Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABETLILERIN YAZ TATILINDE YAPMAMASI GEREKENLER

Memorial Suadiye Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Ismail Yagiz, “Diyabetlilerin saglikli bir yaz tatili geçirmesi için dikkat etmeleri gereken noktalar” hakkinda bilgi verdi.

Diyabet hiperglisemi denen kan sekerinin yükseldigi, bir grup metabolik bozukla seyreden bir hastaliktir. Genetik ve çevresel faktorlerin etkisiyle ortaya çikan, insulin salgi bozukluklari ve glukoz yapimi ve kullanimiyla ilgili problemlerin eslik ettigi bu hastalik zincirinde bir takim organ bozukluklari cok sik gorülür. Giderek artan diyabetli sayisi, yanlis beslenmenin düzeltilememesi, organ hasarina bagli ölümlerin çoklugu, tedavi ile ilgili zorluklar nedeniyle hastalik giderek önemli hale gelmektedir.

Bir diyabetlinin hastalik kontrolünde en önemli parametre kan sekerinin düzenlenmesidir. Açlik ve tokluk kan sekerleri ilerde yasanilacak saglik problemleri açisindan en önemli göstergelerdir. Açlik kan sekerlerinin 90-110 mg/dl, tokluk kan sekerlerinin 140 mg/dl, HBA1C düzeylerinin 6,5 -7 arasinda tutulmasi iyi bir tedavi protokolunun uygunlandigini gösterir.

Yaz aylari bir diyabetlinin düzenini daha rahatça bozabildigi aylardir. Sicak havalar, tatil yiyecekleri, su elektrolit dengesizligi, klimali ortamlarda enfeksiyon riskinin artmasi, asiri sicaklar nedeniyle beslenme problemleri, uyku düzeni bozukluklari gibi etkenler diyabetlinin kan sekerini olumsuz etkileyebilir.

Simdi bir diyabetlinin yaz tatilinde yapmamasi gerekenleri özetleyelim.

1.GÜNES ALTINDA FAZLACA KALMAYIN

Sicaklarla beraber bol terleme, dehidratasyon, yani vucüttan su ve elektrolit kaybina neden olarak beklenmedik bir anda kan sekerinizi yükseltebilir. Tansiyon düsüklügü veya yüksekligiyle birlestiginde daha vahim sonuçlar dogurabilir. Günesin dik açiyla geldigi 11 00- 17 00 saatleri arasinda mümkünse günes isigina fazlaca maruz kalmayin. Bol su tüketin. Dehidratasyona bagli diyabet komalari özellikle yaz aylarinda oldukça sik gorülmektedir.

2.SU YERINE DIGER SIVILARI TÜKETMEYIN

Yaz aylarinda genelde su yanlisi yapariz. Su yerine meyve sulari, soda, kola, çay, kahve, alkol gibi suyun yerine geçtigini düsündügümüz serinleten özellikli sivilar tüketiriz. Malesef bu sivilar hem kan sekerinin oynamasina neden olur hem de vucuttan sivi atarak sivi kaybini daha da derinlestirir. Özellikle diyabetik hastalarin meyve suyu, alkol, bol kafeinli içecekler içmemesini, onlarin yerine bol miktarda su tüketmesini öneriyoruz.

3.ÇIPLAK AYAKLA DOLASMAYIN

Sicaklar artti, yaz mevsimi geldi ve deniz kenarina, yazliklara, tatil beldelerine yolculuklar basladi. Bir diyabetlinin yapmamasi gereken en önemli maddelerden biri çiplak ayakla dolasmaktir. Vücudun elektirigi almak adina yapilan çiplak ayakla yürüyüsler, diyabetlinin deri bütünlügü bozuldugundan kan sekeri nedeniyle vucut savunmasi zayifladigindan ve ayrica sekere bagli ayakta sinir zedelenmesi nedeniyle hissizlik, uyusmalar olabileceginden mikroplarin kolayca deriden girmesine ayak enfeksiyonlarina, enfeksiyonlarin hizla ilerlemesine ve gangren olusumuna kadar giden bir sürece neden olabilir. Unutmayin ki amputasyon denilen ayak kesilmesi dunyada en sik diyabetli hastalarin basina gelmektedir.

4.YAZ MEYVELERINDEN BOLCA TUKETMEYIN

Çilek, üzüm, incir, kavun, karpuz, visne gibi yaz meyveleri yüksek glisemik indekse sahiptir. Kan sekerinizi aniden yükseltebilir. Diyabetlinin bu tür yaz meyvlerinden uzak durmasi, kontrollu sekilde sadece tadina bakmak adina bir ölçek yemesi uygundur. Bunlar disinda dondurma, sogutulmus tatli içeren her türlü gida, pastalar diyabetlinin diyetinde bulunmamasi gereken gidalardir.

5.ÖGÜN ATLAMAYIN

Yazin yapilan en büyük yanlislardan biri, sabah geç kahvalti öglen ögününü atlanmasi, gece geç yenen aksam yemekleridir. Bu ögün düzeninde maalesef diyabetlinin yapmasi gereken 3 ana, 3 ara ögün prensibi bozulmus olur. Kan sekerinin düzenlemesi için belli bir miktarda gidanin belli sürelerle mideye ulasmasi gerekmektedir. Geç yapilan kahvaltilar öncesinde hipoglisemi riskini sonrasinda ise hiperglisemi riskini artirir. Hastalarin normal beslenme düzenlerini yaz aylarinda da bozmadan devam ettirmeleri gerekmektedir.

6.EGZERSIZ DÜZENINI BOZMAYIN

Yaz aylari tatil anlamina gelse de, bir diyabetlinin hayatinda sporsuz bir dönem olmamalidir. Vücudun dinlenmesi egzersiz yapmayarak degil, tam tersi yaparak olur. Yaz aylarinda dikkat edilmesi gereken önemli kurallar egzersiz süresini abartili bir sekilde uzatmamamak sivi dengesine dikkat etmemek sicak altinda egzersiz yapmamamaktir. Yaz aylarinda siddeti düsürülmüs, genelde serin ortamlarda yapilan, iyi su dengesiyle yapilmis egzersizlere devam edilmelidir. Yüzmek en iyi spor aktivasyonu olabilir, saatlerine dikkat edildigi sürece.

7.KONTROLLERINI AKSATMAYIN

En çok yasadigimiz sikitilardan biri de, diyabetik hastanin yaz tatilinde doktorundan ve kontrolden uzaklasmasidir. Gidilen yerde yeterli ekipmanin bulunmamasi, hastanin “glukometre” gibi kendi kendinin kan sekerini ölçen aletlere sahip olamamasi veya bunlarin çubuklarinin tükenmesi beraberinde götürdügü ilaçlarin tükenmesi ve yenilerinin alinanamamasi veya alinmasinin ertelenmesi gibi nedenlerden tam bir tatil döneminin yasanmasi malesef üzücü sonuclar dogurmaktadir. Bir günlük kan sekeri oynamasi bile önemli iken yaklasik 3 ay boyunca kontrol disinda kalan diyabet hastasi tekrar degerlendirildiginde birçok organ bozuklugu gelismis olabilmektedir. Gittiginiz yerde mutlaka bir saglik tesisini sorgulayin ve düzeninizi bozmadan yapilmasi gerekenleri yaptirip doktorunuzla iletisime geçin.

8.ILAÇLARINIZI YANINIZDA GÖTÜRÜN

Gittiginiz her mekanda kullandiginiz ilaçlarinizi bulamayabilirsiniz, ulasmaniz zor olabilir. Tatil süresince gerekli olan ilaçlarinizi hesaplayin ve yaninizda biraz da fazlasini götürün. Çok sicaklar ilaçlarin saklanmasinda problem cikarabilir. Özellikle insulin kullaniyorsaniz ilaçlarinizi tasirken soguk ortamlarla transportunu saglayin ve gittiginiz yerde mutlaka buzdolabi rafinda saklayin. Diger ilaçlarinizi ise günes gormeyen, cok sicak olmayan ve rutubetsiz bir ortamda saklayin.

9.UYKU DÜZENINIZI BOZMAYIN!

Yaz aylari sicaklarla beraber uyku problemlerinizi artirabilir. Klimali, çok sicak ve rutubetli ortamlarda uyumak zor olabilir. Uyku düzenin bozulmasi bir stres arttirici etki olarak kan sekerinizi bozabilir. Uykusunu alamayan bir hasta, enerji veren içeceklere yönelebilir, atistirmalari artirabilir bunlar da seker dengesini etkileyebilir. Serin ve sessiz bir ortamda uykunuzu almaya çalisin.

10.YAGLI YIYECEKLER TÜKETMEYIN!

Yaz aylari istahin arttigi aylar olabilir. Özellikle yazlik mekanlarinda yapilan mangal partileri, aksam eglenceleri, alkol tüketiminin artmasi, misafirlerle artan yemekli kabuller gibi durumlarda maalesef kan sekerini, kalori alimini kontrol etmek zorlasabilir. Özellikle agir ve yagli yemekler depolanacagindan insulin direncinizi daha da artirabilir, kolesterol dengenizi bozabilir. Daha hafif, sivi içerigi fazla, kizarma degil zeytinyagli yiyeceklerin, bol sebzenin tüketildigi, kirmizi et yerine baligin tercih edildigi bir beslenme sekli saglamalisiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası