Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VÜCUDUMUZDA BIR SAAT MI VAR?

Saglikla ilgili en çok merak edilen konulardan birisi uyku, yemek, spor gibi aktivitelerin belli saatlerde yapilmasinin daha iyi olup olmayacagi konusudur. Insanlarin tümünü standart olarak ayni sekilde yasatmak mümkün degildir. Fakat bazi temel prensipleri bilmek ve bunlara uymak saglikli yasam açisindan bize birçok avantaj saglayabilir.

Gerçekten de vücudumuzun içinde bir saat vardir. Tüm hormonal sistem ve yasam aktivitelerimiz Circadien(Sirkadiyen diye okunur) Ritm denilen bir düzene göre çalisir. Yani tüm sistemler günün belli zamanlarinda belli bir düzende çalisma, her gün de bunu tekrarlama egilimindedir. Buna uygun bir yasam düzeni uygulamak vücudu daha az yipratacak, daha uzun ve saglikli yasamamizi saglayacaktir.

Vücudumuzun saatinin en önemli ayari gün isigidir. Insanoglu hava karardiginda uyuma ve dinlenme, gün isidiginda da tekrar aktif olmaya uygun bir yapidadir. Uykumuzu düzenleyip, dinlenmemizi saglayan hormon melatonindir. Epifiz bezi veya Pienal Gland denilen bir beyin bölgesinden salgilanir. Gece salinimi artarak saglikli uyumamizi saglar. Saglikli bir insanin ortalama uyku ihtiyaci 7-8 saat arasindadir. Fakat bu sabit degildir. Genetik özellikler, yasam aliskanliklari, çalisma hayati ve mevsimsel degisimlere bagli olarak 4-5 saatten 10 saate kadar degisebilir. Örnegin ergenlik döneminde çogunlukla uyku ihtiyaci artar, yaslilikta ise azalir. Melatoninin bir çok sistem ile etkilesimde oldugu düsünülmekte ve bu konu üzerinde çalismalar yapilmaktadir.

SABAH

Saglikli bir insanda sabahin erken saatleri vücudun toparlanmaya basladigi saatlerdir.

Gece boyunca dinlenen vücut, günlük aktiviteleri karsilamaya hazirlanir. Direncimizi

artiran Kortizol, Tiroit hormonlari, Adrenalin ve benzeri hormonlar sabah saatlerinde yükselir.

Düsük olan tansiyon ve nabiz degerleri normale dönmeye baslar. Bu toparlanma kisiden

kisiye degismekle birlikte, saat 08.00-10.00 saatleri arasinda tamamlanir. Kirsal alanda

erken çalismaya baslayan insanlarda daha erken saatlerde vücut toparlanabilir.

Çünkü yatis saati ve uyku süresinin önemi büyüktür. Bir çok kisi sabah spor yapmanin

zorluklarinda bahseder. Nedeni kendini toplayamadan vücuda yüklenmektir. Bilinenin

aksine birçok insan için uygun spor saati ögleden sonra, aksama dogrudur. Sabah

kahvaltisi ve sivi alimi güne daha zinde baslamamizi saglar.


ÖGLE

Yaptigimiz is ve çalisma tempomuza göre çogunlukla ögle üzeri biraz enerji düsüsü ve dinlenme ihtiyaci dogar. Ögle yemeginden sonra ortalama 1 saat kadar vücudun yeniden toparlanma süreci olur. Sonra güç ve aktivitemiz yeniden artar. Ögleden sonrasi çalisma yönünden verimli bir dönemdir.

AKSAM

Aksama dogru tansiyon degerlerimiz yükselir ve kas gücümüz artar. Çogunlukla saat 20.00-21.00 civarinda kendimizi dinlenme ve uykuya hazirlariz. Bugünkü modern yasamda bu saatler yemek, dinlenme ve eglence saatleridir.

Fizyolojimize çok uygun olmasa da büyük çogunluk bu sekilde yasamaya adapte olur ve fazla sorunla karsilasmaz. Ama geç yatilmasi, uyku vaktine yakin agir yemeklerin yenilmesi gibi aliskanliklar vücut dengemizi bozar. Çünkü uyku saatlerine yakin midemizin çalismasi yavaslar, idrar atilimi azalir, tansiyon ve nabiz degerleri düsmeye baslar. Gece ise büyüme hormonu ile beraber vücut su ve tuz dengesini saglayan hormonlar artar. Büyüklerimizin ninnilerde söyledigi ‘Uyusun da büyüsün’ lafi tecrübelere dayanmakla beraber, bilimsel olarak da dogrudur. Yeterli uyuyan çocuklar büyüme hormonlari daha düzenli salgilandigi için, saglikli ve çabuk gelisirler. Uykuda nabzimiz, tansiyonumuz ve vücut isimiz düser. Büyüklerimizin söyledigi ‘Uyuyanin üzerine kar yagar!’ sözü de bu isi düsüsünden kaynaklanmaktadir. Yani vücut her yönüyle tam bir enerji tasarrufu ve dinlenme dönemine girer. Bu sayede günün yarattigi tüm stres ve travmalarin etkisi azaltilir. Bu durum uykunun ne kadar yasamsal bir düzenleyici oldugunu göstermektedir.

Hastaliklar çogunlukla bu ritme uygun olarak vücutta degisiklikler yaparlar. Yüksek tansiyonlu hastalarin tansiyonlari çogunlukla aksama dogru daha çok yükselir. Gece koruyucu hormonlarin miktari azaldigi için atesli hastaliklarda ates daha yüksek bulunur. Kalp krizleri vücudun en zayif oldugu sabaha karsi olan saatlerde daha sik görülür. Agrili hastalilarda gece agri siddeti daha da artar. Bu örnekleri çogaltmak mümkündür.

Bu bilgiler isiginda genel önerileri siralayacak olursak :

1-) Yasantimizi vücut ritmimize ve aliskanliklarimiza dayanarak düzenlemeliyiz.

2-) Ihtiyacimiz olan miktarda uyumaliyiz. Az ya da fazla uyku tüm günümüzü etkiler. Asiri yorgunluklar sonucu artan uyku ihtiyacimizi da karsilamaliyiz. Bu dönemlerde gerekirse biraz daha çok uyuyabiliriz. Gece geç yatmaktan kaçinmaliyiz.

3-) Uyuyacagimiz oda ilik sessiz, havadar ve karanlik olmalidir. Böylece tam ve saglikli uyuyabiliriz

4-) Sabah kendimizi kötü hissediyor ve sporu tolere edemiyorsak spor saatimizi ikindi vaktine kaydirabiliriz.

5-) Düzenli beslenmeli; ögün atlama , kahvalti yapmama ve geç yemek yeme gibi kötü aliskanliklari birakmaliyiz. Aksam yemeklerini daha hafif yemeliyiz.

6-) Çocuklarimiza küçük yaslardan itibaren düzenli uyku, yemek ve aktivite aliskanligi edindirmeliyiz. Bu sayede daha saglikli ve uzun yasamalarindaki en önemli adimi atmis oluruz.

7-) Hastaliklarimizda bu ritmin ne kadar önemli oldugunu bilirsek önlemimizi ona göre alabiliriz. Kalp hastalarinin gece agir yemek ve aktivitelerden kaçinmasi, yeterli uyku uyumasi ve aksam almasi gereken ilaçlarini unutmamasi sabaha karsi gelecek bir kalp krizini engelleyecektir. Ya da atesli hastaliklarda atesin gece yükselebilecegini bilmek ve ilaçlarini ona göre kullanip önlemleri almak hastada gereksiz panigi önleyecektir.

Amerikan Hastanesi
Dahiliye Bölümü
Dr. Bülent Yardimci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası