Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YASAK SIGARAYI BIRAKMAK IÇIN BÜYÜK BIR FIRSAT

Kapali alanlarda sigara içme yasagi 19 Temmuz 2009’da uygulamaya konuluyor. Bu yasak sayisiz hastalik ve sikayete neden olan sigarayi birakmak için büyük bir firsat. Yaklasan sigara yasagi ile birlikte sigara tiryakileri de bu aliskanliklarindan vazgeçmek için çözüm yollari aramaya basladi bile. Memorial Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, sigaranin zararlari ve sigarayi birakma polikliniginde izlenen yöntemler hakkinda bilgi verdi.

Günümüzde insan sagligini tehdit eden en tehlikeli aliskanliklardan biri sigaradir. Sigara dumani, içindeki yaklasik 5 bin civarinda zararli madde vücuda alindiginda, çok sayida hastaliga neden olmaktadir. Sigara akcigerler ve kalbe olan zararli etkileri disinda, neredeyse vücuttaki tüm organlari etkileyen bir dizi problemi de beraberinde getirmektedir. Sigara kullanimi, tüm dünyada en önemli önlenebilir ölüm veya hastalik sebebini olusturmaktadir. Türkiye’de yilda yaklasik 100 bin, ABD’de yilda 430 bin insan, sigaraya bagli hastaliklar nedeniyle hayatini kaybetmektedir. ABD’de nüfusun yaklasik %25’i sigara kullanmakta, Türkiye’de bu oran kent nüfusu içinde %45’e çikmaktadir.

Akciger kanserinin yüzde 85’i, kronik bronsitin yüzde 75’i, kalp hastaliklarinin yüzde 25’i sigaradan kaynaklanmaktadir. Akciger kanserine yakalanma riski hiç içmeyenlerde yüzde 3, günde 1 paket içenlerde yüzde 61, 1-2 paket içenlerde yüzde 217’dir.

Sigaraya baslama sebepleri nelerdir?

Sosyal, psikolojik ve genetik faktörlerin bilesimi sonucu ortaya çikan sigara aliskanligi, daha çok çocukluk ve gençlik yaslarinda ortaya çikmaktadir. Çocuklar erken yaslarda sigaranin varligindan haberdar olmaktadir. Çocuklarin dörtte üçü, ebeveynleri sigara içsin veya içmesin 5 yasina geldiklerinden sigarayi ögrenmektedir. 11 yasindaki çocuklarin üçte biri, 16 yasindaki çocuklarin üçte ikisinin sigarayi denemis olduklari saptanmistir. Ingiltere’de her gün yaklasik 450 çocuk sigaraya baslamaktadir. Yapilan arastirmalara göre 11 yas civarindaki gençlerde sigara içme orani düsükken, yas arttikça bu oran ciddi bir sekilde artmaya baslamakta ve 11-15 yas arasi sigara içenlerin orani, %10-11’lere ulasmaktadir. Sigara içen erkek çocuklarin sayilarinin daha fazla oldugu, erkeklerin kizlara oranla daha erken yasta sigaraya basladiklari gözlenmistir.

Gençlik çaglarinda sigaraya baslama nedenleri arasinda; arkadaslara uymak, dislanmaktan çekinmek, cool görünmek, bagimsizlik arayisi, özenme, egitim yillarinda yasanan stres (özellikle üniversite çagi), ögretmenlerin sigara içmeleri, sigara içen modeller (gençlik, moda ve erkek dergileri), doktorlarin sigara içmeleri sigara içen kisiler üzerinde çok olumsuz etki yapmakta, kisiye sigara içmek için kendince bir neden bulma hakki tanimaktadir), sigara sirketlerinin reklamlari (agizlarindaki sigara bulunan kovboy resimleri ve filmleri, sik ve zengin ortamlarda sigara içilmesi…)

YANAN HER SIGARA SAGLIGI YOK EDIYOR!

Sigara içenlerde hangi saglik sorunu ortaya çikmaktadir?

Sigaranin neden oldugu en önemli hastalik akciger kanseridir. Sigara içen bir kisinin içmeyene göre akciger kanserine yakalanma riski 8-10 kat daha fazladir.

Sigara ile birlikte alinan nikotin vücuda ilk girdiginde beyin ve sinir sistemini uyarir. Sonraki alimlarda beyin ve sinir sistemi üzerinde baskilayici, uyusturucu bir etki gösterir. Kan basinci ve nabiz yükselir, sindirim yavaslar. Organlarin yeterince kan almalari engellenir.

Sigara içenlerde ortaya çikan bir baska önemli hastalik da, KOAH’dir. Bu hastaliklar, öksürük ve balgam çikarma ile baslayip hava yollari ve akcigerlerde harabiyet ve ileri yaslarda nefes darligiyla seyreden hastaliklardir.

Solunum yolu enfeksiyonlari sigara içenlerde daha sik ortaya çikmaktadir.

Sigara içmek zor nefes almak anlamina gelmektedir. 20 yasinda nefes alma kapasitesi %100’ken, sigara içenlerde ileri yaslarda bu oran, % 40’lara kadar düsmektedir.

Erkeklerde sigara içimi ile koroner kalp hastaliklari riski, %60-70 oraninda artmaktadir. Kalp hastaliklarina bagli ani önümler sigara içen erkeklerde 2/4 kat daha fazladir.

Kadinlarda dogum kontrol hapi kullanimi ile birlikte sigara kullanimi sonucu ortaya çikan kalp krizi riski, içmeyenlere göre 10 kat daha fazladir.

Yüksek tansiyonu olan kisilerde sigara içimi beyin kanamasi riskini artirmakta ve bu kisilerde felç daha çok görülmektedir.

Sigara cildin ön büyük düsmanidir. Cilde su veren kan damarlari sigara içtikten sonra birkaç dakika büzülmektedir. Ciltte renk degisikligi olur ve cilt erken yaslanir.

Dis etleri kirli ve pis bir görünüm kazanir, dis eti hastaliklari ortaya çikar. Agizda tat alma eksikligi olur, dudak ve dil kanseri görülme riski artar.

Girtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, kronik farenjit durumu, ses tellerinde kanser riski görülmektedir.

Gözlerde katarakt ve ileri yaslarda körlük görülebilir.

Mide ve yemek borusunda ülser, kanama, gastrit ve kanser riski artmaktadir.

Kadinlarda kisirlik, düsük, eksik dogum, erken menopoz, rahim kanseri, adet düzensizlikleri, hormonlarda azalma, erkeklere iktidarsizlik, ereksiyonda ve sperm sayisinda azalma gibi sorunlar ortaya çikmaktadir.

Sigara mesane kanseri riskini artirir.

Ellerde ve parmaklar sararma, tirnaklarda zayiflama olur.

Kemik ve iskelet sistemi bozulur, kemik erimesi ortaya çikabilir.

Kol ve bacak damarlarinda çesitli hasarlar olusabilir, kilcal damar tikanmalari nedeniyle el ve ayaklar bu tikanikliga bagli olarak kesilebilir (buerger hastaligi)

Vücutta yorgunluk, halsizlik, stres, performans düsüklügü ve reflekslerde azalma görülür.

MEMORIAL SIGARAYI BIRAKMA POLIKLINIGI’NE BASVURANLAR IÇIN NASIL BIR YOL IZLENIYOR?

Sigarayi birakma poliklinigine basvuranlar öncelikle; kardiyoloji ve gögüs hastaliklari uzmani tarafindan muayene ediliyor. Daha sonra kalp ve solunum durumunu belirlemek amaciyla genis kapsamli tetkikler yapiliyor. (akciger grafisi, solunum fonksiyon testleri, elektro kardiyogram, riskli hastalarda efor testi ve kalp eko kardiyografisi, kan sekeri, üre, karaciger fonksiyon testleri, sedimantasyon, kolesterol, trigliserid düzeyleri.) Daha sonra kisinin sigaraya bagimlilik derecesini belirlemek amaciyla “nikotin bagimlilik testi” uygulaniyor. Sigarayi birakmak isteyen kisi sigaranin zararlari ve yol açtigi hastaliklar konusunda bilgilendiriliyor. Hastanin nikotine bagimlilik derecesi belirlendikten sonra sigarayi birakmada kullanilacak yöntemler tespit ediliyor (ilaç kullanimi, nikotin bantlari…) ve hasta ile birlikte sigarayi birakma günü saptaniyor. Hastanin sigarayi birakma süreci esnasinda ortaya çikabilecek problemleri için psikiyatri uzmani devreye girerek, kisinin sikintilari rahatlatilmaya çalisiliyor.

Nikotin bagimliligi

Sigara bagimliliginin fiziksel ve psikolojik yönü bulunmaktadir. Fiziksel bagimliligi sigaradaki nikotin maddesi yapar. Psikolojik bagimlilik ise kisiden kisiye degismektedir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kisiler psikolojik bagimliliga daha egilimlidir. Nikotin bagimliligi olusmus kisilerde sigarayi biraktiktan sonraki ilk 3 gün en zor dönemdir. Bu dönemde huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon güçlügü ortaya çikabilir. Bu dönemde aktif olmak, kafeinden uzak durmak, sigarayi akla getirecek ortamlarda bulunmamak, sakiz çignemek ve kuruyemis yemek, dönemi daha kolay atlatmada yardimci olacaktir. Yine bu dönemde nikotin bantlari ve sakizlari da kisiye yardimci olabilir. Psikolojik bagimliligi belirgin olan kisilerde ise psikiyatri gözetiminde ve gerekirse antidepresan türü ilaçlardan yardim alinmalidir. Sigara içen kisilerin önemli bir bölümü, sigarayi birakma konusunda ufak bir tesvik ve destek beklemektedir. Kendi basina sigarayi birakmak yönünde karar alan kisilerde basari orani %10’un üzerine çikmamaktadir.

SIGARAYI BIRAKMAYA HAZIRLIK DÖNEMINDE ÖNERILER

Sigarayi birakma kararinda olumlu düsünün. Basarili olacaginiza inanin.

Sigarayi neden birakmak istediginizi listeleyin ve bir kagida yazin. Sigara akliniza geldikçe bu listeye bir göz atin.

Sigara sagliginizi bozarak baskalarina da zarar vermenize neden olmaktadir. Bu nedenle sigara yüzünden toplumda ikinci sinif vatandas muamelesi gördügünüzü unutmayin.

Sigarayi birakmak için özel bir gün saptayin. Baska bir anlamli (dogum günü, evlilik yildönümü, evlilik vs…) günü düsünün ve her yil çifte kutlama yapin.

Sigarayi birakma kararina baskalarina da ortak edin.

Sigarayi birakacaginiz günü çevrenize ilan edin. O gün size önemli bir destek gelecektir.

Sigara birakildigi anda vücutta ne gibi degisiklikler olur?

Son sigara içildikten 12 saat sonra vücut kendini iyilestirmeye baslar. Vücuttaki nikotin ve karbonmonoksit miktari hizla azalmaya baslar, birkaç gün içinde vücutta belirgin bir rahatlama olur. Birkaç gün içinde nefes alma rahatlar, sigaranin yol açtigi öksürük yavas yavas azalir. Egzersiz kapasitesi artar. Kisi, sigaranin kokusu, bütçesine getirdigi yük ve bagililiktan kurtulur. Vücuttaki nikotinin büyük bir kismi 2-3 gün içinde atilmaktadir. Sigarayi biraktiktan sonra 5 yil sonra kalp krizi riski içmeyenlerle ayni düzeye iner. 10 yil sonra akciger kanserinden ölüm riski, yüzde 50 oraninda azalir. 10-20 yil sonra herhangi bir nedenle ölüm riski, içmeyenlerle ayni olur. Sigarayi biraktiktan 1 yil sonra koroner kalp hastaliklarina bagli ölüm riskinde yüzde 50 azalma olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası