Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KEMOTERAPIDE 2000'LERIN BASARI KARNESI

Kemoterapi ilaçlarinin 10 yil öncesine göre sayilari ve etki gücü artarken, yan etkilerinin daha az olmasi için uygun destek tedavileri gelistirildi. Ancak kemoterapi ilaçlari, halen etki mekanizmalari geregi normal hücreleri de bir miktar etkileyerek, istenmeyen yan etkilere neden olabilmektedir. Kanser hücrelerinin tasidigi, ancak normal hücrelerde bulunmayan hedefleri belirleyen, etkinligi yüksek, yan etkisi az biyolojik tedaviler, son 10 yilin kanser tedavisindeki en önemli gelismelerdir.

Acibadem Maslak Hastanesi'nden Tibbi Onkoloji Uzmani Doç. Dr. Özlem Er, kemoterapinin amacini, yapilarindaki bazi degisiklikler nedeniyle kontrolsüz büyüyen hücrelerin yok edilmesini saglamak olarak özetliyor. Kemoterapide hedefin, hizli çogalan hücrelerin yapisini bozarak çogalmalarini durdurmak oldugunu belirten Doç. Dr. Er, “Çogu durumda, farkli etki mekanizmalari olan birkaç ilaç birlikte verilerek kanser hücresinin öldürülmesi hedeflenir.” diyor.

Yasam Orani 20 Yilda Yüzde 16 Artti

Kanser tedavisinde gelistirilen hedefe yönelik tedaviler birçok kanser türünde etkili seçenekler olarak karsimiza çikmaktadir. Meme kanseri, bagirsak kanseri, renal hücreli (böbrek) kanserler basta olmak üzere birçok kanserde, hedefe yönelik tedaviler basarili olarak uygulanmaktadir. Tüm kanserler ele alindiginda erken tani ve etkili tedavi yöntemlerinin gelismesi ile 1980'li yillarda 5 yillik yasam orani yüzde 50 iken, 2000'li yillarin basinda yüzde 66 olmustur. Bu oran günümüzde daha da basarilidir. Kemoterapiye duyarli kanserleri ele aldigimizda 5 yillik yasam orani testis kanserlerinde yüzde 96, meme kanserinde yüzde 89, Hodgkin hastaliginda yüzde 86, kolon kanserinde yüzde 65'tir.

Meme Kanseri Tanisinda 40 Yas Çok Önemli

Kanserde erken tani hastanin muayenesi ve amaca uygun tetkiklerin birlikte yapilmasi ile saglanir. Tarama testleri bagirsak kanserleri, serviks (rahim agzi) kanseri ve özellikle kadinlarda en sik görülen kanser türü olan meme kanserinde erken tanida yardimcidir. Meme kanseri erken tanisi için tüm kadinlarda 40 yasindan itibaren doktor kontrolü ve mamografi yapilmasini öneriliyor. Meme kanseri açisindan risk faktörü tasiyanlarda, tarama testlerine daha erken yaslarda baslanmasi gerekir. Rahimagzi kanserinin erken tanisinda “papsmear testi” cinsel aktivitenin baslamasi ile düzenli araliklarla yapilmalidir. Kolorektal kanser erken tanisi için hem kadinlarda hem erkeklerde rektal tuse, diskida gizli kan ve kolonoskopi tetkiklerine 50 yasindan itibaren baslanmali ve düzenli araliklarla devam edilmelidir. Erken tani ile meme kanseri basta olmak üzere serviks (rahim agzi), endometrium (rahim), kolorektal (kalinbagirsak), prostat kanserlerinde, hastaligi olmayan insanlardakine benzer normal yasam süreleri ve kaliteli bir yasam saglanmasi mümkün olabilmektedir. Kanser tani ve tedavisinin birçok alani kapsayan multidisipliner bir yaklasimin oldugu merkezlerde basari sansi yüksektir.

Kemoterapi Nasil Ortaya Çikti?

Kimyasal maddelerin ilaç olarak uygulanmasi çok eski dönemlere dayanmaktadir. 10. yüzyilda bakir, arsenik tuzlari, civa, alkol tibbi amaçlarla kullanilmistir. Kanser kemoterapisi amaciyla ilaç kullanimi ise ilk olarak 20. yüzyilin basinda karsimiza çikmaktadir. “Mustard” gazinin Birinci ve Ikinci Dünya Savasi'nda kullanilmasi sirasinda beyaz kürelerde düsüklük yaptigi saptaninca, hizli çogalan kanser hücrelerinde de benzer sekilde öldürücü özellik gösterecegi düsünülmüs. 1940'li yillarda lenfomalarin tedavisinde damar yoluyla uygulanarak tedavide, o günün kosullarinda, basarili bir adim atilmistir. Bu gelisme, kanserde etkili olabilecek diger maddelerin arastirilmasina yol açmis ve günümüze gelindiginde çok sayida kemoterapötik ilaç gelistirilmistir. Türkiye'de de bu alandaki gelismeler dünya ile paralel olarak izlenmekte ve etkili tedaviler uygulanmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası