Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UZMANLAR SAGLIK IÇIN HAZIR BEZI ÖNERIYOR

Bebek bezinin dogru seçilmesi bebek sagligi açisindan çok büyük önem tasiyor. Uzmanlar, ebeveynlere hem hijyenik hem de ekonomik oldugu için hazir bebek bezlerini kullanmalarini öneriyor.

Hazir bebek bezleri, alternatif veya yikanabilir bebek bezlerine göre daha saglikli olduklari için yillardir tercih ediliyor. Yikanabilir bebek bezlerinin bebek sagligi açisindan uygun olmadigini belirten Canbebe danisman dermatologu Taksim Alman Hastanesi Dermatoloji Uzmani ve Pediatrik Dermatoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Ümit Uksal söyle konustu:

“Yikanabilen bebek bezinin hazir beze göre daha az emici olmasi, derinin sürtünme katsayisini ve nemliligi artirarak tahris edici etki yapabilir. Yikanabilen bebek bezinin yeterince temizlenmemesi, çesitli mikroplarin üremesine neden olabilir. Yikanabilen bezi, temizlemek amaciyla kullanilan sabun, deterjan ve çamasir suyu gibi agarticilarin bezde kalan artiklari da bebegin hassas derisine zarar verebilir. Bu zararli etkiler, kimyasal madde artiklarinin tahrisi ile “irritan dermatitlere” veya “alerjik kontakt dermatit” olarak adlandirilan alerjik döküntülere yol açabilir. Yikanabilen bezlerin idrar ve diskiyi emmede yetersiz kalmasi, bez bölgesinin sürekli nemli kalmasina dolayisiyla pisik ve mantar enfeksiyonlarina zemin hazirlar. Bu nedenlerden dolayi yikanabilen bezler, bebek sagligina uygun degildir.”

YIKANABILIR BEBEK BEZI DAHA MALIYETLI

Türkiye’de yilda 2.3 milyar hazir bebek bezi tüketiliyor. Devlet Istatistik Enstitüsü’nün gerçeklestirdigi “Hane Halki Is Gücü” anketine göre çalisan kadin sayisi, çalisma çagindaki kadin nüfusun istihdamina göre 5.650.000 kisi olarak belirtiliyor. Özellikle çalisan anneler, hazir bezi, yikanabilir bebek bezlerine göre pratik, tasinabilir ve zaman kaybina yol açmamasi nedeniyle daha fazla tercih edebiliyor. Ayrica diger bezler, hazir bezlere göre emici olmadigi için daha sik degisime neden olabiliyor. Özellikle yaz aylarinda kötü koku ile birlikte annelerin dis ortamlarda bez degistirmesi de uygun olmuyor.

Ontex International bebek bakim markasi Canbebe’nin, uzman mühendislerden olusan ArGe ekibi, yapmis olduklari arastirmanin sonuçlarina göre hazir bezlerin diger yikanabilir bezlere göre 8 kat daha fazla emme kapasitesine sahip oldugunu belirttiyor.

Yikanabilir bebek bezleri, düsük emicilik seviyeleri nedeniyle bebek sagligi açisindan risk olusturuyor. Ayrica yine uzman kadronun verdigi bilgilere göre bebek bezini çok sik degistirme ihtiyaci bezin daha fazla yikanmasina ve sonuç olarak maliyetin artmasina neden oluyor. Bu bilgiler hazir bebek bezinin, yikanabilir bezlere göre hijyenik özelliginin yani sira ekonomik oldugunu da ispatliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası