Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gögüs kanseri kadinligin sonu degil!

Gögüs kanserine yakalanan pek çok kadin için hastaligin psikolojik etkisi en az fiziksel etkisi kadar agirdir. Kadin sadece bir hastaliga yakalanmakla kalmiyor, kadinligin simgelerinden birini kaybetme korkusu ile karsi karsiya. I-PEG Plastik ve Estetik Cerrahi uzmani Op. Dr. Çagri Sade kanser sonrasi gögüs rekonstrüksiyonu hakkindaki en önemli sorulari yanitliyor.

Gögsü kanserine yakalanip gögüslerini kaybeden kadinlarin fiziksel sorunlarin yani sira çok agir psikolojik sorunlar yasadiklari tartismasiz bir gerçektir. Geçmiste gögsü alinan kadinlara hastaliktan kurtulduklari için sükretmeleri telkin edilirken, günümüzün gelisen plastik ve estetik cerrahisi sayesinde gögüs kanserinin psikolojik etkilerine de çözüm bulunabiliyor. Gögüs rekonstrüksiyonu bunlardan biri.

Her kadin gögüs rekonstrüksiyonu için uygun mudur?

Gögüs kanseri teshisi sonrasinda mastektomi (gögsün kismen veya tamamen alinmasi islemi) uygulanmis olan hemen hemen tüm kadinlar rekonstrüksiyon için uygun birer adaydir. Ancak hastanin herhangi bir cerrahi girisimi istemedigi, teshisi kabullenemedigi veya gögsün hastanin kendi dokusu ile düzeltilecegi vakalarda doktorlar bekleme süresi tavsiye edebilirler. Bunun disinda obezite, yüksek tansiyon teshisi konulan hastalar ve sigara içenlerde gögüs rekonstrüksiyonu için bekleme süresi uygulanir.

Ameliyatin riski var midir?

Her ameliyatta oldugu gibi gögüs rekonstrüksiyonunun da bir takim riskleri vardir. Çok nadir görülmekle birlikte cerrahi girisime bagli olarak kanama, sivi toplanmasi veya anesteziden kaynaklanan sorunlar ortaya çikabilir. Sigara içen hastalarda yaralar daha geç iyilesebilir veya daha fazla iz kalabilir. Protez kullanilan durumlarda seyrek olarak enfeksiyon görülebilir. Gögüs rekonstrüksiyonun en fazla ortaya çikan sorunlardan biri de protezi saran yarali dokunun protezi sikistirmasi. Bu durumda tedavi uygulanabilir veya protezin degistirilmesi gerekebilir.

Gögüs rekonstrüksiyonu ne zaman yapilir?

Gögüs rekonstrüksiyonu mastektomi girisimi ile birlikte yapilabilecegi gibi daha sonra ki bir tarihte yapilabilir. Ancak her iki islem de bir cerrahi girisim oldugundan genelde ayni ameliyat sirasinda yapilmasi önerilir.

Hangi protez tipleri kullanilir?

Genel olarak kullanilan iki farkli protez tipi vardir. Biri silikon jel içerir digeri ise salin olarak adlandirilan tuzlu su karisimi içerir. Her iki protezin etrafi silikon bir tabaka ile kaplidir ve her kadin tarafindan kullanilabilir. Bazi durumlarda Flep rekonstrüksiyonu uygulanir. Bu islemde protez yerine kadinin kendi dokusu dolgu malzemesi olarak kullanilir.

Gögüs rekonstrüksiyon ameliyati nasil yapilir?

Pek çok farkli yöntemle ameliyat yapilabilir. Ancak en çok tercih edilen iki yöntem derinin genisletilmesi ve Flep rekonstrüksiyonudur.

Derinin genisletilmesi durumunda mastektomi sonrasinda protez yerlestirilmeden önce gögüs duvari kasinin altina doku genisleticisi yerlestirilir. Bu islemin ardindan ya genisleticinin altina bir port konularak gögüs her hafta bir miktar tuzlu su ilave edilerek büyütülür ya da derinin yeteri kadar genisledigi kanaati olustugunda dogrudan protez yerlestirilir.

Flep rekonstrüksiyon isleminde sirttan yada karindan doku alinip gögüs olusturulur. Protez uygulamasina göre daha zor bir girisimdir ve iyilesme süreci daha uzundur. Buna karsi tamamen dogal bir girisimdir.

Ameliyat sonrasinda iyilesme süresi ne kadar?

Girisimin tarzina bagli olarak hastanin hastanede yatis süresi 2 ila 5 gün arasinda degisir. Bu sirada hastada agrilar görülebilir. Bilindik agri kesicilerle bu agrilari dindirmek mümkündür. Bazen hastanin gögüslerine sivi birikmesinin önlenmesi için dren adi verilen borular yerlestirilir. Drenler genellikle 1 veya 2 gün kadar kullanilir. Ameliyattan 7 – 10 gün sonra dikisler alinir.

Ameliyat sonrasi ne zaman normal hayata dönülür?

Ameliyat ve protez tipini ayirt etmeksizin çogunlukla hasta 6 hafta içinde normal hayatina geri dönebilir. Hatta bazen protez uygulamalarinda bu süre kisalabilir. Ameliyat izleri zamanla solar ancak tamamen kaybolmalari mümkün degil.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası