Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZU YAZ AYLARININ TEHLIKELERINDEN KORUYUN!

Yaz, uzun bir kisin ardindan kendini sokaga, havuza, denize atan çocuklar için tehlike mevsimi demek. Asiri sicak hava, ishal ve besin zehirlenmesi gibi tehlikelere karsi çocuklari korumak, alinacak bazi önlemlerle mümkün. ASM Atasehir Tip Merkezi’nden Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr. Özlem Ketenci Altikardesler yaz mevsiminde çocuklari ne gibi tehlikelere karsi, nasil koruyabilecegimiz hakkinda bilgiler verdi.

Havalarin isinmasi ile birlikte çocuklar parkta, bahçede, denizde, havuzda daha çok zaman geçiriyor. Yaz mevsiminin, günesin etkisi ile vücutta D vitamini sentezi de arttigi için çocuklarin saglikli gelisimi üzerine olumlu etkisi var. Ancak sicak havalarin çocuklarin sagligi açisindan bazi tehditler yarattigi da malum. ASM Atasehir Tip Merkezi’nden Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr. Özlem Ketenci Altikardesler, çocuk sagligi açisindan yaz mevsimi hakkinda sunlari söyledi:

“Özellikle yogun günesle beraber ortaya çikabilecek günes yaniklari ve sicak çarpmasi, isi artisina bagli olarak vücutta artan terleme ile gelisen su ve mineral kaybi, ciltte sicaga bagli gelisen döküntüler (isilik), ishaller ve besin zehirlenmesi sicaga bagli gelisebilecek sorunlar arasinda yer aliyor. Bu sorunlari karsi önlem almak ise anne babalarin elinde.”

Yaz aylarinda ishaller ve besin zehirlenmeleri daha sik görülüyor. Sinek, kene, böcek gibi canlilar tarafindan isirik ve sokma vakalari da çogaliyor. Havuz ve deniz sulari kirli ise havuza girme ile beraber ishal, hepatit A ve E, göz, kulak, deri enfeksiyonlarinin gelisme riski beliriyor. Polenlerin ortaya çikmasi, allerjik hastaligi olan çocuklarda astim krizi ve saman nezlesi riskini de artiriyor.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Çocuk Hastaliklari Uzmani Dr. Özlem Ketenci Altikardesler ayrica yaz sicagina karsi çocuklarin korunmasi için alinabilecek bazi önlemleri hakkinda bilgi verdi.

Asiri sicaklarda çocuklara öncelikle daha serin bir ortam hazirlamak gerekiyor. Birinci kural olarak mutlaka hijyene dikkat edilmeli. Kaynagi bilinmeyen sularin tüketilmemesi, ellerin tuvaletten çiktiktan sonra yemek öncesinde ve sonrasinda yikanmasi, süpheli sularin içilmemesi veya kaynatilarak kullanilmasi, çig sebze ve meyvelerin temiz sularla yikanarak tüketilmesi ishal için alinacak önlemler. Et, süt ve süt içeren tatli, dondurma gibi yiyeceklerin güvenli yerlerden alinarak tüketilmesi her zaman buzdolabinda saklanmasi gerekiyor.

Çocuklarla yolculuga çikarken yaniniza beden derecesi, burun tikanikligi için serum fizyolojik damla, parasetamol içeren ilaç, antiseptik kremler, antihistaminik (allerji giderici) ilaçlar, yanik merhemi, böcek ve sinek isirigi için kullanilabilecek jel, yara bandi alinmasi gerekir.

Yaz tatili sirasinda çocuklari saat 10.00-16.00 arasinda günesten korumak gerekiyor. Bu saatler haricinde de günese çikarken mutlaka yüksek koruma faktörlü günes kremleri kullanilmali, günese çikmadan yarim saat önce günes kremi sürülmeli, iki saat araliklarla tekrarlanmali, terleme, denizden çikma, dus sonrasinda yeniden sürülmeli, uygulanirken cilde esit miktarda yedirilerek, ince bir tabaka olarak sürülmelidir.

Vücuttan su kaybi olacagi için bol sivi verilmeli, deniz veya havuzda gelisebilecek bogulma ve kazalara karsi çok dikkatli olunmalidir. Yüzme bilmeyen çocuklar can yelegi esliginde ve ebeveynleri gözetiminde suya sokulmalidir. Yaz aylarinda terleme ile paralel artan sivi kaybi nedeniyle çocuklar su, meyve sulari, ayran gibi içeceklerle bol sivi tüketmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası