaybi ortaya çikiyor. Bu sorunlari gidermek amaciyla da birçok farkli yöntem kullaniliyor. Acibadem Saglik Grubu Bagdat Caddesi Tip Merkezi’nde kullanilan ve cilde üç boyutlu gençlestirme saglayan bu sistem hakkinda bilgi veren Dermatoloji Uzmani Doç. Dr. Yasemin Saray, sunlari söyledi:

“Üç Boyutlu Cilt Gençlestirme Sistemi” yogun vurulu isik (IPL), Nd-YAG lazer ve Titan teknolojisini birlestiren bir sistemdir. Bu sistemde IPL ile “foto genesis”, Nd-YAG lazer ile “laser genesis” ve Titan ile “sikilastirma” islemleri uygulanarak cildin renk, yapi ve elastikiyetinde önemli ölçüde iyilesme saglanir.”

Yasin ilerlemesi ile birlikte ultraviyole isinlari, mimik kaslarinin hareketleri, yerçekimi ve sigara gibi çevresel faktörlerin de etkisi ile deri yaslanir. Yaslanan deride lekeler, renk düzensizlikleri, yaygin kizariklik, gözeneklerde genisleme, kirisikliklar, ciltte gevseme veya sarkma gibi farkli sorunlar ortaya çikar. Bu sorunlar cildin farkli tabakalarinda gelisen degisikliklerden kaynaklanir. Bu sorunlari tedavi edebilmek için de cildin farkli tabakalarina etki edebilen yöntemler uygulamak gerekir. Üç boyutlu cilt yenileme yönteminde üç ayri isik sistemi uygulanarak cildin epidermis, üst dermis ve derin dermis olarak adlandirilan üç tabakasi tedavi edilir.

Foto genesis:

Yogun vurulu isik sistemi kullanilarak uygulanan “foto genesis” islemi derinin epidermis adi verilen en üst tabakasini etkiler. Bu isik, melanin ve hemoglobin gibi hedef dokular tarafindan emilir, emilen isik dokuda isi enerjisine dönüserek hedef dokulari tahrip eder. Böylece lekeler, kizarikliklar ve ince damarsal genislemeler tedavi edilir. Ciltteki renk farkliliklari ve düzensizlikler giderilir.

Lazer genesis:

Nd-YAG lazer kullanilarak uygulanan bu islem cildin üst dermis adi verilen tabakasini etkiler. Bu tabakada bulunan azalmis ve yapisi bozulmus olan kollajen liflerinin yeniden çogalmasini ve düzenli bir yapi olusturmasini saglar. Böylece genislemis gözenekler, derideki kalinlasma, kabalasma ve ince kirisikliklar yok edilir.

Titan yöntemi:

Güvenli bir kizil ötesi isik kaynagi kullanimi ile gevsemis ve sarkmis cildi sikilastirmak için kullanilan bir yöntemdir. Bu isik cildin derin dermis olarak bilinen en alt tabakasini isitarak kollajen liflerin kisalip kalinlasmasini, uzun dönemde ise kollajenin yeniden yapilanmasini saglar. Titan yönteminin en belirgin farki direkt ve seçici olarakderinin gevsemesine ve sarkmasina neden olan en alt bölgede etkili olmasidir. En önemli üstünlügü ise, sikilasma etkisinin ilk uygulamadan hemen sonra görülebilmesidir. Olumlu etki yeniden kollajen yapiminin baslamasi ile uzun dönemde de artarak devam eder.

Kimlere uygulanabilir?

Kahverengi lekeler, kizariklik, ince damar genislemeleri, genis gözenekler, deride kalinlasma ve kabalasma, ince kirisikliklar, deride gevseme veya sarkma sorunu olan her hastaya uygulanabilir.

Hangi bölgelere uygulanabilir?

Foto genesis ve lazer genesis en sik yüz, el üzerleri ve dekolte bölgesine uygulanir. Titan yönteminin en sik kullanildigi bölgeler ise yüz, boyun ve özellikle yeni dogum yapmis kadinlarda karin bölgesidir. Ancak bu üç yöntem de deride sorun olan bütün vücut bölgelerine uygulanabilir.

Agrili bir uygulama midir?

Uygulamalar sirasinda agri hissedilmez. Foto genesis uygulamasi sirasinda hafif bir batma hissi olabilir. Laser genesis islemi deride hafif bir sicaklik hissedilmesine neden olur. Titan uygulamasinda ise daha belirgin bir isinma hissi olur.

Kaç seans tedavi gerekir?

Her bir tedavi kisinin ihtiyacina göre hazirlanir, buna göre seans sayilari belirlenir.

Herhangi bir yan etkisi var midir?

Tedavi yapildiktan sonra kizariklik veya kabariklik olusabilir ve bir kaç saat sonra ortadan kalkar.

Etkisi ne zaman görülür?

Hemen tedaviden sonra görülebilen sonuçlar oldugu gibi, 2-4 hafta sonra baslayip bir kaç ay boyunca gelisen sonuçlar da bulunmaktadir. Bu yapilan tedaviye göre degisiklik gösterir.

Bagdat Caddesi Tip Merkezi’nden Dr. Asiye Nesrin Aksoylar:

Açik Kahve Lekelerde Bile Etkili

Cihaz boyun ve dekolte bölgeleri dahil olmak üzere tüm vücut bölgelerinde etkili olabiliyor. Eskiden zor tedavi edilen açik kahve renkli lekelerde bile güzel sonuçlar alinabiliyor.

Her hastaya ve tedavi edilen soruna göre bir-üç seans arasinda sonuç alinabiliyor.

Asiri günes hasarina maruz kalmis ciltlerde ilave seanslar tavsiye edilebiliyor. Tedaviden hemen sonra kahverengi lekeler koyulasmaya basliyor ve cilt hafif kizarmis görünebiliyor. Bu durum tipik olarak bir kaç saat içinde geçiyor.

Doz Ayari Çok Iyi Yapilabiliyor

Üç Boyutlu Cilt Yenileme Sistemi’nin IPL özelligi, geleneksel IPL cihazlarina oranla daha güvenli. Çünkü diger sistemlerde atis öncesinde cihazin istenilen dozda atis yapip yapmadigi kontrol edilirken, bu cihazda atis kontrolü sürekli yapiliyor.

Programlanabilir dalgaboylari sayesinde koyu cilt tiplerine özel dalgaboylari ile güvenli ve etkin bir sekilde kullanilabiliyor.

Cihazla uygulama yapildiktan sonra ilk 10 gün ve tabii ki daha sonra günesin zararli etkilerinden korunmaya devam edilmesi gerekiyor.

24 saat boyunca yogun kimyasallardan kaçinilmasi önemli.

Günesin zararli etkilerinden dolayi yeni lekeler çikabilir. Bunlar da ayni sekilde ilk uygulamadan 4 hafta sonra tedavi edilebilir.

Boyun Gençlestirmede Etkili

Üç Boyutlu Cilt Yenileme Sistemi, sadece dermatoloji alaninda degil, plastik cerrahide de kullaniliyor. Sistemin plastik cerrahide kullanildigi alanlari söyle siralamak mümkün:

Üst dudaktaki ince dikey çizgiler, boyundaki çizgilenmeler, yanaktaki çizgilerin giderilmesinde birkaç seansta iyi sonuçlar elde ediliyor.

Çizgilerin giderilmesi cerrahi olmayan bir uygulama özelligini tasiyor. Her seans arasinda 2-4 hafta beklemek gerekiyor.

Bu tedavi yüz-boyun gençlestirme yöntemleri arasinda erken ve orta dönemdeki kirisikliklar ve sarkmalarda etkili olabiliyor.

Özellikle ince yüz kirisikliklarinda lokal anestezi bile gerektirmeden etkin bir düzelme ve gerginlik saglaniyor.

Damarsal kökenli olan telenjiektazi, Porto sarabi lekesi, hemanjiom, yüz ve gövdedeki visne anjiomlari, bacaktaki ince ve yüzeyel varislerde çok etkin tedavi sagliyor. Bunun için 4-5 tedavi gerekebilir ve 3-4 ay sonra kesin sonuçlar görünür hale gelebiliyor.

Damarsal deri lekelerinde ve hastaliklarinda, yüz kirisikliklarinda hem yüzeyel hem de derin deri tabakalarinda daha etkin ve daha güvenli tedavi sagliyor.

Ayrica, lazer uygulamasi sonrasi derinin kendisini toparlama ve düzelme süresi oldukça kisaliyor. Ayni amaçla kullanilan lazerlere göre daha hizli bir sistem.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası