Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzmana danismadan agri kesici almayin!

Günümüzde agri kesici ilaçlar, diger ilaçlara göre yan etkisi az ve nispeten masum ilaçlar olarak görülmekte ve çok sik kullanilmaktadir. Halbuki tüm ilaçlarda oldugu gibi agri kesici ilaçlarda da ciddi yan etkiler ve kullanilan diger ilaçlarla etkilesmeler söz konusudur. Kadiköy Sifa Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Uzm. Dr. Fuat Gencer agri kesicilerin yanlis kullanimi sonucu dogabilecek rahatsizliklari derledi.

Özellikle kalp hastalarinda, karaciger ve böbrek hastaligi olanlarda agri kesici ilaçlara ilgili ciddi yan etkiler ortaya çikabilmektedir. Halen piyasada bulunan ilaçlarin bazilari, agri kesici disinda ek madde içermektedir. Bu ilaçlarin bir bölümü tansiyonu yükseltmekte, kalp atislarini hizlandirmaktadir. Kalp ve damar hastaligi, tansiyon yüksekligi ve kalp ritminde sorun olan hastalarda bu ilaçlar önemli problemlere neden olabilmektedir.

Agri kesici ilaçlarin büyük bölümü romatizmal hastaliklar basta olmak üzere birçok hastaligin da tedavisinde kullanilan nonsteroid antienflamatuar olarak adlandirilan grupta yer almaktadir. Nonsteroid antienflamatuarlar tansiyon yükselmesine neden olabilmektedirler. Tansiyonun yükselmesine bagli bas agrisi olanlarda agri kesici olarak kullanildiklarinda tansiyonu daha da yükselterek ciddi sorunlara neden olabilirler. Bu nedenle bas agrisinda özellikle tansiyon yüksekliginden süphelenildiginde tansiyon ölçülmeden kullanilmamalidir.

Kalp damar hastaligi ve kalp yetersizligi olanlarda vücutta su ve tuz tutulumunu arttirarak, tansiyonu yükselterek kalbin is yükünü arttirmakta, mevcut kalp hastaligini agirlastirma riski tasimaktadirlar. Nonsteroid antienflamatuarlar, bazi tansiyon düsürücü ilaçlarla etkilesime girerek böbrek fonksiyonlarini olumsuz yönde etkilemekte üre ve kreatinin degerlerinin yükselmesine neden olabilmektedirler. Kalp ve damar hastalarinin büyük bölümü hastaligin ilerlemesini yavaslatmak ve pihti olusumunu engellemek amaci ile düsük dozda aspirin kullanmaktadirlar. Nonsteroid antienflamatuarlar basta olmak üzere agri kesici ilaçlar, aspirin türevi ilaçlarin yan etkilerini ve özellikle kanamaya yol açma riskini arttirmaktadir.

Bu nedenlerden dolayi, bütün ilaçlarda oldugu gibi agri kesiciler de özellikle kalp ve damar hastaligi, tansiyon yüksekligi, karaciger ve böbrek yetersizligi olanlarda doktora danisilmadan kullanilmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası