Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEKIZ SORUDA PROSTAT BIYOPSISI

Prostat kanseri tanisinin kesinlestirilmesine yardimci olan prostat biyopsisi, aci verici bir islem olarak bilinir. Oysa günümüzde genel anestezi altinda yapilan biyopsiler hem hastanin hiçbir sey hissetmemesini, hem de çok fazla parça alinmasina olanak taniyarak daha saglikli bir sonucun elde edilmesini sagliyor. Islemi yaptirmaktan çekinenler için Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Atasehir Tip Merkezi’nden Üroloji Uzmani Prof. Dr. Cüneyt Iseri’den sekiz soruda “Prostat Biyopsisi Rehberi”.

PSA ne demektir ve prostatla ilgisi nedir ?

PSA, prostata özgül antijen anlamina gelen Ingilizce “Prostate Specific Antigen” deyiminin bas harflerinden olusan bir kisaltma. Erkeklerde en sik görülen ve kansere bagli erkek ölümlerinin basta gelen nedenlerinden olan prostat kanserinin tanisinda kullaniliyor. PSA, prostat kanserli hastalarda kandaki degeri yükselten bir protein. Hastalardan kan alinarak yapilan ölçüme de PSA testi deniliyor.

PSA hangi düzeye yükselirse prostat kanseri tanisi konulur ?

PSA ölçümü ile ancak kime prostat biyopsisi yapilacagina karar verilebiliyor. Zira kesin tani ancak biyopsi ile mümkün. Biyopsi karari verdirten degerin ne oldugu ile ilgili de bazi belirsizlikler var. En son çalismalar böyle mutlak bir sinir degerin mevcut olmadigini gösteriyor. Güncel bilgiler isiginda, ardisik ölçümlerdeki sürekli artislarin kanserden süphelenmek için daha anlamli bir ölçüt oldugu söylenebilir. Tabi ki PSA testiyle birlikte parmakla yapilan prostat muayenesini de ihmal etmemek lazim.

Diyelim ki bir hastada PSA ölçümleri ve/veya prostat muayenesi ile kanserden süphelenildi. Bundan sonra ne yapiliyor ?

Kesin tani biyopsi ile konuluyor. PSA testi ve prostat muayenesi, yalnizca kime biyopsi yapilacagina karar vermek için yapilan incelemelerdir. PSA’nin serbest ve total degerlerinin ayri ayri ölçülmesi gibi islemler, gereksiz yere biyopsi yapmayi engellemek, gerektiginde de ihmal etmemek amaciyla yapiliyor.

Prostat biyopsisi nasil yapiliyor ?

Biyopsi ayni prostat muayenesinde oldugu gibi anal yoldan yapiliyor. Ancak islemi prostat anatomisini ayrintili olarak görerek yapabilmek için ultrasondan yararlaniliyor. Ultrason, kanserli dokuyu tanimaktan çok örneklemeyi daha dogru yapmak, yani prostatin kanser gelisimi açisindan riskli bölgelerinin tamamini saglikli bir sekilde örnekleyebilmek amaciyla kullaniliyor.

Biyopsiden kanser çikmazsa, hastada kesinlikle kanser olmadigi söylenebilir mi?

Maalesef söylenemez. PSA ve/veya muayeneden süphelenilerek biyopsi yapilan ve kanser saptanmayan olgularda ikinci kez biyopsi yapildiginda, yüzde 30’u bulan oranlarda kanser saptanabiliyor.

Biyopsi hasta için kolay bir islem midir ?

Lokal anestezi ile yapildiginda, islemin zorlugu kisiye göre degisiyor. Bazi hastalar kabul edilebilir olarak tanimlarken, bazilari çok agrili buluyor ve tekrar biyopsi yaptirmaktan kaçiniyor. Bu nedenlerle bir baska seçenek olarak biyopsi genel anestezi altinda yapilabiliyor. Genel anestezi altinda yapilan biyopsinin diger bir üstünlügü de agri sorunu olmadigindan, lokal anestezi altinda yapilana kiyasla çok daha fazla sayida biyopsi alinarak daha güvenli bir örneklemeyi mümkün kilmasidir.

Biyopsiyi kim yapiyor ?

Hem ürologlar hem de radyologlar yapabiliyorlar. Ancak ameliyathanede genel anestezi altinda yapilan islemi genellikle ürologlar yapiyorlar. Böylece yalnizca hasta için konforlu ve örneklemenin çok yeterli oldugu bir islem olmakla kalmayip, bizzat hastanin özelliklerini en iyi bilen ve biyopsi kararini veren hekim tarafindan gerçeklestirilebiliyor.

Anestezi altinda biyopsi yaptirmak için hastaneye yatmak gerekiyor mu ?

Hayir gerekmiyor. Genel anestezi altinda prostat biyopsisi günübirlik cerrahi ünitesinde yapilan bir islem. Yani islemden sonra gündüz ünitesinde birkaç saat istirahat ettikten sonra hasta evine gidebiliyor ve ertesi gün isine dönebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası