Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günümüzün ve gelecegin önemi giderek artan saglik sorunu: Kalp Yetersizligi

Kalp yetersizligi oldukça sik görülen bir saglik sorunudur. Avrupa’da toplumda görülme yayginligi (prevalansi), % 2-3 kadardir. Günümüzde kalp yetersizliginin en önde gelen nedeni koroner kalp hastaligidir. Ülkemizde kalp yetersizligi Avrupa ortalamasinin belirgin olarak üzerinde ve % 9’lar civarindadir. Toplum sagligi açisindan kalp yetersizliginin azaltilmasinda kilit nokta, altta yatan temel nedenler olan koroner kalp ve hipertansiyon gibi hastaliklarin görülme sikliginin asagilara çekilmesidir.

Kalp yetersizligi (KY) bir hastalik degil, çok farkli nedenlere bagli olarak ortaya çikabilen bir klinik tablodur (sendrom); yani bir belirtiler ve fizik bulgular bileskesidir. KY’nin kapsamli ve tatminkar bir tanimini yapmak oldukça zordur. Klinisyen hekim için, bir hastada yetersiz kalp performansina baglanabilecek belirtiler ve fiziksel bulgular varsa KY söz konusudur. Bir fizyolog açisindan ise kalbin kasilma gücünün düstügü veya birim zamanda pompaladigi kan miktarinin normalin altina indigi durumlar KY olarak adlandirilir. Öte yandan bir hasta açisindan KY, kalbinin görevini tam yapamamasindan dolayi çabuk yorulmasi, nefes darligi çekmesi veya ayak bileklerinin sismesidir. Avrupa Kardiyoloji Dernegi (ESC) ise 2008’de yayinladigi kilavuzda KY’ni hastalarda asagidaki özelliklerin görüldügü bir sendrom olarak tanimliyor. Bunlar tipik olarak dinlenme ya da egzersiz sirasinda nefes darligi ve/veya halsizlik, yorgunluk gibi KY belirtilerinin; akcigerlerde sivi toplanmasi ya da ayak bileklerinde sisme gibi vücutta sivi tutulumu bulgularinin; dinlenme sirasinda kalpte yapisal ya da islevsel anormallige isaret eden kanitlarin bulunmasidir.

Günümüzde KY’nin en önde gelen nedeni koroner kalp hastaligidir (KKH). Bu durum çogunlukla kalp krizi (miyokard infarktüsü) sonrasinda gelisse de, kap krizi olmadan da ortaya çikabilir. Ikinci önemli neden ise kan basinci yüksekligi (hipertansiyon) ve bunun kalp üzerindeki olumsuz etkileridir. Bu iki ana nedenin disinda, nispeten nadir görülen çok sayida hastalik sebep olarak sayilabilir.

Örnegin bazi ilaç yan etkileri (bazi kanser ilaçlari gibi), bazi toksinler (asiri alkol tüketimi gibi), bazi enfeksiyonlar (viral kalp kasi iltihabi gibi), bazi metabolik nedenler (seker hastaligi gibi), hatta asiri sismanlik (Obezite) KY’ne neden olabilir. Bazi durumlar ise kendileri bizzat KY nedeni olabilecekleri gibi, çogunlukla KY’ne yatkinligi bulunanlarin asikar KY tablosu içine girmelerine yol açarlar. Bunlar arasinda kalp ritm bozukluklari (çok hizli veya yavas kalp hizlari gibi), böbrek yetersizligi, kansizlik, tiroid bezinin fazla çalismasi sayilabilir.

Günümüzde KY’nin önde gelen nedenlerinden KKH ve hipertansiyonun halihazirdaki yayginligi ve toplumlarin yaslanmasi ile görülme oranlarinin arttigi göz önüne alinirsa, KY’nin neden giderek artis gösterdigi ve önem kazandigi daha iyi anlasilabilir. Amerikan Kalp Birligi (ACC/AHA) tarafindan ortaya konulmus ve ESC tarafindan da benimsenmis KY ile ilgili bir baska önemli kavram da evrelendirmedir. Bu baglamda KY evre A, evre B, evre C ve evre D olarak 4 evrede ele alinmaktadir. Burada dikkat çekilmek istenen nokta, daha ileri asamalari temsil eden C ve D evrelerinden ziyade, erken dönemleri kapsayan A ve B evreleridir. Evre A’dakiler, KY gelisme riski yüksek (örnegin KKH veya hipertansiyon hastasi) olmakla birlikte kalpte saptanan yapisal veya islevsel bozuklugu olmayan, ayrica KY klinik belirti ve bulgulari tasimayan kisilerdir. Evre B’dekiler ise, KY gelismesiyle yakindan baglantili gelismis yapisal kalp hastaligi olan (örnegin kalp krizi geçirmis veya hipertansiyona bagli kalp kasi kalinlasmis) ancak herhangi bir KY klinik belirti ve bulgusu tasimayan kisilerdir. Diger bir ifadeyle bu kisiler (evre A ve B), halen KY tablosu içinde gibi durmayan, ancak yakin veya uzak gelecekte asikar KY’ne girmeye aday olan ve buzdaginin altini temsil eden genis bir grubu kapsamaktadir. Erken evre (evre A ve B) KY gruba dikkat çekilmesi ve bunlarin koruyucu tedaviye alinmasi kavrami, KY ile mücadelede önemli bir kilometre tasidir.

KY oldukça sik görülen bir saglik sorunudur. Avrupa’da toplumda görülme yayginligi (prevalansi), % 2-3 kadardir. Nüfusun yaslanmasi ve KKH olanlarin gelisen tedaviler sayesinde daha uzun yasamasi nedeniyle, KY prevalansi giderek artmaktadir. 70-80 arasi yas grubunda prevalans % 10-20 arasinda seyretmektedir. Gelismis ülkelerde KY hastalarinin yas ortalamasi 75’dir. KY tanisi, hastaneye acil yatislarin % 5’ini olusturmaktadir ve hastanede yatan hastalarin % 10’unun tanisi KY’dir. Çogu hastaneye yatis maliyetleri olmak üzere, ulusal saglik harcamalarinin yaklasik % 2’sinden KY sorumludur.

Türk Kardiyoloji Dernegi (TKD) tarafindan sürdürülen HAPPY çalismasi, Türkiye’de KY’nin prevalansinin ve belirliyecilerinin saptanmasini amaçlamaktadir. Elde edilen ön sonuçlara göre ülkemizde KY prevalansi Avrupa ortalamasinin belirgin bir sekilde üzerinde ve % 9’lar civarindadir. Bu ilginç veri, konunun ülkemiz açisindan ne kadar önemli oldugunun altini çizmektedir.

Son yillardaki tani olanaklarindaki ilerlemeler ve tedavideki gelismelere ragmen KY’nde sonlanim (prognoz) maalesef pek yüz güldürücü degildir. Bazi hastalar uzun yillar yasayabilirlerse de sonlanim genellikle olumsuzdur. Genelde asikar KY bulunan hastalarin % 50’si 4 yil içinde kaybedilirler. KY nedeniyle hastaneye yatirilan hastalarin % 40’i 1 yil içinde ölmekte ya da yeniden hastaneye yatirilmaktadir. Bu çarpici rakamlar asikar KY‘de sag kalimin modern tedavi olanaklarina karsin günümüzde birçok kanserden daha kötü olduguna isaret etmektedir.

Toplum sagligi açisindan KY’ni azaltilmasinda kilit nokta, altta yatan temel nedenler olan KKH ve hipertansiyon gibi hastaliklarin görülme sikliginin asagilara çekilmesidir. Bu da sigara, sismanlik ve kolesterol yüksekligi gibi risk faktörlerini, saglikli beslenme, düzenli egzersiz, düsük tuz tüketimi gibi önlemlerin önemi konusunda halkin bilinçlendirilmesi ile yakindan baglantilidir. Ayrica asikar KY ortaya çikmadan potansiyel KY hastalarinin taninmasi ve geçerli çesitli koruyucu tibbi tedavilerle ve ilaç disi yöntemlerle asikar KY’nin gelismesinin önlenmesi veya geciktirilmesi giderek önem kazanacak gibi gözükmektedir. Böylece belirli bir asamadan sonra tedavisi pek de yüz güldürücü olmayan bu sorun, erken evrelerde müdahale edilerek daha iyi seyirli ve nispeten masum bir hale getirilebilir.

Amerikan Hastanesi
Kardiyoloji Bölümü
Prof. Dr. Ahmet Oktay
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası