Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELERE SAGLIKLI YAZ TATILI ÖNERILERI

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Figen Taser Güney, rahat bir yaz dönemi geçirmek için gebelere önerilerde bulundu.

Sicak Yaz Aylari Özellikle Son Aylarindaki Gebeleri Zorluyor

Gebelikte olusan fizyolojik degisiklikler, anne adaylarini çevre kosullarina daha duyarli hale getirmektedir. Bu dönemde vücut isisi artar. Özellikle hamileligin ilk aylarinda olan anne adaylarinda halsizlik sikayeti, terleme ile olusan sivi kaybina bagli olarak daha belirgin olabilir. Gebeligin son aylarindaki anne adaylari için sicak yaz aylari daha zorlu geçecektir. Vücutlarinda olusan degisime ve alinan kilolara bagli olarak solunum sayisinda artis, nefes darligi, efor kapasitesinde azalma ve sicaga tahammülsüzlük daha sik görülür. Bu durumda bol su (yaklasik 2.5 lt/gün) tüketilmesi ve özellikle sicak ögle saatlerinde disariya çikilmamasi önerilir. Bu aylarda günün sicak saatlerinin klimali ortamlarda geçirilmesi daha konforlu bir ortam yaratabilir. Sivi alimindaki yetersizlik, tansiyon düsüklügüne neden olabildigi gibi; kabizlik, idrar yolu sorunlari ve bebegin amniyotik sivi miktarinda azalmaya da yol açabilir.

Ince ve Pamuklu Giysiler Tercih Edilmeli

Giysi olarak mutlaka sentetik olmayan kumaslardan yapilan ve isiyi yansitan açik renkli kiyafetler tercih edilmelidir. Gebelikte vücut isisinin yükselmesi ve efor kapasitesinin azalmasi terlemeyi artirir. Pamuklu, cilde nefes aldiran kiyafet seçimi, anne adaylarini cilt mantarlari ve genital mantardan koruyacaktir. Terlemeye bagli ciltte olusabilecek sorunlari sik dus alma ve doktor önerisiyle kullanilan kremlerle gidermek mümkündür.

Gebeler Seyahat Edebilir mi?

Yaz aylarinda en sik sorulan sorularin basinda gelmektedir. Gebelikte özellikle ilk on haftaya kadar düsük riski %10 civarindadir. Bu nedenle, gebeligin ilk haftalarinda ve 34. gebelik haftasindan sonra uzun ve yorucu olabilecek seyahatler önerilmez. Bu süreler disinda sorunsuz takip edilen bir gebenin seyahatinde genellikle bir sakinca yoktur. Ancak uzun kara yolculuklarinda mutlaka sik mola verilmelidir. Uzun süre hareketsiz kalinca bacaklarda ödem gelisebilir ve damarlarda pihti olusumu riski artar. Uzun karayolu seyahatlerinde varis çorabi kullanimi riski azaltacaktir. Araba yolculugunda gebelerin mutlaka emniyet kemeri takmasi gereklidir. Gebelikte 24. haftadan sonra araba kullanilmasi önerilmez. Gebelerin uçak ile seyahatinde sakinca yoktur. Ancak özellikle gebelik takibini yapan doktordan onay alinmasi ve uçus iznini ifade eden bir raporu anne adayinin yaninda bulundurmasi gerekir. 34. gebelik haftasindan sonra uçus izni olsa da bazi hava yolu sirketleri gebeleri uçaga kabul etmemektedir. Uzun uçuslarda uçakta dolasmali ve mümkünse varis çorabi giyilmelidir.

Gebelik Döneminde Havuz ve Denize Girmekte Bir Sakinca Yoktur

Gebelikte havuza girilebilir ancak havuzlarin mutlaka temiz ve bakimli olmasina dikkat edilmelidir. Havuz temizliginde kullanilan kimyasal maddeler ciltten emilir. Bu nedenle havuzda kalis süresi uzun olmamali ve çikinca mutlaka dus alinmalidir. Islak mayo ile durmak genital florada bulunan mantarlarin enfeksiyona yol açmasina neden olur ve akinti, kasinti görülür. Bu, hamilelerde en sik görülen enfeksiyon çesididir. Denizde hamile bir kadin yanliz yüzmemelidir. Gebelikte artan magnezyum ihtiyaci bacaklarda kramplara neden olabilir. Bu nedenle derinde özellikle yalniz yüzmek tehlikeli olabilir. Yüzmek için sicak saatler tercih edilmemelidir.

Hamilelerde vücuttaki hormonal degisim nedeniyle isiga duyarlilik artar. Cilt rengi koyulasir, yeni benler olusabilir. Özellikle yüzde çiller artar ve “gebelik maskesi” denilen lekeler olabilir. Bu nedenle günes isigindan korunmali, en az 25 faktörlü koruyucu kremler kullanilmalidir.

Gida Zehirlenmesine Dikkat!

Yaz aylarinda disarida yenilen gidalara bagli olarak gida zehirlenmeleri daha sik olabilir. Bu nedenle gebelikte daha dikkatli olunmalidir. Ishal, kusma, bulanti gibi sikayetlerde doktora basvurmali ve özellikle sivi açigi olusmamasi doktorlarin önerileri dogrultusunda tedavi olunmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası