Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TAVI YÖNTEMI TÜRKIYE’DE ILK DEFA AMERIKAN HASTANESI’NDE UYGULANDI

Amerikan Hastanesi doktorlarindan olusan bir ekip Türkiye’de bir ilki gerçeklestirerek TAVI (Transkateter Aort Valv Implantasyonu) yöntemiyle, 2 hastada kalbin aort kapagini, açik ameliyat olmadan degistirdi. Islem aylardir yurt içinde ve yurt disinda özel egitim alan 16 kisilik bir ekip tarafindan 25 Mayis 2009 tarihinde basari ile yapildi. TAVI islemi, lokal anestezi altinda, narkoz verilmeden, anjiyo laboratuarinda hastanin kasigindan girilerek gerçeklestirildi. Hastalarin gögüs kafesi açilmadan 2 saat içinde tamamlanan islemden 6-8 gün sonra hastalar taburcu edildi. Hastalar yalnizca 24 saat yogun bakim ünitesinde gözlem altinda tutuldu. Ertesi gün normal servise çikarilip 4-6 gün normal serviste izlendikten sonra taburcu edilerek, günlük yasamlarina döndüler. Yaklasik bir aylik süre sonunda yapilan kontrollerde hastalarin hayat kalitesinin belirgin bir sekilde düzeldigi gözlemlendi. Yerlestirilen yeni aort kapaginin ilk günkü gibi iyi çalistigi tesbit edildi.

Günümüzde, Dünyada ve Türkiye’de kalp kapaklarindan aort kapagi darliginin(tibbi adiyla aort stenozu) tedavisi açik kalp ameliyati ile yapiliyor. Bu ameliyatlarda hastanin gögüs kafesi açiliyor, kalbin dar olan aort kapagi kesilip çikartiliyor ve yerine yenisi dikiliyor. Ameliyat sonrasi bir aya yakin bir süre içinde hasta normal yasantisina dönebiliyor. Kapak daralmasina bagli sikintilari baslayan insanlarda, 3-5 sene içinde ölüm riskinin yüzde 100'e yakin oldugu biliniyor. Bu ameliyatlarla hastalarin bu riskinin ortadan kaldirilmasi hedefleniyor. Ancak, aort kapak darligi olan hastalarin bir kismina yaslarinin yüksek olmasi veya operatif riskleri sebebiyle operasyon önerilememektedir. TAVI islemi ise operasyon ihtiyaci olan, ancak risklerinin yüksek olmasi nedeniyle açik kalp operasyonu önerilemeyen bu grupta yapilmaktadir.

TAVI islemi, günümüzde kalp aort kapaginin, açik kalp ameliyatsiz, büyük oranda kalp anjiyosu veya kalp damarlarina balon veya stent yapar gibi degistirilmesine olanak sagliyor. Bu yüzden hemen her hastada uygulanabiliyor. Bu yöntemle çaresiz hasta kalmamasini saglamak amaçlaniyor. Dünyada henüz çok yeni olan bu teknik, açik kalp ameliyatinin yerini almaktan ziyade, ondan faydalanamayanlara bir sans sunmayi hedeflese de, uzun vadede açik kalp ameliyatina alternatif hale gelebilecegi öngörülüyor. Klasik yönteme göre avantajlari olan TAVI, uzun bir egitim süresinden geçen Amerikan Hastanesi TAVI Ekibi tarafindan, anjiyo laboratuarinda, hastanin gögüs kafesi açilmadan, kasiktan ve narkoz verilmeden gerçeklestiriliyor. Ekipte, kardiyologlar, kalp ve damar cerrahlari, anestezi, radyoloji ve görüntüleme uzmanlari, yogun bakim doktorlari ile uzman hemsire ve teknisyenlerden olusan 16 kisi yer aliyor.

Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Dr. Genco Yücel, dünyada özellikle son 1 yil içinde binlerle ifade edilen sayida hastada yapilan TAVI için, istatistiki verilerin toplanmaya basladigini belirtti: “En yeni bildirimlere göre TAVI’nin basari sansi % 95-99 civarinda, islemden ölüm riski %5'in altinda ve islemde ciddi bir problem yasama sansi toplamda %10 civarinda olarak bildiriliyor. Açik kalp ameliyati ile yapilan bir aort kapak degisimini, açik kalp ameliyatsiz hale getiren bu girisim gelecek için ümit vaadediyor. Günümüzde bu teknik aort stenozu hastasi olup ameliyat olamayan, kaderine terk edilen hastalar için çok iyi bir seçenektir. Gelecekle ilgili kesin bir öngörüde bulunmak yanlis olur. Ancak teknolojik ilerlemelerle bu teknigin yakin bir gelecekte açik kalp kapak ameliyatina alternatif hale gelebilecegi tahmin edilmektedir. “ dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası