Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BILINÇSIZ DONDURMA TÜKETIMI HASTALIKLARA DAVETIYE ÇIKARIYOR

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yesim Çelik, “Dondurmanin faydalari ve tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar”hakkinda bilgi verdi.

Dondurma, yalnizca çocuklarin degil hepimizin çok fazla sevdigi bir tatli çesidi olsa da bilinçsiz tüketimi yarar yerine zarar getirebiliyor.

Kalsiyum ve vitamin zengini

Dondurmanin yapiminda süt ve süt ürünlerinin yani sira; seker, glikoz surubu gibi tatlilik verici maddeler, bitkisel yag ve/veya süt yagi, çesidine göre çikolata, kakao, meyve, findik/fistik, karamel gibi besinler, sahlep, kivam verici, dogal ve dogala özdes aromalar bulunur. Yüksek miktarda süt içermesinden dolayi besin degerleri açisindan zengindir. Dondurmada protein, karbonhidrat ve yagin yani sira; A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de bulunuyor.

Dondurmanin sütü pastörüze olmali

Dondurmayi tüketirken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, dondurmanin saglik ve hijyen kurallarina uygun hazirlanmis olmasidir. Özellikle dondurmanin yapildigi sütün pastörize olmasi ve hazirlanirken mikroorganizmalarla bulasinin önlenmesi gereklidir. Süt, mikroorganizmalarin üremesi için çok iyi bir ortamdir. Bu nedenle çok kolay bozulur ve sagliga aykiri bir duruma gelir. Bu nedenle dondurmanin pastörize sütten yapilmasi ve hijyenik kosullarda üretilmesi çok önemlidir. Izinsiz üretilen veya son kullanma tarihi geçmis ürünler asla satin alinmamalidir. Ayrica bu tür gidalarin servis edildigi sogutucularin yeterli soguklukta ve çalisiyor durumda olmasi da göz ardi edilmemelidir. Sagliksiz ve hijyenik sartlardan uzak dondurma ve buzlu ürünlerin tüketiminin hastaliklara davetiye çikardigi unutulmamalidir.

Dondurma bogazinizi sisirmez, ancak bogazinin iltihapliysa dondurma yemekten kaçinin

Dondurma aç karnina tüketildiginde istah kapanmasina neden olabilecegi için tokken tüketilmelidir. Midede kramp olusturmamasi içinse yavas yenmelidir. Dondurmayi aniden yutmak mide kramplarina ve kasilmalara neden olur. Bademcik ameliyatlarindan sonra bazi doktorlar da dondurma yemeyi tavsiye etmektedir. Bu tür durumlarda dondurma, komplikasyonlari azaltir. Ancak solunum enfeksiyonu sirasinda, yutak ve bademcik iltihaplarinin tedavi sürecinde dondurma önerilmez.

Dondurma diyetlerde de yerini aldi

Kilonuzu etkilemesi, günlük tüketilen kalori miktari ve harcanan enerji miktari ile iliskilidir. Dondurmanin kalori degeri diger baklava, pasta gibi hamurlu tatlilara oranla çok daha düsüktür, daha besleyici bir seçimdir. Saglikli ve dengeli bir beslenme programinda haftada 1-2 kez dondurma tüketimi önerilebilir. Eger saglikli ve dengeli besleniyorsaniz, egzersizinizi yapiyorsaniz dondurma tükenmenizde hiçbir sorun yoktur.

Özellikle çocuklarda fazla olan kalsiyum ihtiyacinin karsilanmasinda ve enerji açigi olan çocuklarda dondurma tüketimi önerilir. Diyabet hastalarinda da tatlandirici ile hazirlanmis dondurma piyasada bulunmaktadir. Yapilan çalismalarda süt ve süt ürünlerine karsi hassasiyeti olan kisilerde günde 2 kez dondurma tüketildiginde intoleransa bagli belirtiler saptanmamistir. Dondurma yavas sindirildigi için bu kisiler tarafindan rahat tolere edilir. Zayiflama diyeti uygulayanlar da dondurma tüketebilir. Bu kisilerde tatli ihtiyacini gidermenin, süt gereksinimini karsilamanin bir yolu olarak ayni zamanda diger tatlilara göre düsük enerji içermesi nedeniyle önerilmektedir. Dondurma her mevsim ve herkes tarafindan tüketilebilir.

Dondurmanin Türkiye’de bir sektöre dönüsmesi son 25 yila dayaniyor. Yapilan istatistikler, Türkiye´de dondurma tüketiminin hala çok düsük oldugunu gösteriyor. Yillik dondurma tüketimi, Avrupa´da yaklasik olarak 17 litre iken, Türkiye´de bu rakam 1 litreyle sinirli kaliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası