Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI TERLEME KABUSUNUZ OLMASIN

Terleme, daha çok sicak yaz günlerinde yogun olarak yasadigimiz, normal bir vücut fonksiyonu aslinda. Vücut, isisini denetim altina almak için terliyor. Bazi kisilerde özellikle koltuk altlarinda, ellerde ve ayaklarda normalden fazla terleme meydana geliyor ve bu durum sosyal hayati olumsuz etkileyebiliyor. Asiri terleme için çesitli tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Terleme, asiri terleme ve tedavi yöntemleri ile ilgili tüm merak edilenleri Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Atasehir Tip Merkezi'nden Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Sadiye Kus’a sorduk.

Daha çok sicak yaz günlerinde yogun olarak yasadigimiz, normal bir vücut fonksiyonu olan terleme bazi kisilerde özellikle koltuk altlarinda, ellerde ve ayaklarda normalden fazla meydana geliyor ve bu durum sosyal hayati olumsuz etkileyebiliyor. Asiri terleme için çesitli tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Terleme, asiri terleme ve tedavi yöntemleri ile ilgili tüm merak edilenleri Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Atasehir Tip Merkezi'nden Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Sadiye Kus’a sorduk.

Terleme nasil olusur?

Vücut isisinin ayarlanmasini saglayan bir fonksiyon olan terleme sempatik sinir sisteminin kontrolü altinda gerçeklesiyor. Iç vücut isisi arttiginda deri yüzeyindeki terin buharlasmasi yoluyla isi kaybi gerçeklesiyor. Terleme sayesinde vücut isisinin yükselmesi engelleniyor. Fizyolojik olarak önemli bir rolü olan terleme asiri oldugunda buna “hiperhidroz” adi veriliyor. Toplumda yaklasik olarak yüzde 3 oraninda görülüyor.

Asiri terlemenin sebebi nedir?

Çogunlukla, herhangi bir sistemik hastaliga bagli olmaksizin ortaya çikiyor. Bu formuna “primer hiperhidroz” adi veriliyor. Ayrica genetik sendromlara, enfeksiyonlara, tümörlere, endokrin ve metabolik bozukluklara, nörolojik problemlere, alkolizme ve bazi ilaçlara bagli olarak görülebiliyor. Bu türü “sekonder hiperhidroz” olarak adlandiriliyor. Sekonder hiperhidrozun giderilmesinde altta yatan hastaligin tedavisi ya da neden olan ilacin mümkünse kesilmesi gerekiyor.

Asiri terleme daha çok vücudun hangi bölgelerinde görülür?

Primer hiperhidroz, avuç içleri, ayak tabani ve koltuk altlarinda bölgesel olarak ortaya çikan asiri terleme seklinde görülüyor. Asiri terleme ter bezlerinin büyümesine degil faaliyetinin artmasina bagli olarak ortaya çikiyor. Hastalarda hem bazal ter üretimi hem de strese bagli ter üretimi artiyor. Heyecan ve stres ile tetikleniyor. Hastalar genellikle uykuda degil, sadece uyanik olduklari saatlerde bu sikintiyi yasiyorlar. Avuç içi ayak tabaninda terleme çocukluk çagindan itibaren baslarken, koltuk altlarinda ergenlikle beraber görülüyor. Hastalarin yaklasik yüzde 60 -80’ininin ailesinde asiri terleme öyküsü bulunuyor. Primer hiperhidroz, yaz kis sorun olarak devam ediyor ancak yaz aylarinda hasta için daha fazla rahatsizlik verici olabiliyor.

Koltukaltlarinin asiri terlemesine “aksiller hiperhidroz” adi veriliyor. Kimi zaman stresle iliskili olabildigi gibi stres ve anksiyeteden bagimsiz olarak da görülebiliyor ve hastanin kontrolü disinda, istemsiz olarak gerçeklesiyor.

Asiri terleme, normal terlemeden nasil ayirt edilebilir?

Giysilerin koltukaltlarinda genis bir kisimda tere bagli islak görünüm, giyeceklerin renk ve yapisinin ter nedeniyle lekelenmesi ve yapisinin bozulmasi ve koku hastayi rahatsiz ediyor. Asiri terleme kisilerin yasam kalitesini olumsuz etkiliyor. Okul, is ve sosyal yasam zamanla bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor, çesitli sosyal ve sportif aktivitelerden bu nedenle kaçinabiliyor.

Asiri terleme tedavi edilebilir mi?

Eger asiri terleme koltukaltindaysa öncelikle distan uygulanan, terlemeyi engelleyici solüsyon ve kremler kullanilir. Yanit alinamiyorsa deri içine küçük dozlarda Botox (Botulinum toxin A) enjeksiyonu uygulaniyor. Botox sinir liflerinden ter bezlerine ulasip bu bezlerin uyarilmalarini saglayan kimyasal sinyalleri geçici olarak bloke ediyor ve ter üretimini engelliyor. Her bir koltuk altinda 15- 20 noktaya ince bir igne ile enjeksiyon yoluyla uygulaniyor. Etkisi 4-12 ay kadar sürüyor. Tekrar eden uygulamalarda etki süresi uzuyor. Bu yöntemle yanit alinamayan seçilmis hastalarda son olarak cerrahi teknikler uygulanabiliyor.

Avuç içlerinin ve ayak tabanlarinin asiri terlemesinde ise ilk seçenekler disaridan uygulanacak antiperspiran ilaçlar, iontoforez yöntemi (elektrik akimi ve mineral partiküller ile ter üretiminin yavaslatilmasi) ve seçilmis hastalarda kisa süreli agizdan ilaç tedavisidir. Eger semptomlar gerilemiyorsa Botox enjeksiyonlari ve son olarak da cerrahi teknikler denenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası