Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAVUZUN CAZIBESINE KANMAYIN MANTAR OLMAYIN!

Havuz ve deniz sezonunun açildigi yaz aylarinda cilt problemlerinde artis olduguna dikkat çeken Dr. Neslihan Dolar uyariyor: Mantar, isilik, sivilce, günes alerjisi ve yaniklara sik rastladigimiz yaz aylarinda cilt bakimi daha büyük önem kazaniyor. Basit ama etkili önlemler alirsaniz tatili sorunsuz bir ciltle atlatabilirsiniz!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Neslihan Dolar; yaz aylarinda sikça karsilasilan cilt problemlerini ve yaz aylarinda dogru cilt bakimi yöntemlerini anlatti:

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte cilt hastaliklarinda ve cilt sorunlarinda artis olur. Bunlardan en sik görülen durum günesin zararli isinlarinin etkisiyle ortaya çikan lekelerdir. Ayrica mantar hastaliklari, isilik, sivilcelenme, yaglanma artisi, günes alerjisi, günes yaniklari ve kasinti gibi hastaliklara da yaz aylarinda daha sik rastlariz.

Özellikle ozon tabakasinin incelmesiyle birlikte günesin zararli isinlarinin yeryüzüne daha kolay ulasmasi; leke ve benlerin sayisinda artisa, sivilce olusumuna neden olmakta hatta deri kanseri olusumuna zemin hazirlamaktadir. Deri kanseri gelisiminde zararli UV isinlarinin etkilerinin kesinlesmesi, günesten korunmanin önemini ortaya koymaktadir. Ancak maalesef tüm uyarilara ragmen günümüzde günes banyolari ve solaryumlar halen toplumda büyük ragbet görmektedir. Kisilerin yanlis uygulamalari da olusan zararlara katki yapmaktadir.

GÜNES YANIGINA DIKKAT!

Günes alerjisi genellikle ilk güneslenmeyi takiben kabariklik, kizariklik ve sismelerle kendini gösterir. Oldukça kasintili olan bu tablo, özellikle günese maruz kalan bölgelerde ortaya çikar. Günes alerjisi durumunda mutlaka bir dermatologa basvurup önleyici ve baskilayici tedaviler baslanmali, günesten koruyucu ürünler kullanilmalidir. Günes yanigi bilinçsiz ve asiri güneslenme sonrasinda ortaya çikar ve cilde çok ciddi zararlar verir.

ZARARLI ISINLAR DNAYI BOZAR!

Günes isinlarina maruz kaldigimizda cildimiz kendi kendini koruma programini hayata geçirir. Bu bronzlasmadir. Ama biz yeterli önlemi alamazsak bronzlasirken UV isinlari hücrelerde DNA üzerinde bazen kalici tahribatlara yol açarlar. Bu nedenle yaz aylarinda günesten korunmak sart!

Yaz aylarinda günes isinlarinin en siddetli oldugu öglen saatlerinde (11.00 ile 15.00 arasinda) günese çikmamaya özen gösterin. Semsiye, sapka kullanin, açik renk giysiler tercih edin. Unutmamak gerekir ki; gölgede ve bulutlu havalarda da tam olarak güvende degiliz, çünkü UV isinlari çevreden yansiyarak da deriye ulasabilir. Bu yüzden gölgede ve bulutlu havalarda da günes koruyucular kullanin.

BILINÇLI KORUNUN

Günesten koruyucu ürünler bilinçli bir sekilde kullanilmali. Günesten koruyucu ürünler, günese çikmadan yarim saat önce deriye uygulanmalidir. Deriye yeterli miktarda ve kalinlikta sürülmelidir, Yüz, omuz, ense ve boyun gibi daha yogun olarak günes isinlarindan etkilenen bölgeler, sürekli olarak günesten koruyan ürünler kullanilarak korunmalidir. Günes koruyucu kremler genelde suya dayanikli olmakla birlikte suya girilmiyorsa 3 saat havuza veya denize girmek, havlu ile kurulanmak ve terlemek gibi durumlarda gün boyunca 2 saat aralarla tekrarlanmalidir.

Yaz aylarinda en sik rastlanan cilt problemlerinden olan mantar hastaliklari; havuz kenarlarinda ayni terlik ve havlularin kullanimiyla bulasabilen bir durum olup kasinti ve kizariklikla kendini gösterir. Ayak parmak arasinda baslayan ve sinsice ilerleyen mantar enfeksiyonu, zaman içerisinde tirnaklari da tutar ve tirnaklarda kalinlasma, renk degisikligi ve kirilmalara nede olabilir.

ÇIPLAK AYAKLA ASLA DOLASMAYIN

Mantar hastaligindan korunmak için özellikle yaz aylarinda asla çiplak ayakla yürümeyin. Ellerinizi ve ayaklarinizi yikadiktan sonra parmak aralarinizin iyice kurumasina dikkat edin. Bunun için daima kendi kisisel havlunuzu kullanin. Bu havlulari düzenli araliklarla degistirmeli ve yüksek sicakliklarda yikamalisiniz. Kolay hava alan ve terletmeyen ayakkabilar tercih edin. Dar giysiler giymekten kaçinin. Esyalar ortak kullanilmamali. Halka açik alanlarda (özellikle ortak kullanilan hamam, otel odalari vs.) çiplak ayakla dolasilmamalidir.

Islak mayolarla dolasmaktan, kurulanmadan güneslenmekle artan, vücutta açik ve koyu lekelenmelere yol açan bir diger mantar hastaligi da vardir ki, tedavi edilmezse aylarca sürebilen ve sürekli tekrarlayan lekelere sebep olabilir.

ISILIK VARSA YAGLI KREMI UNUTUN

Isilik denilen durum; asiri nem ve rutubetin etkisiyle ter bezlerinin tikanmasiyla ortaya çikan deri yüzeyinde minik kirmizi kabarciklardir. Bazen iltihaplanip kasintili hal alabilen bu durum, en çok yüzde ve vücudun kivrim yerlerinde ortaya çikabilir. Bu durumun önlenmesi için özellikle yaz aylarinda asiri yogun ve yagli nemlendirici ile kremlerden uzak durmaliyiz. Cilt gözeneklerini tikamayan su bazli kremler tercih edilmelidir. Terledikçe kiyafetlerimizi degistirmeli ve sik sik dus almaliyiz. Naylon ihtiva etmeyen hava alan çamasir ve kiyafetler kullanmaliyiz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası