Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seyahat enfeksiyonlarindan korunma yöntemleri

Dünyada yilda yaklasik 80 milyon kisi gelismis ülkelerden gelismekte olan ülkelere seyahat etmektedir. Seyahat edenlerin % 22 - 64’ünde seyahatle iliskili hastalik görülmektedir. Ancak turistlerin % 10’u seyahat sirasi ve sonrasinda doktora basvurur ve bu basvurularin % 1’inin hastaneye yatisi gerekir. Kadiköy Sifa Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Aylin Izat Liceoglu, seyahat enfeksiyonlari ve korunma yollari hakkinda bilgi veriyor.

Seyahat hekimligi, seyahatle iliskili hastaliklarin önlenmesi için seyahat edecek kisilere seyahat öncesi danismanlik hizmeti vermeyi amaçlar. Seyahat danismanligi sirasinda seyahatin kisiye getirecegi riskler degerlendirilir. Seyahat riskleri kisinin yasina, cinsiyetine, saglik durumuna veya seyahatin yapilacagi yere, amacina, süresine bagli olarak degisir.

Seyahat için riskli grup

Bebekler, çocuklar, yaslilar, gebeler veya kronik hastaligi olan kisiler seyahatle ilgili riskler açisindan özel olarak degerlendirilmelidirler. Özellikle asilama, ilaç kullanimi, hava yolu seyahatinin riskleri, kronik hastaliklarda kullanilan ilaçlarin doz ayarlamalari gibi pek çok durum gözden geçirilmelidir.

Seyahat için riskli bölgeler

Dünya Saglik Örgütü, Orta ve Uzak Dogu, Afrika ve Latin Amerika’yi seyahat enfeksiyonlari açisindan en riskli bölgeler olarak tanimlamaktadir. Ülkemiz düsük riskli bölgeler arasindadir. Bununla birlikte, seyahatin amacina göre gelismis bir ülkenin bile bazi bölgeleri riskli olabilir. Ya da, Afrika’ya is için gitmekle, safariye gitmenin riski ayni degildir.

Diger bir önemli nokta da seyahatin yapilacagi zamandir. Örnegin grip mevsimi kuzey yarimküre için kasim-mart, güney yarimküre için nisan-eylül arasindadir. Seyahat edenler genellikle kalabalik tasitlarla yolculuk yaptiklari ve kalabalik yerleri gezdikleri için grip açisindan risk altindadirlar.

Seyahat enfeksiyonlarindan korunma

Birçok seyahat enfeksiyonundan kendimizi bulasma yolunu engelleyerek koruyabiliriz. Bu bulasma yollarini su sekilde siralayabiliriz;

Vektörler: Eger sartlar uygunsa vücudumuzu kapatacak giysiler giymeliyiz. Giysilerin kapatamadigi vücut bölgeleri için böcek uzaklastiricilar etkilidir. Etkisinin devami için mutlaka 6 saat arayla tekrarlanmalidir. Cibinlik kullanmak, cibinlikleri ilaçlamak da etkili olacaktir. Hava akimi sineklerin uçmasini zorlastirdigindan klimali otellerde bu önlemlere gerek yoktur.

Su ve yiyecekler: Birçok enfeksiyon hastaligi su ve yiyeceklerden geçer. Bu nedenle birkaç saattir oda sicakliginda bulunan pismis yiyecekler yenmemeli, tamamen pismis ve hala sicak olan yemekler yenmelidir. Çig ve az pismis yumurta içeren yemekler yenmemelidir. Kabuklu sebze ve meyveleri ancak kendimiz soyarsak yemeliyiz. Sokak saticilarindan yemek ve dondurma alinmamali, sularin güvenliginden emin olmadigimiz yerlerde ya agzi kapali ticari sular ya da kaynatilan sular tüketilmelidir. Böyle bölgelerde buz küpleri de hastalik bulasma riskini artirabilir ve tüketilmemelidir. Dis firçalarken dahi mutlaka temiz oldugu bilinen sularla firçalanmalidir. Temizligi süpheli havuz ve deniz sularinda kesinlikle yüzülmemelidir. Yiyecek ve içeceklerle ilgili temel kural ‘kaynatin, pisirin, soyun veya unutun’ olmalidir.

Solunum yolu: Özellikle geri kalmis ülkelere uzun süreli seyahatler için önemlidir. Aktif tüberkülozu olan kisilerin uçakla seyahatine izin verilmemelidir. Seyahat sirasinda kalabalik ortamlardan ve öksüren kisilerden uzak durulmaya çalisilmali.

Cinsel yol: HIV ve cinsel yolla bulasan diger hastaliklar risk teskil etmektedir. Bu nedenle yeterince taninmayan kisilerle cinsel temastan kaçinmak veya kondom kullanmak önerilir. Ancak kondomda dahi yirtilma veya dökülme nedeniyle % 3 - 5 oraninda risk bulundugu unutulmamalidir.

Kan yolu: Seyahat sirasinda herhangi bir nedenle saglik kurulusuna basvurmak gerektiginde kullanilacak ignelerin mutlaka tek kullanimlik olmasina dikkat edilmeli, dövme gibi islemlerden kaçinilmalidir.

Seyahat öncesi asilama

Zorunlu asilar: Dünya Saglik Örgütü’nün bazi ülkelere giderken yapilmasini zorunlu tuttugu asilardir. Bugün için zorunlu tutulan tek asi sari humma asisidir. Sari humma Afrika’nin ekvator çevresindeki tropikal bölgelerinde ve Amerika’nin orta ve güney bölümlerinde bulunmaktadir. Asilamayla seyahat edenleri korumakla birlikte duyarli ülkelere sari humma hastaliginin gelmemesi de amaçlanmaktadir. Seyahatten en az 10 gün önce yapilmasi ve seyahat sirasinda yapildigina dair belgenin tasinmasi zorunludur.

Meningokok asisi için ise, Suudi Arabistan tarafindan hac ve umre dönemlerinde seyahat edeceklere yaptirilma zorunlulugu getirilmistir. Seyahatten en az 10 gün önce yapilmis ve 3 yildan uzun süre geçmemis olmalidir.

Rutin asilar: Asilama takviminde bulunmasi gereken asilar seyahat öncesi gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir. Örnegin tetanoz asisi yapilisinin üzerinden 10 yili geçti ise, mutlaka tekrari yapilmalidir.

Önerilen asilar: Bu asilar seyahat edecek kisilere seyahat plani çerçevesinde hastalik riskleri degerlendirilerek ve yarar - zarar hesabi yapilarak önerilmelidir.

Turist Ishali

Turist ishali en sik rastlanan seyahat hastaligidir. Seyahat edenler genellikle yeni ve yöresel yemekleri tatmak istediklerinden siklikla ishalden yakinirlar. Gelismis ülkeleri ziyaret edenlerde sikligi % 8 - 20 arasinda degisirken, az gelismis ülkelere seyahat edenlerde ilk 2 hafta içinde % 20 - 66 arasinda görülmekte ve ilerleyen günlerde görülme orani azalmaktadir. Öncelikle korunma yollarina dikkat etmek gerekir. Buna ragmen ishal gelistiyse ve saglik kurulusuna gitme olanagi yoksa hastanin kendisini tedavi etmesi önerilebilir.

Sitmadan korunma

Sitma, tropikal ve subtropikal ülkelerde hayati tehdit eden enfeksiyonlarin en önemlilerinden biridir. Dünyada 100’den fazla ülkede endemiktir ve bu ülkelere seyahat edenler yerli halka göre daha fazla risk altindadirlar. Dünyanin birçok ülkesinde farkli sitma türleri mevcuttur. Bu nedenle seyahat öncesi danisma merkezlerinden, gidilecek ülkede bulunan sitma türü hakkinda danismanlik hizmeti alinmali ve önerilen ilaçlar dogru sekilde uygulanmalidir. Seyahatten dönüste 3 ay içinde ates yüksekligi meydana gelirse mutlaka sitma yönünden arastirilmalidir.

Seyahat Enfeksiyonlari hakkinda, seyahatten 4- 6 hafta önce, seyahatten sonra ise sikayet durumuna göre hizli bir biçimde tibbi danismanlik almaniz sagliginiz için önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası