Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Besinleri Uygun Kosullarda Saklayin

Prof. Dr. Ayse Baysal, sebze ile meyvelerin uygun kosullarda saklanmamasi ve pisirilmemesi halinde, mikroplara karsi koruyucu maddelerin etkisiz hale geldigini bildirdi.

Ekmegin ince dilimlenip kizartilmasi, yumurtanin 8-10 dakikadan fazla haslanmasi, yogurdun süzülmesi, tarhananin güneste kurutulmasi, besin degerlerinin azalmasina yol açiyor.

Beslenme uzmani Prof. Dr. Ayse Baysal, hastalik yapici mikroorganizmalardan korunmak için iyi kaynatilmis, pastörize/sterilize edilmis süt ve ürünlerinin kullanilmasi gerektigini belirterek, diger sütlerin ise kabardiktan sonra 5 dakika kaynatilip hemen sogutulmasini önerdi. Kaynatilmis sütlerin cam kavanozda buzdolabinda 12 gün, kutusu açilmis sterilize sütlerin de en fazla 3 gün saklanabildigine isaret eden Prof. Dr. Baysal, “Sütlü tatli yaparken de süt, un ve seker birlikte pisirildiginde sütün besin degeri azalir. Seker, sütlü tatli indirilmesine yakin eklenmelidir” dedi. Türkiye’de peynirin genellikle kaynatilmamis veya pastörize edilmemis sütten yapildigini kaydeden Prof. Dr. Baysal, bu tür peynirlerin taze olarak tüketildiginde hastalik etkeni (BRUSELLA) olabildiklerini söyledi. Çig sütten yapilmis peynirin tüketilmemesi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Baysal, kiyma ve organ etlerinin de buzdolabinda saklamak kosuluyla 1-2 gün içerisinde tüketilmesi gerektigini bildirdi. Prof. Dr. Baysal, “sebze ile meyvelerin uygun kosullarda saklanmamasi ve pisirilmemesi halinde, mikroplara karsi koruyucu maddeleri etkisiz hale gelir” dedi.

YARARLI BILGILER

Prof. Dr. Baysal, saglikli beslenme için bazi pisirme ve saklama yöntemleri hakkinda da su bilgileri verdi:

Taze sebzeler önce ayiklanmali, yikanmali, sonra dogranmali ve yeteri kadar su ile pisirilmeli.

Etler hemen tüketilmeyecekse birer yemeklik miktarlarda, yassi sekilde paketlenmis olarak normal buzdolabi buzluklarinda 1 hafta, derin dondurucularda 3-4 ay süreyle dondurularak saklanabilir.

Kurubaklagillerin iyi pismelerini saglamak için, 8-10 saat ön islatma islemi uygulanmalidir. Islatma suyu dökülebilir.

Ekmek, çörek, kurabiye yapmak için hamurun mayalandirilmasi besin degerini artirir. Dis kepegi biraz ayrilmis, fakat özü ve iç kepegi ayrilmamis undan mayalandirilarak yapilan ekmegin besleyici degeri, beyaz undan yapilan ekmekten daha fazladir. Dondurulmus besinler, özellikle etler, buzu çözdürüldükten sonra yeniden dondurulmamali.

Buz çözme islemi, oda sicakliginda, soba/radyatör üzerinde ve altinda, hafif ateste veya günesli yerlerde yapilmamali, buzdolabinin alt raflarinda bekletilerek gerçeklestirilmeli. Çözülmüs besinler de bekletilmeden pisirilmeli. Kirik, çatlak ve kirli yumurtalar satin alinmamali. Yumurta buzdolabinda saklanmali, kullanmadan önce mutlaka yikanmali. Çig yumurta tüketimi, hastalik etkeni olabildigi gibi bazi vitaminlerin kullanimini da engeller.

Kapaklari disa dönük (bombelenmis) konserveler, saglik için son derece tehlikelidir ve zehirlenmelere yol açabilir

BESIN DEGERINI AZALTAN ISLEMLER

Prof. Dr. Ayse Baysal’in verdigi bilgiye göre, sebze, meyve ve kurubaklagillerin besin degerlerini azaltan islemler ise söyle: Sebzelerin dograndiktan sonra bekletilmesi ve haslama, pisirme sularinin atilmasi. Salatalarin önceden hazirlanip bekletilmeleri.

Meyvelerin kesildikten ya da suyu sikildiktan sonra bekletilmeleri. Konservelerin suyunun dökülmesi. Ekmegin ince dilimlenip kizartilmasi. Tarhananin güneste kurutulmasi. Makarna, eriste vb. besinlerin haslama sularinin dökülmesi.

Yogurdun torbaya konulup süzülmesi ve süzülen suyunun atilmasi. Yumurtanin 8-10 dakikadan fazla süre haslanmasi.

Kurubaklagilllerin haslama sularinin dökülmesi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası