Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIK BAKANLIGI'NDAN SONRA ÖZEL HASTANELER DE YENIDOGAN BEBEKLERDE HASTALIK TARIYOR

Topuktan alinan bir damla kanla çifte kontrol

Saglik Bakanligi 1994 yilinda, yenidogan bebeklerdeki belli basli hastaliklarin taranmasi amaciyla yürütülen “Neonatal Tarama Programi”ni, “Ulusal Tarama Programi” olarak uygulamaya basladi. Saglik Bakanligi Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürlügü tarafindan yürülütülen bu program çerçevesinde, bebeklere artik dogumdan sonra iki defa test yapiliyor.

Hastaliklarin atlanmasinin önlenmesi amaciyla artik programda özel hastaneler de yer aliyor. Bebegin kani alinarak özellikle de hipotriodi (tiroid hormonu azligi) ve fenilketonüri taramasi yapiliyor. Bebeklerin topugundan alinan kan örnekleri, illerde saglik müdürlüklerinin subeleri tarafindan toplaniyor. Istanbul'da, tüm veriler Hifzisihha Merkezi bünyesinde bir araya getiriliyor. Diger illerde saptanan merkezlere de ayni sekilde kan örnekleri gönderiliyor. Özel hastaneler de bebeklerden örnek alarak hem Saglik Bakanligi'na bu verileri gönderiyor, hem de bir kismi kendi laboratuarlarinda bu testleri çalisiyor. Hastalik olasiligi belirlendiginde, il saglik müdürlügü ve testin yapildigi özel hastaneden aileye bilgi veriliyor.

Böylece bebeklerdeki hastaliklarin atlanmamasi için çifte kontrol yapiliyor.

Acibadem Maslak Hastanesi Yenidogan Yogun Bakim Uzmani Dr. Pinar Dayanikli, yenidogan tarama programlarinin hedeflerini söyle özetledi:

Tani konulan bebeklerde hastalik bulunmasi halinde uygun ve erken tedaviye baslanmasi
Bebeklerde zeka geriligi, beyin hasarlari ve geri dönüsümsüz zararlarin engellenmesi
Hastaliklarin topluma getirdigi ekonomik yükün önlenmesi
Akraba evliliklerinin azaltilmasi
Tedaviler sayesinde bebeklerin uygun zeka seviyesine ulasmasinin saglanmasi

TIROID EKSIKLIGI VE FENILKETONÜRI KAN ÖRNEGIYLE SAPTANIYOR

Tarama testleri sayesinde anlasilamayan hastaliklarin belirtilerinin tesbit edilebildigine deginen Dr. Pinar Dayanikli, “Bir grup hastalik belirti verdiginde is isten geçmis oluyor. Bizim bu hastaliklari önceden taramamiz gerekiyor. ‘Örnegin bu testlerin içindeki tiroid hormonu seviyesine bakmak, bebegin gelismesi, büyümesi ve zekasinin gelismesi açisindan büyük önem tasiyor” dedi. Tiroid hormonunun bazen kalitsal özellikler seklinde, bazen o bebege özel olarak eksik üretildigini ifade ederek, sunlari söyledi:

“Tiroid hormonu eksikligi ülkemizde 4 bin canli dogumdan birinde görülüyor.Bazi bebeklerde tiroid bezi gelismemis oluyor, yanlis yerde oluyor, az gelismis oluyor, bu bebekten alinan kan örneginde görülüyor.”

Fenilketonüride ise, kanda biriken 'fenilalanin' maddesi, beyne zarar verip zeka geriligi, saç renginde açilma ve ciltte egzemaya benzer bazi degisiklikler yapabiliyor. Ilk aylarda kusma, hastaligin ilk belirtisi olabiliyor. Türkiye gibi akraba evliliklerinin oldugu bir ülkede fenilketonüri görülme olasiligi daha fazla. Tasiyicilik orani yüksek. 4500 bebekten biri bu hastalikla doguyor. Yilda 1,3 milyar bebek doguyor. Her yil 300 yeni vaka topluma katiliyor. Fenilketonüri, bebeklerde agir zihinsel gerilik yapiyor, kesfedilirse onun da bir çaresi var, bebek özel bir mamayla beslenebiliyor.

Özel hastanelerin bir kismi kendi bünyelerindeki laboratuvarlarda bu testleri yapiyor. Bu testlerin dogru yapilma zamani dogumdan 48-72 saat sonrasidir. Erken aliniyorsa mutlaka tekrarinin yapilmasi lazim. Özel hastanelerde dogum oldugunda, hastane bunu kendi laboratuvarinda çalistiysa sonuçlari 10 gün sonra veriyor. Saglik Bakanligi ise bir problem çikarsa aileye telefonla ulasarak bilgi veriyor. Eger saglik müdürlügünde bulunan örnekte süphe varsa aile tekrar çagiriliyor, test tekrarlaniyor. Tekrarlanan testte yine hastalik olasiligi çikarsa, mutlaka konunun uzmanina yönlendiriliyor.

METABOLIK HASTALIKLAR ULTRASONDA GÖRÜLMÜYOR

Metabolik hastaliklar anne karnindayken öncesinden sinyal vermiyor. Yapisal degisikliklere de neden olmadigi için, ultrasonla tani koymak mümkün degil. Metabolik hastaliklar adi altinda birçok farkli hastalik var. Vücuttaki protein, yag, seker metabolizmasinin isleyisini bozarak kalici hasara neden olabilen bu hastaliklar bazen erken evrede bebekte emmeme, gevseklik, güçte azalma, aglamada azalma gibi belirtiler verebiliyor. Bu belirtiler baska birçok baska hastaligin belirtisiyle de karisabiliyor. Bebegin çok uyumasina, hatta komaya girmesine neden olabiliyor. Bazi hastaliklar ise, geç belirti verebiliyor. Aylar içinde gelisme geriligi, nörolojik gelismede duraklama, havaleler ortaya çikabiliyor. Bu durumda metabolik hastalik olasiligini akla getirmek ve ilk alinan sonuçlari da saklamak gerekiyor.

HASTALIK SAPTANDIYSA NE YAPILIYOR?

Fenilketonüri saptandiysa: Bebekte fenilalanin maddesi yüksek bulunmussa, tedavide fenilalanin içermeyen özel bir mama kullaniliyor. Bebek bu özel mamayla besleniyor, fenilalanin miktari düsük gidalarla diyet yapinca bebek iyilesiyor. Bu diyeti düzgün yapmazsa bebekte istenmeyen sonuçlar gelisebilir.

Hipotiroidi sorunu varsa: Bebekte tiroid hormonu eksikligi varsa, ilk 3 hafta içinde harekete geçmek lazim. Tiroid ilaci her gün bebege verilirse olumsuz sonuçlar ortadan kalkiyor, eksik olan hormonu dogru dozda yerine koymak gerekiyor. Ilaç sayesinde bebegin boyu saglikli uzuyor, zekasi normal gelisiyor.

Diger metabolik hastaliklarin hepinin böyle çaresi yok, protein kisilarak, diyette ayarlamalar yapilabilir, eksik olan maddelerin disardan verilmesiyle yasama uyumu saglanabilir. Metabolik hastaliklarin bir kisminda çocuk saglikli devam ederken, araya giren baska faktörler; (stres , enfeksiyon, uzamis açlik halleri gibi) hastaligin belirtilerinin ortaya çikmasina ya da tekrarlamasina neden olabiliyor.

AILELERE ÖNERILER:

Yenidogan dönemindeki sorunlari en aza indirmek için, doktor kontrollerini aksatmamalari gerekiyor
Gidecekleri hastaneyi özenle seçmeleri önemli
Verilen bilgileri tam anlamalari gerekiyor
Testleri dikkatle ögrenmeleri lazim
Gidilen hastanenin verdigi laboratuvar sonuçlarinin güvenilir olmasi gerekli
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası