Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara ve dogurganlik

Toplumda sigaranin sagligimiz üzerindeki zararli etkileri iyi bilinmekle birlikte üreme sagligi üzerine olan etkisi yeterince bilinmemekte veya gözardi edilmektedir. Yapilan anketler halkin %99’unun sigaranin akciger kanseri, solunum yolu ve kalp hastaliklari ile iliskili oldugunu bildigini göstermektedir. Ancak bu oran sigara ile üreme problemleri, erken menopoz, dis gebelik, erken gebelik kaybi iliskisi hakkindaki bilgiler için %20-30 seviyesinde kalmaktadir.

Sigara hem erkek hem de kadinda üreme potansiyeli üzerine net olumsuz etki göstermektedir. Bu olumsuz etkileri söyle siralayabiliriz:

Gebelik elde etme süresininde uzama

Sigara içen kadinlarda gebelik elde etmek için geçen sürenin, içmeyenlere oranla daha uzun oldugu görülmektedir. Bu süre sigara kullaniminin süresi ve miktari ile parallellik göstermektedir. Çiftin her ikisinin de sigara içiyor olmasi durumu daha da kötülestirmektedir.

Kadinlarda yumurtalik rezervinde azalma

Sigara içenlerde menopozun içmeyenlere oranla 1 ila 4 yil erken gözlendigi bilinmektedir. Bu etki yine sigara kullaniminin süresi ve miktari ile iliskilidir. Sigara dumaninin içerisindeki bazi kimyasal madddelerin yumurtalik rezervini azalttigi gösterilmistir. Rezervin göstergesi olarak ölçülen ve rezerv azaldikça yükselen FSH hormonunun sigara kullanan kisilerde daha erken yükselmeye basladigi dikkati çekmektedir. Bu durum çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek tedavisine giren kisiler için de geçerlidir. Tüp bebek hastalari içerisinde sigara kullananlarda daha yüksek dozda ilaçlara ihtiyaç duyuldugu, tedavide basari belirleyen en önemli faktörlerden birisi olan yumurta sayisinin da daha az oldugu görülmektedir.

Erkekte sperm sayisinda azalma

Sigara kullana erkeklerde sperm sayisinin daha düsük oldugu bilinmektedir. Sperm sayisi sigara kullanmayanlara oranla %20’den fazla düsmektedir. Durumun ciddiyeti içilen sigara miktari ile degismektedir. Bu durum saglikli sperm üretebilen erkeklerde çocuk sahibi olmasini zorlastiracak düzeye erismese de sperm yapiminda problem yasiyan erkeklerde durumu daha da kötülestirmektedir.

Kanserojenik – mutajenik etkiler

Sigara dumani insan üreme hücrelerinde hem kromozomlara hem de onun yapi tasi olan DNA’ya zarar vermektedir. Insan üreme hücrelerinde bölünme sirasinda en önemli görevi üstlenen mayotik iplikçiklerin zarar gördügü, buna bagli olarak olusan embriyolarda kromozomal anomali olasiliginin arrtigi gösterilmistir. Ayni sekilde erkekte de sperm DNA’sa sigara dumanindan zarar görmektedir. Embriyolarin kromozomlarinda veya DNA’larinda olusan hasar nedeni ile sigara içenlerde gebeligin düsük ile kaybedilme olasiligi artmaktadir.

Erken gebelik döneminde gebelige ve bebege verilen zararlar

Sigara sadece kadinin degil dogmamis bebegin de sagligini ciddi anlamda tehdit eden bir faktördür. Kisinin kendi sagligina zarar vermeyi kabul etmesi ile, daha dogmamis olan bebegini sigaranin zararli etkilerine teslim etmesi çok farkli seylerdir.

Gebelikte sigara kullanim aliskanligi ne yazik ki düsündügümüzün çok üzerindedir. Her 10 kadindan birisinin sigara tiryakisi oldugu tahmin edilmektedir. Dolayisiyla hamilelikte sigara kullanimi sadece bizde degil tüm dünyada da ciddi bir halk sagligi problemidir. Ülkemizde 19 Temmuz itibari ile kapali mekanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasi gebeler için en önemli müjdelerden birini olusturuyor.

Sigaranin içerisindeki maddeler plasentadan dogrudan bebege geçtigine göre sigara içen bir annenin bebegi de sigara içiyor demektir. Özellikle nikotin plasentadan rahatça geçtigi için bebek anneye oranla çok daha yüksek bir konsantrasyonda nikotine maruz kalir.

Hamilelik sirasinda her türlü zarali etki gösterebilecek gidalardan, ilaçlardan veya fiziksel aktivitelerden kaçinirken sigara içmeye devam etmek çok büyük bir tezat yaratmaktadir. Sigara dumani yaklasik 2.500 degisik kimyasal madde içermektedir. Sigaranin içerisinde nikotin, karbon monoksit, hidrojen siyanid, tar, resin ve çesitli karsinojenler mevcuttur. Bu maddelerin tamami bebegin gelisimi üzerine olumsuz etkiler göstermektedir.

Bu maddelerden hangilerinin bebk için zararli oldugu tam olarak bilinmemekle birlikte nikotin ve karbonmonoksitin ana risk faktörü oldugu kabul edilmektedir. Aslina karbonmonoksit kisin soba zehirlenmesi dedigimiz trajik tabloya sebep olan veya araçlarin egzozundan çikan gazin aynisisir.

Sigara içindeki pekçok maddenin etkisi ile vücuta bazi degisikikler yaratir. Bu degisikliklerin en hizli ve etkilisi dolasim sistemi üzerindeki etkisidir. Sigaranin etkisiyle damarlarda ve bronslarda bir büzüsme meydana gelir. Kan basincinda hafif bir artis ortaya çikarken kanin oksijen tasima kapasitesi belirgin derecede azalir. Bu durum çogu zaman bir yetiskin bünye tarafindan tolere edilebilir. Ancak hamile bir kadinin ve karnindaki bebegin tolere etmesi çok daha güçtür.

Sigara B, C ve folik asit vitaminlerinin emilimini engellemektedir. Dolayisiyla bebek folik asit eksikligine bagli nöral tüp defekti riskine açik kalmaktadir. Plasenta plasentadaki kilcal damarlarda daralmaya yol açarak bebege giden kan, besin ve oksijen miktarini azaltmaktadir. Sigara içen annelerin bebekleri yaklasik 200 gram kadar daha düsük bir dogum agirligi ile dogmaktadir. Düsük dogum agirliginin derecesi annenin içtegi sigara miktari ile iliskilidir. Yine ilginç olarak bu sekilde dogum yapan bir anne, diger gebeliginde sigara içmedigi taktirde düsük dogum agirligi ile karsilasmamaktadir.

Sigara içen annelerin bebeklerinin daha düsük bir entellektüel zekaya sahip olduklari, ileride okuma ve ögrenme problemleri yasadiklari dikkati çekmektedir.

Bazi korkutucu istatistikler

Günde bir paketten fazla sigara içen bir annenin düsük veya ölü dogum ile karsilasma riski %35’lere kadar yükselmektedir.

Plasentanin yerinden ayrilmasi (plasental ablasyon) riski orta düzeyde sigara içenlerde %25, agir içicilerde ise %65 seviyesine yükselmektedir.

Plasentanin asagi yerlesimli olmasi (plasenta previa) riski orta düzeyde sigara içenlerde %25, agir içicilerde ise %90 seviyesine yükselmektedir.

Sigaranin gebelik sirasindaki etkileri

Sigara plasentadan bebege ulasan kan, oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olur ve bebeginizin gelisimi için ihtiyaci olan temel maddelerde yoksunluk yaratir.

Sigara içen annelerin bebeklerinde düsük dogum agirligi ile dogma riski yaklasik 2 kat artmaktadir. Yasina göre düsük dogum agrilikli dünyaya gelen bu bebekler dogum sonrasi bazi saglik problemleri açisindan yüksek risk tasirlar. Bunlarin en önemlileri serabral palsi (felç), zeka geriligi ve hatta ani ölüm riskidir.

Sigara erken dogum riskini de %30 oraninda arttirir. Buna karsin ikinci trimesterden itibaren sigarayi birakan bir anne adayinin bebeginin düsük dogum agrilikli dogma riski hiç sigara kullanmayan bir anne adayi ile ayni düzeye iner. Dolayisiyla sigarayi birakmak için hiçbir zaman geç degildir.

Sigara bazi dogumsal anomalilerin görülme riskini de arttirmaktadir. Yeni yapilan bir çalismada hamileligin ilk 3 ayi boyunca sigara içen kadinlarin bebeklerinde daha fazla yarik damaga rastlandigi görülmüstür.

Sigara içen annelerde gebelik problemleri daha fazla görülür. Örnegin sigara içen kadinlarin düsük yapma olasiligi içmeyenlere göre daha fazladir. Benzer sekilde plasenta previa ya da plasentanin erken ayrilmasi durumu da sigara kullanan kadinlarda 2 kat fazla karsilasilan bir durumdur. Plasentanin erken ayrilmasi durumunda hem anne adayinin hem de bebegin hayati ciddi oranda tehlikeye girer.

Sigaranin gebelikteki belki de en korkutucu etkisi ölüm dogum riskinde yarattigi artistir. Hamilelikleri süresince sigara içen kadinlarin bebeklerinin herhangi bir dönemde anne karninda hayatini kaybetme sansi sigara içmeyenlere göre çok daha fazladir.

Sigaranin dogum sonrasindaki etkileri

Ne yazik ki sigaranin olumsuz etkileri sadece hamilelik ile sinirli degildir. Gebeliginiz boyunca sigara içmis, ve herhangi bir sorun yasamadan bebeginizi dünyaya getirmis olmaniz bundan sonra sorun yasamayacaginizin garantisi degildir. Gebeligi süresince sigara içen kadinlardan dogan bebeklerde "ani bebek ölümü sendromu" görülme riski yaklasik 2 kat artmaktadir. Benzer sekilde dogum sonrasi bebegin bulundugu ortamda sigara içilmesi de ani bebek ölümü sendromu riskini arrtirmaktadir.

Gebelikte sigara kullanan annelerin bebeklerinde dogum sonrasi astim gibi bazi kronik saglik problemlerine de daha fazla rastlanmaktadir. Anneleri hamilelikleri süresince sigara içen çocuklarin okul performanslari da yasitlarina göre daha düsük olmaktadir. Bu çocuklarda matematik basta olmak üzere ögrenme bozukluklari izlenmektedir.Yine benzer sekilde bu çocuklarda davranis bozukluklari ve antisosyal davranislara da daha sik rastlanmaktadir.

Amerikan Hastanesi
Üreme Sagligi Ünitesi
Doç. Dr. Kayhan Yakin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası