Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNESLE DOSTLUGUNUZA MESAFE KOYUN

Sicak yaz günlerinde bulusmayi iple çektigimiz günesin, insana dost olmakla birlikte,sagliga zararli isinlar saçtigi biliniyor. Dermatologlar günesin zararli isinlarini göz önünde bulundurarak, bronz bir ten ugruna saatlerce günes altinda yatanlari uyariyor. Bronz bir tenin dermatologlar için anlami güzellik degil "deri hasari”. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Atasehir Tip Merkezi’nden Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Sadiye Kus, konuyla ilgili bilgi verdi.

Yaz günesi, zararli isinlari ile insan sagligini tehdit edebiliyor. Uzmanlar, günesten korunmanin saglik için gerekli oldugu konusunda birlesirken, bronz bir teni güzellik olarak degil “deri hasari” olarak degerlendiriyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Atasehir Tip Merkezi’nden Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Sadiye Kus, günes isinlarinin deri üzerinde etkisi hakkinda su bilgileri verdi:

“Gerçekte bronzlasma derinin günes hasari gördügünün ve kendini bundan korumaya çalistiginin bir isaretidir. Ne yazik ki bronz görünüm, pek çok kisi tarafindan saglik göstergesi olarak algilanmasina ragmen, saglikli bronzlasma diye bir kavram bulunuyor. Deriye dogal rengini veren koyu pigment olan “melanin, melanosit adi verilen pigment hücreleri tarafindan üretiliyor. Derimiz günese maruz kaldiktan sonra, melanositler daha fazla ultraviyole isini absorbe edebilmek (emebilmek) için, daha fazla melanin üretmeye basliyor. Böylece cilt rengi koyulasiyor. Günes kisa vadede günes yaniklari, bronzlasma ve çiller; uzun vadede kirisiklik ve lekeler gibi foto yaslanma belirtileri ile deri kanseri gibi etkiler yaratabiliyor. Her bes deri kanseri olgusundan dördünde neden, günesin ultraviyole isinlaridir. “

Günesten korunma ile ilgili ne tür önlemler alinmali?

Özellikle 10.00-14.00 arasi gölgede bulunulmali. Ancak günesin yüzeylerden yansiyarak gölgede bile bizlere ulasacagi unutulmamali.

Kiyafetler, sapka ve gözlükle korunmaya özen gösterilmeli. Kol ve bacaklari örtecek sik dokunmus kumaslardan üretilen koyu (lacivert, siyah) giysiler tercih edilmeli. Giysi isik geçiriyorsa UV isinlari da deriye ulasir.

Sadece plajda degil, her türlü açik hava aktivitesinde (bahçe ile ugrasma, açik hava sporlari yapma ya da izleme, alisveris) günese maruz kalinacagi unutulmamali.

Su, giysilerin isik geçirgenligini arttirir. Bu nedenle islak giysilerle dolasilmamali.

Kulaklari enseyi ve yüzü koruyacak genis kenarli sapkalar tercih edilmeli.

En az 15 koruma faktörlü bir ürün her gün düzenli olarak kullanilmali. Deri tipi 1 ve 2 olan kisilerde bu en az 30 olmali.

Günes koruyucular nasil kullanilmali?

Bir koruyucunun etiketinde belirtilen UV koruma özelligi kadar, yeterli miktarda ve gerekli siklikta uygulanmasi önem tasiyor. Sirt, boynun iki yani, sakaklar, kulaklar, el ve ayak sirtlari, göz etrafi ve dudaklarda günes koruyucu siklikla kullanilmiyor ya da daha az kullaniliyor. Günes koruyucular, deri yüzeyine santimetrekareye 2 mg, bir baska deyisle yüz, boyun ve tek kol için her bir alana en az yarim tatli kasigi; gövdenin sirt ve gögüs bölümü ve tek bacak için en az birer tatli kasigi olacak sekilde uygulanmali.

Günes koruyucular, günese çikmadan 15- 30 dakika önce sürülmeli, disari çikmadan hemen önce tekrarlanmali. 2-3 saatte bir, ayrica özellikle yüzme, terleme ya da havlu ile kurulanma sonrasi vücuttaki günes koruyucu miktari azalacagi için tekrarlanmali.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası