Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


JET-LAG BATIDAN DOGUYA GIDERKEN ÇOK GÖRÜLÜYOR

Uluslararasi yolculuklarla ilgili riskler yolcunun durumu (yas, cinsiyet, saglik durumu vs.) ve yolculugun özelligine (güzergah, amaç, süresi vs.) göre degisir. Uygun zamanda alinmis koruyucu tedbirler ve özel önlemler, beklenmedik ve kötü saglik risklerini azaltirken, seyahatlerin de daha rahat geçirilmesine yardimci olur. Seyahate çikanlarin en çok merak ettikleri konularin basinda jet-lag sorununu nasil asacaklari geliyor. Arastirmalar özellikle bu durumun batidan doguya dogru, gündüz uçuslarinda daha çok ortaya çiktigini göstermistir.

International Hospital Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Dr. Hande Aygün, Jet-lag olarak bilinen rahatsizligin, uzun süreli okyanus asiri uçak yolculuklarinda ortaya çikan, rahatsiz edici hastalik hali oldugunu belirtiyor. Bir baska ifadeyle uçakla dünyanin zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hizli zaman degisimine adapte olamamasidir. Belirtileri sunlardir:

Asiri yorgunluk
Uykusuzluk
Mide ve bas agrilari
Oryantasyon bozuklugu
Istahsizlik

Bu durumlarda, yolculuk öncesi iyice dinlenmis olmak, yolculuk öncesi ve sirasinda bol sivi tüketmek ve yagsiz hafif yiyecekler tüketmek, alkol tüketimini azaltmak, gidilecek zaman dilimine kendimizi mümkün oldugunca çabuk ayarlamak (yemek saati, uyku saati) bu durumu hafif sekilde atlatmamiza yardimci olacaktir.

International Hospital Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Dr. Hande Aygün, tatilde gidilen bölgelere özel saglik riskleri ve önlemler hakkinda bilgi verdi.

UZAKDOGUYA GIDIYORSANIZ ISHALE DIKKAT

Uzakdogu ülkelerinde siklikla karsilasilan saglik problemi turist ishalleridir.

Hastaligin ana kaynagi:

Iyi yikanmamis veya kirli sularla yikanmis, açikta satilan yiyeceklerdir.
Hijyen sartlarinin iyi olmadigi yerlerde açik sular veya açikta satilan yiyeceklerden kaçinilmali ve sik sik eller uygun sekilde temizlenmelidir.
Turist ishallerinde siklikla mide bulantisi, kusma ve ates, ishale eslik eder.
Tedavide yapilmasi gereken en önemli sey, kaybedilen sivinin yerine konmasidir.
Sivi kaybi az ise agiz yolu ile, çok ise damar yolu ile kayip yerine konmalidir.

SITMADA AFRIKA, HINDISTAN VE GÜNEYDOGU ASYA RISKLI

Diger önemli bir saglik problemi de tüm dünyada yaygin görülen sitma hastaligidir. Sitma sivrisineklerle bulasan, ates yüksekligi ile seyreden parazitik bir hastaliktir. Sitmanin yaygin oldugu bölgelerde bulasma mevsimi boyunca özellikle geceleri sinek isirmalarina maruz kalan tüm yolcular sitma riski altindadir. Daha siklikla Afrika’da görülse de, Hindistan’in kirsal kesimleri ve Güney Dogu Asya (Vietnam-Tayland-Kamboçya) da sitma yönünden riskli bölgelerdir.

Hastalik kapildiktan sonra sitmanin ortaya çikmasi 7 gün ile aylar arasinda bir süreyi bulabilir.
Hastaligin ilk ve en önemli klinik bulgusu ates oldugundan, riskli bölgelere seyahat edenlerin her atesli hastaliginda akla sitma gelmelidir.
Hastalik tanisi, atesli dönemde hastadan alinan kan örneginin incelenmesi ile konur.
Kisiler gidecekleri ülke ve bölgeye göre sitma yönünden risk bulunup bulunmadigi konusunda bilgi almalidirlar.
Sitmaya karsi henüz gelistirilmis bir asi olmasa da, hastaliga karsi korunmada bir takim ilaçlar vardir.
Hastaligin kuluçka süresinin uzun olmasi nedeniyle, bu tip ilaçlarin yolculuk sonrasi 3-4 hafta daha kullanilmasi önerilmektedir.
Kisi sitmaya karsi koruyucu ilaçlar alsa bile sinek isiriklarindan mümkün oldugunca kendini korumalidir.
Ilaçlar tam koruma saglamayabilir.
Bunun disinda sarihumma, dang atesi gibi sivrisineklerle bulasan pek çok tropikal hastalik bulasabilir.
Bu nedenle de bu tür riskli bölgelere gidecek kisilerin yanlarinda sinek kovucu losyonlar, uzun kollu tisörtler, cibinlikler götürmeleri önemlidir.

SEYAHAT ASILARI HAKKINDA ÇOK ÖNEMLI

Gelismekte olan ülkelerden birine seyahat etmeyi planlayan kisi, yolculuktan önce bir seyahat hastaliklari klinigine danismalidir.
Basvuru özellikle de asi yapilmasi gerekiyorsa geziden tercihen 3-4 hafta önce gerçeklesmelidir.
Çünkü asilarin koruyuculuk olusturmasi için en az 10-15 günlük bir süre geçmesi gerekmektedir.
Ancak son anda ortaya çikan seyahat durumlarinda bile dikkat edilecek noktalar açisindan hekimimize danismakta fayda vardir.
Bu danismanlik esnasinda hekim kisinin yaptirmasi gereken asilari belirler, sitma açisindan koruyucu ilaç alip almamasina karar verir.
Bazi hastaliklarin belirti vermesi uzun süre alabilir. Bu nedenle riskli bölgelere seyahat eden kisilerin atesli hastalik durumlarinda hekimlerini seyahatleri konusunda bilgilendirmeleri oldukça önemlidir.
Kisilerin gidecekleri bölgelere göre yaptirmalari gereken asilar farkliliklar gösterir. Tetanoz-difteri, sarihumma, hepatit A, B, grip ve zatürre asilari siklikla önerdigimiz asilardir.
Genellikle asi sonrasi hafif kirginlik, halsizlik görülebilir. Ciddi allerjik reaksiyon görülmesi oldukça nadirdir.
Fakat asi içerigindeki etkenlere karsi kisinin alerjisi varsa bu durumlarda kisi asi yaptirmamalidir. Bu da en çok yumurta proteinine karsi görülür.
Genel bir öneri olarak yumurtaya karsi siddetli alerjik reaksiyon gösteren kisilerin içerigindeki yumurta proteinlerinden dolayi MMR (Kizamik, Kizamikçik Kabakulak), Sari humma, grip asilarini yaptirmamalari önerilmektedir.

SEYAHATE ÇIKMADAN AJANDANIZA NOT EDIN

Uzun süreli yorucu seyahatler kisilerin vücut direncini düsürmekte ve hastalik kapma riskini artirmaktadir.

Bu nedenle kisilere seyahatleri sirasinda multivitamin, agri kesici-ates düsürücü ilaçlar bulundurmalari önerilmektedir.
Alinan koruyucu ilaçlarin reçetelerini ve yapilmis zorunlu asilarin (sarihumma, meningokok, vs.) asi kartlarini da yanlarinda bulundurmalari gerekir.
Seyahatlerde kalabalik ortamlarda bulunma griple karsilasma olasiligini da arttirmaktadir. Özellikle 65 yas üstü, kronik hastaligi olanlar mutlaka yolculuk öncesi grip asilarini yaptirmalidirlar.
Seyahatlerimiz sirasinda farkli mutfak kültürleri tanima istegiyle birlikte çesitli saglik problemleri yasayabiliriz. En sik problem ishallerdir. Bu tür problemlerle karsilasmamak için disaridan yenilen yiyeceklerin temiz oldugundan emin olunmalidir.
Tatil yörelerinde kremali yiyecekler, protein içerigi yüksek, özellikle tavuk ve yumurta, dondurma çabuk bozulma ihtimali olan gidalardir.
Araç tutma sorunu yasayan kisilerin seyahatleri esnasinda yeme-içme konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Çok yemek veya hiç yememek onlarin rahatsizligini artiracaktir. Hafif gidalar tüketmek ve su içmek rahatlatici olacaktir.
Uçak seyahatleri esnasinda kanat üzerinde veya cam kenarinda bir koltuk talep etmeleri ve araç tutmasi ile ilgili torbalari her zaman kolayca ulasilabilecekleri bir yerde saklamalari gerekir. Araç tutmasini önlemek için gerekirse yolculuk öncesi ilaç alinabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası