Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KEMIK TÜMÖRLÜ HASTALAR ARTIK UZUVLARINI KAYBETMIYOR

Kemik tümörleri, uzun yillardir en zorlu cerrahi ameliyatlarin yapilmasina neden oluyor. Yaklasik 10 yil önce kemik tümörlü hastalarda, tümörün çiktigi uzuvlar kesiliyor, 5-10 yil hayatta kalma süresi ise yüzde 10'u geçmiyordu. Ancak son yillarda uygulanan cerrahi teknikler ve onkolojik tedaviler ile, hayat beklentisi arttigi gibi, hastalarin uzuvlari da korunabiliyor.

Kanser konusunda önemli yatimlariyla ülkemizin ve bölgenin önemli bir referans merkezi olan Acibadem Maslak Hastanesi'nin Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Doç. Dr. Levent Eralp, eskiden sadece röntgen ile tümörlerin incelenebildigini, günümüzde ise bilgisayarli tomografi, MR ve PET kullanilarak tümörün vücuttaki haritalamasinin yapildigini belirtiyor. Ilaç ve isin tedavileri ile kan dolasimina karisan hücreler yok edilebiliyor, isin tedavisi ile büyük tümörler küçültülüp ameliyat edilebilir hale getiriliyor. Ameliyattan sonra olusan bosluklari yeniden doldurmak için teknolojik birçok imkan bulunuyor.

Yumusak dokularda, cilt ve adalelerdeki büyük bosluklari doldurmak için, sirttaki adaleyi cildiyle alip mikroskop altinda bu dokunun besleyici damarinin tümörün çiktigi bölgedeki damara dikilmesi gerektigini belirten Doç. Dr. Eralp, büyük atardamar ve toplardamar kayiplarinin da tamir edilmesinin mümkün oldugunu belirtiyor.

Tümörler nedeniyle farkli ameliyat teknikleri kullandiklarini anlatan Doç. Dr. Eralp, sunlari söyledi:

“Çocuklarda büyümekte olan organizma ile karsi karsiyayiz. Büyüme kikirdagini feda ediyorsak, hasta kanserden kurtulduktan ve iyilestikten sonra kisalik gibi problemler ortaya çikabiliyor. Eklemleri feda ettikten sonra protezler kullanarak eklemin yeniden hareket edebildigi tamirler yapiyoruz. Yinede çocuklarin uzuv boyutlari küçük oldugu için bunlari yerlestirmek zor oluyor. Bu nedenle protezin çocuga özgü olmasi gerekiyor. Ya da simdilik az sayida hastada kullandigimiz uzaktan kumandali, uzayabilen protezler yerlestirmemiz lazim. Ancak en ideal çözüm, eklem kikirdagi ve büyüme kikirdagi korunabilir ise, aradaki kemik boslugu biyolojik yani canli kemik dokusu ile doldurmak.”

Kemik Tümöründe Hangi Belirtiler Görülüyor?

Kemik tümörü olan kisiler, en çok agri ve sislik sikayetiyle basvuruyor. Bu hastalik gurubu oldukça nadir görüldügü için hastayi ilk gören hekimlerin aklina gelmesi oldukça zor. Hastalar dogru tani konulmadan baska ön tanilar ile izleniyorlar ve ciddi zaman kayiplari olabiliyor. Bu nedenle dogru taniya ulasmak için en önemli noktanin tecrübe ve süphelenmek oldugu söylenebilir.

Doç. Dr. Levent Eralp, burada hekimin hastanin hikayesini çok dikkatle almasinin altini çizerek sunlari söylüyor:

“Örnegin çok ayakta durup çalisan ve ayak tabaninda agri ve ayakta sismeden sikayet eden bir hastada, öncelikle ayak tabaninda kötü huylu bir tümör oldugu düsünülmez, ya da sik sik spor yapan genç bir insanda diz agrisi öncelikle spor sirasinda zorlanmaya baglanarak altta yatan tümöral bir sebep uzun süre gözden kaçirilabilir. Dinlenirken de agri var mi, ilaçlara cevap veriyor mu, büyüyen bir kitle yada artan sislik var mi gibi sorular sorularak dogru taniya ulasilabilir. Bu tipki deniz yildizinin hikayesine benzer. Bir insanda bile teshis koyup, zamaninda uygun sekilde tedavi ederseniz en azindan o insanin hayatini kurtarmis olursunuz.”

Kemik tümörlerinin tanisi için düz röntgen çekimi ile birçok ipucu elde edilebilir. Doç. Dr. Eralp, tomografi ve MR'in ayrintili görüntüleme için sart oldugunu belirtiyor. Kötü huylu kemik tümörleri ölüme neden oluyor, saldirgan türde olanlarinin yüzde 40'i da tani konuldugunda vücudun baska yerine siçramis oluyor. Kemik tümörlerinin metastaz yapmasi demek, 5-10 milimetre çapa ulasarak 30-40 milyar hücre içermesi anlamina geliyor. Bu nedenle erken tani ve dogru tedavi ile zaman kaybetmemek büyük önem tasiyor.

Tümörün Esas Tedavisi Cerrahi

Kötü huylu kemik ve yumusak doku tümörlerinin temel tedavisini cerrahi girisim olusturuyor. Bu sebeple tümörü vücuttan uzaklastirabilmek için gerekirse tümöre bitisik eklem, atardamar, sinir, iç organlar da çikarilabiliyor. Gelismis teknolojiler ile feda edilen bu hayati dokular yeniden yapilandirilabiliyor.

Doç. Dr. Levent Eralp, cerrahin “Ben bunu güvenli çikarirsam, damarin ya da eklemin yerine ne koyarim düsüncesiyle” hareket etmemesi gerektigini, bu düsüncenin geride tümör birakmaya neden olacagini vurguluyor.

Bugün kemik ve yumusak doku kanserli hastalarda uzuvlarin yüzde 90 oraninda korundugunu ifade eden Doç. Dr. Eralp, sunlari söyledi:

“Tümörün tedavisinde, ameliyattan önce ya da sonra ilaç, isin tedavileri kullanilabiliyor. Bunun için tümörün o silaha karsi hassas olmasi gerekiyor. Ilaç tedavisi ile kan dolasiminda olan hücreler, isin tedavisi ile de tümör bulundugu yerde kontrol altina alinir ve esas tedavi olan cerrahi girisim uygulanir.”

Basarili tedaviyi saglayan en temel ilk nokta gecikmeden tani koymak, tedaviyi uzman bir ekibin oldugu kurumda yapmak ve tümörü vücuttan tümü ile çikarabilecek bir teknik uygulamaktir. Tümör vücuttan uzaklastiktan sonra kalan kemik, eklem, damar gibi doku kayiplari bugün tamir edilebilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası