Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli Disler Için Yaz Bakimi

Haziran ayinin ortalarina girdigimiz su günler de havalarin isinmasi, okullarin da tatile girmesiyle tatil sezonu açildi. Bazilarimiz yazliklarimiza gitmeye hazirlanirken bir kismimiz da tatil yörelerini ve tatil firsatlarini arastirmaya basladi. Tatile daha zinde bir sekilde gitmek isteyenlerimiz ise kendilerine çeki düzen vermeye basladilar. Peki dis görünüsümüze bu kadar önem verirken agiz ve dis sagligimizi da bu kadar önemsiyor muyuz? Kisin yediklerimizin de etkisiyle yeterince dikkat etmedigimiz agiz ve dis sagligimiza özen göstermenin tam zamani oldugunu belirten Dis Hekimi Onur Öztürk yaza güzel dislerle girmek ve tatilde sikinti çekmemek için önerilerde bulunuyor.

Iste Dis Hekimi Onur Öztürk’ün dis saglimiz için verdigi öneriler;

* Tatilde Oldugunuz Için Agiz Bakiminizi Ihmal Etmeyin; Agiz ve dis bakimini düzenli olarak yapmak agiz hijyeni için oldukça önemlidir. Düzenli olarak firçalanmayan dislerde çürükler, dis etlerinde rahatsizliklar basta olmak üzere bir sürü sorun olusabilir. Bunu engellemek için tatildeyken de günde 2 defa dislerinizi firçalamayi ve dis ipi kullanmayi ihmal etmeyin.

* Tatil Öncesi Dis Hekimizi Ziyaret Edin; Disinizde olusan bir çürük her zaman kendini önceden hissettirmez. Ihmal edilen dis hekimi ziyareti sonucunda dis agrisiyla tatilde karsi karsiya kalabilirsiniz. Bu durumu engellemek için tatile çikmadan önce dis hekiminizi ziyaret edin ve olusabilecek bir problem varsa önceden müdahale ettirin.

* Su Içmek Önemli Yemek yedikten sonra disleriniz için yapacaginiz en iyi sey su veya süt içmektir. Yemekten sonra içilen bir bardak su, yemek parçalarini agizdan uzaklastirir ve agizdaki asidik ortami nötrler.

* Dis Taslarina Elveda; Dis taslari, tükürügünüzdeki minerallerin dislerde olusan bakteri plaklarinin üstüne çökmesiyle meydana gelirler. Düzenli olarak temizlenmeyen dis taslari görsel olarak kötü bir görünümün yani sira dis eti iltihabi ve dis eti hastaliklarina da neden olurlar. Agiz kokusuna da yol açar. Dis hekiminize yapacaginiz yarim saatlik bir ziyaret ile dis taslarinizi temizlettirip hem saglikli hem de daha temiz görünen dislere kavusabilirsiniz.

* Sert Tatlilardan Uzak Durun; Özellikle çocuklarin yemekten büyük keyif aldiklari sert ve yapiskanli tatlilar agzin içinde temizlenmesi zor alanlarda bakterilere ve hatta dis kiriklarina neden olabilirler. Mümkün oldugunca bu tür gidalardan uzak durmak gerekmektedir. Bu yiyecekler yenildigi takdirde ise dislerden arinidirma islemi büyük bir titizlikle yapilmalidir.

* Sigaraya Hayir; Sayisiz hastaligin nedeni olarak gösterilen sigara agiz ve dis saglimizi da etkilemektedir. Sigarayi bu yaz birakip sadece saglikli dislere degil ayni zamanda saglikli bir yasama da adim atin.

* Asitli Içeceklerden Uzak Durun; Özellikle yazin bir çogumuzun tercihi olan asitli içecekler disler de asit erozyonu basta olmak üzere birçok hasara neden olmaktadir. Bunun yerine asit içermeyen içecekler tercih edin ya da bu tür içekler tüketirken pipet kullanin.

* Dis Hasssiyeti Önemli; Yazin tercih edilen soguk içecek ve yiyeceklerle kendini hissettiren dis hassasiyetinin küçük ama rahatsiz edici bir problem oldugunu belirten Öztürk bunun için; hassasiyet için üretilmis özel dis macunlarini, çok sert olmayan dis firçalarini tercih etmenizi ve genel agiz bakimini ihmal etmemenizi öneriyor. Bu önlemlere ragmen geçmeyen hassasiyet durumlarinda ise dis hekimize basvurmaniz gerektigini belirtiyor.

* Tatilin Tadini Beyaz Dislerle Çikartin; Son yillarda hem Avrupa ve Amerika’da hem de ülkemizde oldukça ragbet edilen bir tedavi ve estetik yöntemi olan dis beyazlatma yöntemi klinik ortaminda bir saat kadar kisa bir sürede yapilmaktadir. Ev ve ofis olmak üzere iki farkli sekilde uygulanan tedavi yöntemlerinden birini seçerek sizde bembeyaz dislere sahip olabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası