Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE DEPRESYONDAYSA ÇOCUK HIPERAKTIF OLABILIYOR

Hiperaktivite sorunu bulunan çocuklar, asiri hareketlilik ve dikkat eksikligi nedeniyle, zekalari normal olmasina ragmen, okulda düsük basari elde ediyor. Üstelik bu nedenlerle kendilerini ciddi kazalardan korumadiklari için ciddi hayati tehlikelerle karsi karsiya kaliyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmani Dr. Arzu Önal, 2009 yilinda yapilan bir arastirmaya göre, hiperaktif çocuklarin annelerinin siklikla depresyon, kas-iskelet agrilari ve kaygi bozukluklari gibi hastaliklari daha çok geçirdiklerinin saptandigini belirtiyor. Baska bir arastirmada ise annede bulunan depresyon, kaygi ve duygusal problemler ile “Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozuklugu” (DEHB) arasinda iliski oldugu bulunmus.

Ayrica çocuguna ilaç kullanmak istemeyen annelerin çocuk ruh sagligi uzmanlarina 13 kat daha fazla basvurduklari saptanmis. DEHB’li annelerin %1.2’ sinde en az bir ruh sagligi problemi oldugu savunulmaktadir. 2020 yilinda kadinlarda depresyon orani dünyayi sarsacak kadar yükseleceginden annelerin kendilerine dikkat etmesi gerekiyor.

INTERNETTEKI BILGILERI DEGIL DOKTORUNUZU DINLEYIN

Erken çocukluk yaslarinda fark edilen bu durumun tedavi edilebilecegini belirten Arzu Önal Gökalp, söyle konustu:

Anne- baba, ögretmen ve diger kaynaklardan alinan bilgiler dogrultusunda tani netlestikten sonra DEHB’ li çocugun anne-babasinin, çocugun evdeki sikintilari ile ilgili olarak neler yapabilecekleri konusunda bilgilendirilmelidir.

Bu durumun bir rahatsizlik oldugu ve nedenleri ile ilgili konusularak bilgi sahibi olmalari hedeflenir. Evde ve okulda yapilabilecekler aktarildiktan sonra ilaç tedavisi verilip verilmeyeceginin karari verilir.

Zekâsinda problem olmamasina ragmen okul basarisi düsük olan veya asiri hareketlilik nedeniyle sik sik yaralanan hatta ciddi hayati tehlikeler geçiren çocuklarda ilaç tedavisi ilk seçenektir.

Ilaçlarla ilgili ailelerin yasadiklari korkular nedeniyle verilme sebebi aileye ayrintili olarak açiklanmalidir. Bütün diger ilaçlar gibi DEHB için kullandigimiz ilaçlarin da yan etkileri bulunmaktadir.

Birçok yan etkisi geri dönüsümlü ve doz ayarlanmasi ile kontrol edilebilir düzeydedir.

Yan etki açisindan riskli olan çocuklarda ( örnegin ailesinde bazi rahatsizliklar bulunan çocuklarda) ilaç baslamadan önce yapilan bazi tetkiklerle olusabilecek ciddi problemler büyük oranda ortadan kaldirilabilmektedir.

Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozuklugu sorununa karsi ilaç kullanilip kullanilmamasi konusunda internet sitelerinde birçok yazilar yayinlaniyor. Aileler özellikle internette kaynagi belli olmayan birçok siteden dogru-yanlis bilgiler elde edebiliyor. Bu konuda doktora güvenmek daha dogrudur.

HANGI ÇOCUKLARDA ILAÇ YÜZDE 100 SARTTIR?

Bozuklugu dikkat ve hareketlilik olarak ayri ayri incelersek; eger bir çocuk kendini koruyabilecek kadar dikkat gösteremiyor ve bu nedenle basina ciddi kazalar geliyorsa veya ders basarisi akademik basarisi ile orantili degilse ilaç tedavisi önem kazaniyor. Hareketlilik nedeniyle yerinde duramiyor, sonunu düsünmeden kendini rahatlikla tehlikeye atiyor, defalarca ucuz atlatilan kazalar geçiriyorsa burada ilaç gerekliligin ötesinde hayati bir önem söz konusudur. Ilaç kullanilmamasi halinde önemli davranis problemleri de görülebilir.

GENETIGIN ROLÜ DENEYLERDE GÖSTERILDI

DEHB’ nin tamamini ya da bir kismini tanimlayan bir sebep bulunamamistir. Fakat biyolojik ve çevresel etmenlerin rolünün alti daima çizilmistir. Son yillarda DEHB nin nedenlerine karsi olan merak artmistir. DEHB kuskusuz ailesel bir bozukluktur ve genetik bir tarafi vardir. Hayvan deneyleri ile genetik rolü vurgulanmistir. Beyinin özellikle prefrontal ve bazal ganglion olarak isimlendirilen bölgelerinde anormallikler saptanmistir. Birçok çalismada frontal lob denilen beyin alaninda, özellikle prefrontal cortex bölgesinde kan akimi ya da glikoz (seker) metabolizmasinin fonksiyonunun azaldigi saptanmistir. Beyinle ilgili görüntüleme çalismalari günümüzde de devam etmektedir.

ILAÇLARIN YAN ETKILERINI KONTROL ETMEK MÜMKÜN

DEHB tedavisinde kullanilan iki grup ilaç vardir. Psikostimulanlar (metilfenidat türevleri, amfetamin türevleri) ve antidepresanlar (atomoksetin, imipramin). Bu ilaçlarin düzenli olarak doktor kontrolünde kullanilmasi gerekmektedir. Yan etkileri yavas doz titrasyonu ve yakin takiple kontrol altinda tutmak mümkündür. Baslica yan etkileri istahsizlik, karin agrisi, bas agrisi, çarpinti, bulanti, uykusuzluk, döküntülerdir. Birçok ilaç prospektüsünde yazilanlara benzerlik gösterir. En çok korkulan yan etki bagimliliktir. Çocuklarda bagimlilik yapmadigi birçok arastirmada belirtilmistir. Anne-baba egitimi, akademik organizasyon egitimi, bilissel davranisçi yöntemler ile terapi ve sosyal beceri egitimi de kullanilabilir. Fakat bu yöntemlerin tek basina basari orani düsüktür. Ilaç ile birlikte kullanildiginda etkileri artmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası