Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIM VE ALERJI HASTALARI; YAZ AYLARINA DIKKAT!

Yaz mevsimi astim ve alerji hastalari için adeta tuzaklarla dolu. Sorunun baslica kaynagini ise nemli ve sicak hava olusturuyor. Tatil planlarinda, seçilecek otel ya da yazligin özellikle alerjenler açisindan degerlendirmesinin iyi yapilmasi gerekiyor. Memorial Suadiye Tip Merkezi’nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Ilkay Keskinel, astim ve alerji hastalarinin yaz aylarinda dikkate etmesi gerekenler hakkinda bilgi verdi.

Astimin ve alerjik nezle ile alerjik göz rahatsizliklarinin önde gelen tetikleyicilerinden olan polenler, sanilanin aksine sadece ilkbaharda degil; yaz ortasindan sonbahara dek yayilma gösterirler. Dolayisiyla, kisinin bu grup polenlerden hangisine karsi alerjisi varsa, o dönemde yakinmalari artar.

Otel Tercihi Çok Önemli!

Yazin dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri tatile gidilecekse seçilecek otelin ya da yazligin alerjenler açisindan gözden geçirilmesidir. Halilar ev tozu akarlarini barindirabildiklerinden otel odasinin hali içermemesi ve mümkünse yüksek kalitede hava filtreleme sistemi olmasi tercih edilirken sigara içilmeyen odalar seçilmelidir. Yine akar alerjisi olan kisiler eger varsa akar geçirmeyen yatak ve yastik kiliflarini yanlarinda götürmelidir. Kus tüyü yastiklar da alerjik kisilerde soruna neden olabileceginden tercih edilmemelidir. Hastanin evcil hayvan alerjisi varsa, evcil hayvan kabul etmeyen otel seçilmelidir. Çünkü hayvanlardan dökülen alerjen maddeler ortamda varliklarini uzun süre sürdürebilmektedirler. Gidilen bölgedeki polen örtüsü de önem tasimaktadir. Kisinin alerjik oldugu bitkilerin yogun oldugu bölgeler, polen mevsiminde tatil için tercih edilmemelidir.

Araç Camini Degil, Varsa Klimayi Açin!

Yolculuk esnasinda da, hasta alerjenlerle karsilasabilir. Araba ya da otobüslerdeki dösemeler ve halilar ile havalandirma sistemleri, ev tozu akarlari ve küflerin barinagi olabilir. Dis ortam alerjenlerine maruz kalinmasini engellemek açisindan, araç camlarinin açilmasi yerine, klima kullanilmalidir. Araca binilmeden camlarin açilarak 10 dakika boyunca klimanin çalistirilmasi, klima sistemindeki toz ve küfün bosaltilmasi açisindan yararli olacaktir. Uçak yolculuklarinda astim hastalarinin kabin içi havasindan olumsuz etkilenmesi mümkündür. Fazlasiyla kuru hava kimi zaman burun kuruluguna neden olabileceginden, tuzlu su içeren burun spreyleri sikayetlerin önlenmesinde önerilir. Bu tür spreylerin uçus boyunca saat basi tekrarlanmasi, burun mukozasinin asiri kurumasini engelleyecektir.

Klor da Alerji Kaynagi

Yaz aylarinda karsilasilabilecek baska bir alerjen de havuz dezenfeksiyonunda kullanilan klordur. Klor alerjisi olan kisi havuza girdiginde ciltte kizarma, kasinma, gözlerde batma, öksürük, hapsirik ve hirilti gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. Klor alerjisi olmadan da kimyasal maddelere karsi duyarli olan kisilerde benzer sikayetler görülebilir. Bu tür alerjilerden korunmada havuzdan çikar çikmaz dus yapmak, yüzme sonrasi burnu temizlemek için tuzlu su spreyleri kullanmak, burna ve kulaklara su girmesini önlemek için tikaç ve saç bonesi takmak uygun olur. Ideali, denizi ya da klor kullanilmadan dezenfekte edilmis havuzlari tercih etmektir.

Dondurma Alerjiye Sebep Olabilir!

Soguk deniz ya da havuza girmek de alerjiyi tetikleyebilir. Buna “soguk alerjisi” denir. Soguk alerjisi olan kisilerde soguk bir uyarana maruz kalma sonucu vücutta kizarma, kasinti ve sisme olabilir. Dondurma gibi soguk yiyeceklerle dudaklarda sisme görülebilir. Agir durumlarda bas agrisi, karin agrisi ve bayilma ortaya çikar.

Günes Alerjisi

Güzel günesli günler içimizi isitsa da, günes de alerji yapabilir! Kimi alerjik kisilerde günes isigina maruz kalma sonucu, kasinti, kizariklik, hatta ciltte su toplamasi gibi belirtiler görülebilir. Bu tipte alerjisi olan kisilerin özellikle saat 10.00 ile 16.00 arasinda güneste kalmamalari, kol ve bacaklarini örtecek uzun giysiler giymeleri, günes gözlügü ile sapka takmalari ve günes koruyucu kremler kullanmalari uygun olacaktir. Kimi antibiyotikler, dogum kontrol haplari gibi bazi ilaçlarin kullanimi sirasinda günesten kaçinilmasi önerilmektedir.

Böcek ve Ari Sokmalarina Dikkat!

Yazin açik havada karsilasilan bir baska sorun da böcek ve ari sokmalaridir. Daha önceden ari sokmasi sonucu alerji gelismis bir kiside yeniden sokma ile ayni siddette veya daha agir bir tablo gelisme olasiligi yüzde 60 kadardir. Arilari uzak tutmak için onlari cezbedecek güzel kokular kullanilmamali, açik renkli giysiler tercih edilmeli, yiyecek ve içecekler açikta birakilmamalidir. Eger ari sokmasi sonucu nefes darligi; çarpinti; tüm vücutta kizarma, sisme; tansiyon düsüklügü gibi belirtiler görülüyorsa, kisi derhal bir saglik kurulusuna basvurmalidir.

Egzersiz Yaparken Asiriya Kaçmayin!

Hareketsiz geçen kis aylarindan sonra yazlari açik havada asiri egzersiz yapilmasi da alerji ve astim krizini tetikleyebilir. Yürüyüs de dahil olmak üzere tüm egzersiz çesitleri ile kiside nefes darligi, hirilti, öksürük, gögüste sikisma hissi, kasinti, deri döküntüsü ve bayilma gibi belirtiler görülebilir. Bu tür alerjiden korunmak için yemek sonrasi 4-6 saat boyunca egzersizden kaçinmak; egzersiz öncesi kimi agri kesicilerden uzak durmak ve adet dönemlerinde egzersiz yapmamak uygun olacaktir. Ayrica, egzersize yavas yavas baslayip ve ayni sekilde bitirmek de önerilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası